2011 Birželio 01

JAV erdvėlaivis baigė savo misiją kosmose

veidas.lt

REUTERS

JAV erdvėlaivis “Endeavour” trečiadienį sėkmingai nusileido Kennedy (Kenedžio) kosminiame centre Floridoje, baigęs paskutinę savo ir priešpaskutinę “Space Shuttle” programos misiją kosmose.

“Liūdna jį matyti paskutinį kartą leidžiantis, tačiau jis išties sukūrė didingą palikimą”, – sakė įgulos vadas Markas Kelly (Markas Kelis).

“Endeavour” paskutinį kartą nusileido ant tūpimo tako dar neišaušus rytui. Tuo pat metu paskutinysis į kosmosą pakilsiantis erdvėlaivis “Atlantis” pasiekė starto aikštelę.

M. Kelly sustabdė “Endeavour” stebint šimtams žiūrovų, tarp jų keturiems “Atlantis” įgulos astronautams, kurie į orbitą kils liepą.

“Per 25 nelengvus kosminius skrydžius nuskrieta 122 mln. mylių (196 mln. kilometrų)”, – skrydžių valdymo centras pranešė M. Kelly ir jo įgulai, kurių misija buvo paskutinis JAV indėlis į Tarptautinės kosminės stoties (TKS) statybą.

“Jūsų nusileidimas užbaigia šio nuostabaus aparato ryškų palikimą, kuris bus ilgai prisimenamas. Sveikas sugrįžęs namo, “Endeavour”, – paskelbė Hjustone dirbantys operatoriai.

M. Kelly padėkojo visiems, kurie daugelį metų rūpinosi “Endeavour”.

Likus kelioms valandoms iki erdvėlaivio nusileidimo, gerokai didesnė minia susirinko pažiūrėti, kaip “Atlantis” vežamas į starto aikštelę. Šį kelią jis įveikė paskutinis iš NASA erdvėlaivių.

Tūkstančiai Kennedy kosminio centro darbuotojų ir jų šeimų narių antradienio vakarą išsirikiavo prie kelio į starto aikštelę, kai “Atlantis” vežanti vikšrinė mašina iššliaužė iš milžiniško Aparatų surinkimo pastato nusileidus saulei, apšviesta ksenoninių prožektorių.

“Šis reginys yra iškalbingas pas savaime, – sakė “Atlantis” vadas Christopheris Fergusonas (Kristoferis Fergiusonas), mostelėjęs ranka savo erdvėlaivio link. – Per šią paskutinę misiją švęsime viską, ką “Space Shuttle” erdvėlaiviai yra pasiekė per 30 metų”.

“Endeavour” leidosi ant ryškiai apšviesto tūpimo tako, baigdamas iš viso 134-ąjį “Space Shuttle” programos skrydį.

Šio erdvėlaivio įgula, kurią sudaro patyrę astronautai, praeitą savaitgalį paliko maždaug 350 kilometrų aukštyje virš Žemės skriejančią orbitinę stotį, baigę paskutinius jos statybos darbus.

Astronautai sumontavo 2 mlrd. JAV dolerių kainavusį kosminių spindulių detektorių, TKS manipuliatoriaus priedėlį ir platformą, kurioje laikomų atsarginių dalių turėtų pakakti dar bent dešimtmetį truksiančiai orbitinės stoties eksploatacijai, kai NASA nebegalės leisti į kosmosą savo erdvėlaivių.

16 parų trukusi “Endeavour” misija tapo paskutiniu NASA indėliu į 12 metų trukusią TKS statybą.

TKS buvo beveik pusės iš 25 šio erdvėlaivio skrydžių galutinė stotelė. Pasak NASA, šis erdvėlaivis iš viso nuskriejo 197,6 mln. kilometrų; jame dirbo 170 įgulos narių. Kosmose šis aparatas paleido iš viso 299 paras ir 4 672 kartų apskriejo Žemę.

M.Kelly žmona JAV Atstovų Rūmų narė Gabrielle Giffords (Geibriel Gifords), kuri yra gydoma vienoje reabilitacijos ligoninėje Hjustone, šįkart nevyko į Floridą stebėti “Endeavour” nusileidimo.

Įstatymų leidėja šių metų sausį buvo pašauta į galvą Arizonoje per vieną susitikimą su rinkėjais, tačiau stebėtinai sparčiai sveiko ir gegužės 16 dieną galėjo tiesiogiai stebėti savo vyro erdvėlaivio startą gegužės 16 dieną. Tačiau nusileidimo stebėti G. Giffords nevyko, nes erdvėlaivis tūpė nepatogiu laiku, sakė jos vyras.

Jiedu vėl susitiks Hjustone ketvirtadienį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...