2016 Kovo 15

JAV prezidento rinkimai

JAV prezidento rinkimai: kas paaiškės šį antradienį?

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Šiandien – dar vienas Didysis antradienis JAV prezidento rinkimų kampanijoje. Net 5 valstijos balsuos pirminiuose Demokratų ir Respublikonų partijų rinkimuose. Ar galime tikėtis, kad po šio antradienio paaiškės galutinai kandidatai į JAV prezidentus?

“Priklauso nuo to, kaip viskas klostysis”, – interviu “Veidui” teigė Jangstauno valstijos universiteto (Ohajo valstija, JAV) politikos profesorius dr.Paulas Sracicius.

Pasak eksperto, viską komplikuoja sudėtinga rinkimų sistema, kai partijos kuria skirtingas  taisykles, partijų skyriai valstijose taip pat kuria skirtingas taisykles, o dar šiame žaidime dalyvauja ir kiekvienos valstijos įstatymų leidėjai.

“Nacionalinės Respublikonų partijos taisyklės skelbia, kad jei pirminiai rinkimai įvyksta vėliau, tuomet galima įtvirtinti principą “nugalėtojas pasiima viską” (antroje, trečioje ir t.t. likusių konkurentų balsus). Taigi kovo 15 d. tiek Ohajyje, tiek Floridoje galios taisyklė, kad “nugalėtojas pasiima viską”. Iki to laiko balsai buvo dalinami pagal proporcinę sistemą. Kovo 15 d. kandidatai galės užsitikrinti labai daug delegatų balsų, kurie nulems galutinį sprendimą dėl kandidato partijos konvencijos metu”, – kalbėjo P.Sracicius.

Galima sakyti, kad viskas bus baigta ir D.Trumpas taps oficialiu Respublikonų partijos kandidatu į JAV prezidentus.

Jis pridūrė, jog Florida ir Ohajas tapo „nugalėtojas pasiima viską“ tik šiais metais, kad padėtų savo kandidatams kovoje dėl partijos kandidato į prezidentus nominacijos. Floridoje tikėtasi, kad buvęs Floridos gubernatorius Jeffas Bushas taps pagrindiniu kandidatu partijos vidaus rinkimuose ir laimės visų 99 Floridos delegatų balsus. Bet jis jau pasitraukė iš kovos.

“Ohajyje gubernatorius Johnas Kasichas, kuris kovoja dėl Respublikonų nominacijos, sugebėjo priversti vietos įstatymų leidėjus priimti įstatymą, kuris nustūmė rinkimus į kovo 15 dieną. Tuomet Ohajo respublikonų partija pakeitė taisykles ir įtvirtino „nugalėtojas pasiima viską principą“. Tai turėjo padėti J.Kasichui tapti prezidentu, nes galvota, kad jis užsitikrins 66 delegatų partijos konvencijoje balsus.

Taigi visi pakeitė taisykles savo naudai. Tačiau dabar kyla pavojus, kad jei respublikonas Marcas Rubio praloš Floridoje Donaldui Trumpui, pastarasis gaus visus 99 delegatų balsus ir dar labiau atsiplėš nuo kitų respublikonų kandidatų. Taip pat dabar gali nutikti ir Ohajyje, kur apklausos rodo D.Trumpas pirmauja. Jei šios prognozės pasitvirtins, D.Trumpas vienu ypu gaus 165 balsus, t.y. 50 proc. daugiau nei jis turi dabar. Tuomet galima sakyti, kad viskas bus baigta ir jis taps oficialiu Respublikonų partijos kandidatu į JAV prezidentus”, – prognozavo politologas

Vis dėlto jei J.Kasichas laimi Ohajyje – kova tęsiasi, jei M.Rubio laimi Floridoje – kova tęsiasi. Jei jie abu laimi – vienas Ohajyje, kitas – Floridoje – kova tęsiasi.

“Tačiau ir šis variantas veiks D.Trumpo naudai. Nes jo priešininkai bendrai, gal ir būtų galingi, bet jų balsai išsiskaidę ir jie skaldo nuosaikiuosius respublikonų šalininkus. Tai labai kompleksiškas žaidimas. Mes galime sužinoti labai daug po kovo 15-osios arba galime toliau likti nežinioje”, – teigė P.Sracicius.

dr.Paulas Sracicius

Visą interviu apie JAV prezidento rinkimų sistemos labirintus ir tikėtinai tuos, kurie išeis iš jos nugalėtojais tiek Demokratų, tiek Respublikonų partijose, skaitykite netrukus pasirodysiančiame savaitraščio “Veidas” numeryje.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...