2015 Vasario 27

“Jokios panikos nėra”

veidas.lt

Trys klausimai Juozui Olekui, Lietuvos krašto apsaugos ministrui

 

VEIDAS: Ar netikėtas šauktinių kariuomenės grąžinimas turėtų būti suprastas kaip rimtas perspėjimas dėl gresiančio pavojaus?

 

J.O.: Noriu nuraminti Lietuvos žmones, kad jokios panikos nėra, kad tai yra mūsų adekvati reakcija į susidariusią situaciją. Rusijos agresija Ukrainos rytuose tęsiasi. Ir vienas Minsko susitarimas yra sulaužytas, ir kitas – ne iki galo įgyvendinamas. NATO priėmė sprendimus, kaip užtikrinti mūsų šalies saugumą: į Lietuvą atvyko sąjungininkų kariai, čia kuriamas NATO štabas, greitojo reagavimo pajėgos. Lietuva irgi turi įvykdyti savo įsipareigojimus, ir vienas iš jų – mūsų kariuomenės sustiprinimas. Manau, kad mūsų pasirinkimas kurti ir stiprinti profesionalią kariuomenę yra teisingas. 2009 – 2012 m. mes praradome kariuomenės komplektaciją, o per trumpą laiką ją   galutinai sukomplektuoti vien iš profesionalų nėra galimybių. Todėl nusprendėme laikinai atnaujinti šaukimą į kariuomenę, toliau tęsiant kariuomenės profesionalizaciją. Tada galėsime parodyti mūsų sąjungininkams, kad padarėme viską – padidinome finansavimą, sukomplektavome kariuomenę, ją modernizuojame. Ir esu įsitikinęs, kad visas šis kompleksas iš tikrųjų gali padidinti mūsų žmonių ramybę ir saugumą.

 

VEIDAS: Ar kaimynė Latvija irgi seks mūsų pavyzdžiu?

 

J.O.: Maždaug prieš savaitę buvau Rygoje, kur susirinko visi ES gynybos ministrai, ir mes visi labai panašiai vertinome situaciją regione. Akivaizdu, kad Europa turi dvi problemas – viena Pietuose, kur pasireiškia Islamo radikalizmas, kita – Rytuose, kur grėsmę kelia Rusijos veiksmai. Kiekviena šalis tai vertina savaip, bet Baltijos šalys visos didina gynybos finansavimą, modernizuoja kariuomenę. Mūsų kolegos estai nebuvo perėję prie profesionalios kariuomenės, o latviai yra prie jos perėję, bet apie jų sprendimą sugrąžinti šauktinius kol kas nežinau.

 

VEIDAS: Kodėl pasirinktas būtent toks šaukiamųjų skaičius – 3,5 tūkst.? Kaip vyks daug diskusijų visuomenėje sukėlusi atrankos loterija?

 

J.O.: Šį skaičių pasirinkome pagal šiandien esančias karių vakansijas mūsų koviniuose padaliniuose. Bendras mūsų karių skaičius dabar artėja prie 13 tūkst., o kad visos vietos būtų užpildytos, trūksta tų minėtųjų trijų tūkstančių su trupučiu karių.

Žinoma, šauktinių galės mažėti, kai didės mūsų profesionaliai tarnaujančių karių, o jei atsiras reikalingas savanorių skaičius, šauktinių iš viso nebereikės. Noriu pabrėžti, kad į kariuomenę gali ateiti kas tik nori, o jei žmogus neturi laiko ir galimybių pasirašyti 2 ar 4 metų kontraktą, bet nori trumpai praeiti 9 mėnesių kursą ir įgyti kario kvalifikaciją, mes tokius savanorius priimsime pirmiausia.

O dėl loterijos, noriu pasakyti, kad šauktinių kariuomenė turi būti formuojama skaidriai, kad nebūtų priekaištų, esą kažkas išsipirko ar išsisuko. Norime, kad atrinkimo procese dalyvautų ir visuomenė. Girdime įvairių pasiūlymų, kad galbūt reikia nuo tarnybos atleisti dirbančiuosius, galbūt – ūkininkus. Matyt, vadovausimės dabar galiojančiais įstatymais, o jei bus pasiūlymų, diskutuosime. Tačiau loterijos metodas yra taikomas ir kitose šalyse, o mums jis atrodo pats skaidriausias, dėl to jį esame pasirinkę.

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Aurimas Aurimas rašo:

  Pritariu šitam dalykui, bet yra keli dideli bet:

  1. “Loterijos principas”. Visom keturiom prieš. Arba visus imame, arba imame nė vieno. 350,000 jaunuolių. Tai iš eilės abecėlės tvarka kiekvienais metais paimame po tam tikrą skaičių jų. Kas čia per kvailystės?

  2. Vakar per InfoTV pranešė, kad politikams tas negalioja. Ne! Panaikinti šitą ir juos lygia greta, jeigu patenka į tą amžių. Nes aš irgi, būdamas darbdavys, tokiu atveju galiu nuleisti iš dangaus įsakymus darbuotojams, kurie išimtinai lies tik juos, o manęs kaip darbdavio ne.

  3. Panaikinti diskriminacinę nuostatą, kad moterys savo noru gali eiti į PKT. Nesąmonės. Kiek metų feministės norėjo lygių teisių. Prašom, be jokių savo noru – tegul ir jas šaukia tada.

  4. Padaryti dar vieną išlygą tiems, kurie praėjo Bendruosius karinius mokymus, arba nori juos praeiti. Nes kiek supratau ši iniciatyva tam, kad supažindinti jaunuolius su “karo menu”? I.e. kaip laikyti ginklą, kaip šaudyti ir pan.? To pačio moko per BKM. Ir jie trunka žymiai trumpiau.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...