2011 Gegužės 30

JAV erdvėlaivis baigia paskutinį savo skrydį

veidas.lt

REUTERS

JAV erdvėlaivis “Endeavour” ir jo šešių astronautų įgula atsiskyrė nuo Tarptautinės kosminės stoties ir pradėjo ruoštis grįžti į Žemę, baigiant Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso agentūros (NASA) “Space Shuttle” tipo erdvėlaivių priešpaskutinę misiją.

Atsiskyrimas įvyko pirmadienį 3 val. 55 min. Grinvičo (6 val. 55 min. Lietuvos) laiku, kai erdvėlaivis ir orbitinė stotis skriejo 350 kilometrų aukštyje virš Bolivijos, informavo NASA.

“Gero vėjo ir ramios jūros, vaikinai”, – palinkėjo TKS įgulos narys Ronaldas Garanas, paskambinęs laivo varpu.

“Esame dėkingi už visą pagalbą”, – atsakė erdvėlaivio įgulos vadas Markas Kelly (Markas Kelis).

“Buvo malonu su jumis dirbti, vaikinai”, – pridūrė R. Garanas.

“Endeavour” grįš į Žemę trečiadienio rytą. Po šios 16 dienų trukusios misijos jis bus nurašytas ir taps eksponatu viename Kalifornijos muziejuje.

Prieš nuskriedamas tolyn nuo stoties, “Endeavour” pirmadienį paryčiais apsuko aplink ją paskutinį ratą, o astronautai fotografavo orbitinių laboratorijų kompleksą. M. Kelly ir jo įgula taip pat planuoja išbandyti navigacijos sistemą, kurią ketinama naudoti būsimuose JAV erdvėlaiviuose.

“Endeavour” vadą sekmadienio vakarą pažadino speciali melodija, kurią atsiuntė jo žmona – JAV Atstovų Rūmų narė Gabrielle Giffords (Geibriel Gifords). Politikė anksčiau šiais metais buvo pašauta į galvą Arizonoje, o dabar yra gydoma vienoje Hjustono ligoninėje.

M. Kelly pabudo paleidus susikūrusios grupės “Calexico” kūrinį “Slowness”, kuriame dainuojama apie didelio atstumo skiriamą porą, taip pat minimos įvairios vietos G. Giffords gimtajame Arizonos mieste Tusone.

“Žinau, kad ji labai, labai nori ten grįžti, – per radiją sakė įgulos vadas. – Ši daina tinkama, nes tai greitai įvyks”.

“Endeavour” ir TKS įgulos atsisveikino sekmadienį, prieš uždarant oro šliuzo liukus.

M. Kelly stotį paliko paskutinis – jis dar kelias akimirkas pabendravo su trimis liekančiais gyventojais.

“Laukiame, kada galėsime grįžti namo, – sakė jis. – Paliksime šiuo žmones taikoje ir ramybėje – daugiau nebetrikdysime jų kosminės stoties”.

TKS įgulos kapitonas Rusijos kosmonautas Andrejus Borisenka palinkėjo šešiems “Endeavour” astronautams “minkšto nusileidimo”.

Per paskutinę savo misiją “Endeavour” nuskraidino į kosmosą 2 mlrd. JAV dolerių kainavusį kosminių spindulių detektorių, kuris liks sumontuotas orbitinėje stotyje ateinantį dešimtmetį.

Alfa magnetinis spektrometras (AMS-02) per parą užfiksuoja 25-40 mln. kosminių dalelių, kurios yra analizuojamos. Šiuo prietaisu mokslininkai mėgina aptikti antimedžiagos ir tamsiosios medžiagos pėdsakų, aiškinantis mūsų visatos prigimtį.

JAV astronautai Mike’as Fincke’as (Maikas Finkas) ir Gregory Chamitoffas (Gregoris Šamitofas), kurie per kelerius pastaruosius metus orbitinėje stotyje praleido iš viso kelis mėnesius, sekmadienio rytą vaizdavo nenorintys palikti TKS. Kitiems įgulos nariams juos teko nutempti į erdvėlaivio kabiną.

R. Garanas taip pat pajuokavo, pamojavęs kitiems, tarsi ruošdamasis išvykti kartu su “Endeavour” įgula. Tačiau kosmose jam dar lieka dirbti apie tris mėnesius.

TKS ir erdvėlaivis išbuvo susijungę 11 dienų.

NASA planuoja vėliau šiais metais paleisti dar vieną erdvėlaivį, o jo skrydis bus paskutinis “Space Shuttle” programoje.

Erdvėlaivis “Atlantis” startuos liepos 8 dieną ir nuskraidins į TKS atsargų, baigiant 30 metų trukusią JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programą.

Tuo tarpu M. Kelly kurį laiką turės apsieiti be kasdienių skambučių savo žmonai.

Dėl G. Giffords sveikatos būklės “Endeavour” vadas nepaleisdavo iš rankų TKS internetinio telefono, o NASA netgi organizavo sutuoktinių vaizdo konferenciją.

G. Giffords buvo sunkiai sužeista sausio 8 dieną per Tusone vykusį susitikimą su rinkėjais. Tačiau vėliau jos būklė pagėrėjo, o gegužės 16 dieną ji stebėjo “Endeavour” startą – likus dviem dienoms iki kaukolės atkūrimo operacijos.

M. Kelly žmona tikriausiai neatvyks į Kennedy (Kenedžio) kosminį centrą Floridoje stebėti šios misijos pabaigos, nes “Endeavour” leisis nepatogiu metu – 2 val. 35 min. vietos (9 val. 35 min. Lietuvos) laiku.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...