2010 Lapkričio 30

Istorija

K.Kolumbas buvo Jogailos anūkas?

veidas.lt

Portugalų istorikas Manuelis Rosa teigia, kad keliautojas, Amerikos atradėjas Kristupas Kolumbas buvo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos anūkas.

Pastaraisiais metais buvo paplitusi nuomonė, kad K.Kolumbas buvo audėjo iš Italijos miesto Genujos sūnus. 2009-aisiais ispanų istorikas Alfonso Ensenatas de Villalonga tikino nustatęs, kad keliautojas turi škotiškų šaknų, rašo “Lietuvos rytas”.

Dabar dėmesį patraukė nauja teorija, teigianti, kad 1506 metais po keturių ekspedicijų į Naująjį pasaulį miręs keliautojas iš tikrųjų turėjo karališkojo kraujo.

Anot M.Rosos, K.Kolumbas buvo Lenkijos ir Vengrijos karaliaus Vladislovo III Varniečio sūnus. O Vladislovas III buvo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos sūnus.

Iki šiol dauguma istorikų teigė, kad 1444 metais Vladislovas III žuvo per mūšį su osmanais ties Varna (Bulgarija).

Tačiau praėjusį mėnesį išleistoje knygoje “Kolumbas: nepapasakota istorija” (“Colon. La Historia Nunca Contada”) M.Rosa teigia, kad Vladislovas III per minėtą mūšį liko gyvas ir pabėgo gyventi į Portugalijai priklausantį Madeiros salyną.

Čia jis neva buvo žinomas kaip Henrikas Vokietis, vedė portugalų didikę ir susilaukė sūnaus, kuris vėliau tapo Amerikos atradėju.

JAV Dukeo universiteto mokslininko M.Rosos įsitikinimu, siekiant neatskleisti Vladislovo III tapatybės, susitarta slėpti tikrąsias 1451 metais gimusio K.Kolumbo šaknis.

“Teismai Europoje žinojo, kas jis buvo, ir saugojo jo paslaptį dėl savų priežasčių. Visas mūsų supratimas apie Kristupą Kolumbą 500 metų buvo paremtas dezinformacija. Mes negalėjome atskleisti paslapties, nes sekdami specialiai paskleistu melu, kuriuo siekta paslėpti jo tikrąją tapatybę, ieškojome ne to žmogaus”, – sako M.Rosa.

Aukšta K.Kolumbo kilmė padėtų paaiškinti faktą, kaip jis sugebėjo vesti kilmingą portugalę.

Istorikas teigia įrodęs, kad neva 1498 metais rašytas testamentas, kuriame K.Kolumbas teigė gimęs Genujoje, buvo suklastotas italų 80 metų po K.Kolumbo mirties.

Akademikas šią savo teoriją grindžia ir faktu, kad K.Kolumbo herbas panašus į Vladislovo III herbą. Be to, atradėjo bruožai buvo panašūs į lenkų. K.Kolumbas buvo rusvų plaukų, šviesios odos, mėlynų akių.

Dabar M.Rosa rengiasi palyginti lenkų karalių DNR su Sevilijos katedroje palaidoto K.Kolumbo sūnaus DNR.

“Aš jau paprašiau Krokuvos katedros leidimo ištirti Vladislovo II (taip Lenkijoje vadinamas Jogaila), kuris gali būti Kolumbo senelis, palaikus. Tai įrodytų teorijos teisingumą”, – sako M.Rosa.

Lietuvos istorikai M.Rosos teiginių apie lenkišką K.Kolumbo kilmę nenorėjo komentuoti, nes su portugalų istoriko knyga nėra susipažinę.

“Kad Vladislovas III žuvo Varnos mūšyje, faktiškai niekas neabejoja. Tačiau klaidžioja įvairios legendos, kad Vladislovas III tada išsigelbėjo. Kiek man žinoma, yra ne viena versija, kur Vladislovas III galėjo gyventi. Minėtoje knygoje irgi galėjo būti legendinis pagrindas”, – svarstė istorikas Tomas Baranauskas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. R.V. R.V. rašo:

  Sita versija apie Vladislovo Varniecio gyvenima Madeiroje yra seniai zinoma. Pries kokius 5 m. cikagiskis buriuotojas ta istorija pasakojes per lenku radija 1030 AM. Madeiroje ir dabar gyvena jo palikuonys, sakoma yra jam paminklas.Taciau tuo metu dar nebuvo kalbama apie rysi su Kolumbu. Ka gali zinoti. Lenku tyrinetojaInet kalba,kad Vilniuje lyg tai universiteto ar Moklslo akademijos archyvuose yra Vladislavo Varniecio ir jo brolio Kazimiero susirasinejimas del karunos perdavimo ir atsisakymo nuo sosto brolio Kazimiero naudai. Taciau kaip apie tai sakai musu istorikams ir prasai patyrineti, pasiziureti, tai atsitinka idomus dalykas: tave geru geriausiu apsaukia iskritusiu is Menulio ar apkaltina istorijos klastojimu. Tai ner ko stebetis ,kad musu istorija yra atsilikeliu gretose, o pati Lietuva, anot kai kuriu istoriku profesoriu Europos uzpakalys”. Jei kas ir papaiskes tai vel dekosime kitatauciams,kad musu istorija praplete ar bent pasauliui primine.Sekmes ispanu mokslininkui.

 2. M.L. M.L. rašo:

  Tiesiog, jei istorikai tikėti kiekviena legenda, paviešinta spaudoje ar dar kur kitur, jie nebegalėtų užsiimti svarbesniais dalykais nei kiekvieno gando nagrinėjimas. Lietuviai laaabai mėgsta iškiliems kitų šalių žmonėms ieškoti lietuviškų šaknų, todėl tik viena iš K.Kolumbo kilmės istorijų labiausiai domina ir atrodo teisinga. Nuo senovės yra labai daug melo lietuvių istorijoje, nereikia pridėti jo dar daugiau, kol viskas neišsiaiškinta.

 3. tam R.V. atsakymas tam R.V. atsakymas rašo:

  O tu, gudruti, matyt Narbuto prisiskaitęs būsi? ;DD


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...