2011 Vasario 21

Karo pramonė

JAV derėsis dėl rusų taktinių ginklų

veidas.lt

Jungtinės Valstijos šiemet mėgins inicijuoti derybas su Rusija dėl taktinių branduolinių ginklų, kurių buvimas Karaliaučiaus srityje kelia nerimą Lietuvos pareigūnams, sako JAV diplomatas.

JAV misijos NATO vadovo pavaduotojas Johnas Heffernas (Džonas Hefernas) pripažino, kad Maskva kol kas nerodo entuziazmo tartis riboti šiuos ginklus, kurie yra mobilesni ir paprasčiau perkeliami nei strateginiai branduoliniai ginklai, neseniai apriboti naująja START sutartimi.

Tačiau JAV pareigūnas teigė, kad JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) laikysis įsipareigojimo, duoto Senatui, kai šis ratifikavo sutartį dėl strateginių branduolinių ginklų ribojimo.

“Jis (B.Obama) yra įsipareigojęs inicijuoti derybas su Rusija dėl taktinių branduolinių ginklų iki 2011 metų pabaigos, konsultuodamasis su sąjungininkais”, – žurnalistams Briuselyje sakė J.Heffernas.

Lietuvos pareigūnai sako nerimaujantys dėl Rusijos taktinio branduolinio ginklo, kuris dislokuotas netoli Rusijos sienos. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė neseniai viešai pareiškė, kad šis ginklas yra su Lietuva besiribojančioje Karaliaučiaus srityje.

BNS paklaustas, kiek realu, kad tokios derybos šiemet prasidės, J.Heffernas pripažino, kad Maskva kol kas idėjos neremia.

“Iki šiol nebuvo stiprių signalų iš Maskvos, kad jie to nori”, – sakė pareigūnas.

JAV diplomatas taip pat teigė, kad NATO niekam nepatikės atsakomybės nuo raketų ginti Aljanso teritoriją. Rusija yra pasiūliusi tokią idėją, kai paragino susitarti dėl “sektorinės” priešraketinės gynybos.

BNS paklaustas, ar sektorinės priešraketinės gynybos sistemos idėja jau mirusi, JAV pareigūnas sakė: “Priklauso, iš kieno perspektyvos žiūrint mirusi. Bandome performuluoti taip, kad priešraketinė gynyba būtų tokia, kai laimi visi.”

“Sektorinė nėra labai geras žodis, nes jis leidžia manyti, kad NATO negins NATO teritorijos. NATO gins savo teritoriją. Taškas. Neketiname kam nors atiduoti tos atsakomybės. NATO gins NATO teritoriją, Rusija gins Rusijos teritoriją”, – sakė JAV pareigūnas.

Vis dėlto, anot jo, su Rusija galima bendradarbiauti tose srityse, kurios “persidengia”.

“Turėtume pasidalyti išankstinio perspėjimo sistema. Jei pamatome, kad iš blogo vaikino atskrieja raketa, galime kalbėtis su jais ir nuspręsti, kas gali geriausiai numušti, arba galbūt paleisti du šūvius – vieną mes, kitą jie”, – svarstė pareigūnas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...