2012 Lapkričio 15

Jaunoji politikų ir tarnautojų karta: sveiki pragmatikai ar ciniški savanaudžiai?

veidas.lt


Dvidešimt metų mūsų valstybės problemų ir suklupimų priežastimi laikomi sovietinio laikotarpio paveikti politikai ir valstybės tarnautojai. Šiandien juos jau keičia jaunoji karta, kuri nepanaši į taip lauktą idealistų pamainą. Kokius pokyčius šie jauni profesionalai atneša Lietuvai?

Po kelių dienų į Seimą išrinkti naujieji parlamentarai iškilmingai duos priesaiką sąžiningai vykdyti tautos valią. Tarp jų kaip niekada daug jaunesnių nei 40 metų asmenybių, o jauniausiam Seimo nariui Darbo partijos atstovui Viktorui Fiodorovui – tik 25 metai. Nors jaunų politikų daugėja ir kitų partijų gretose, Darbo partija atrodo ypač palanki jauniems žmonėms, besirenkantiems politiko duoną: į naująjį Seimą, be V.Fiodorovo, pateko ir Valdas Skarbalius (29 m.) bei Vitalija Vonžutaitė (32 m.), antrąją savo kadenciją pradės Vytautas Gapšys (30 m.). Deja, pastarieji du politikai, nors ir jauni, jau yra teisiami kartu su Viktoru Uspaskichu juodosios buhalterijos byloje.
V.Fiodorovas taip pat nėra skaidrus kaip krištolas – nors išrinktas kaip Darbo partijos narys, tačiau Teisingumo ministerijai pateiktuose dokumentuose nurodomas kaip Leiboristų partijos pirmininkas. Tiesa, V.Fiodorovas yra išstojęs iš šios partijos, kuri yra įvardijama kaip V.Uspaskicho „planas B“ tuo atveju, jei Darbo partiją būtų bandoma uždrausti. Ko gero, nereikia ypač išsamių įžvalgų, kad suprastume, jog šie jauni, veiklūs ir savimi pasitikintys jaunuoliai iš tiesų yra tiesiog ypač gabūs ir ciniški, aklai vado nuomonę ir vardą ginantys mankurtai, vertybinius principus paaukoję ant pragmatizmo aukuro.
Pastaruoju metu didmiesčių savivaldybėse, teisėsaugos institucijose ir kitose valstybės tarnybose daugėja pranešimų apie trisdešimtmečius ar kiek vyresnius tarnautojus ar pareigūnus, įtariamus kyšininkavimu ir neteisėtu naudojimusi tarnybine padėtimi, ar net sulaikytus dėl šių kaltinimų. Panašu, jog nepasiteisina daugelio viltys, kad atėjusi jaunesnė karta išstums vėlyvojo sovietmečio komjaunuolių, pripratusių prie šešėlinių „ranka ranką plauna“ susitarimų.

„Veidas“ aiškinosi, ar iš tiesų situacija tokia niūri ir kodėl dalis trisdešimtmečių kartos neturi moralinio stuburo, padedančio atsilaikyti prieš įvairius korupcijos pavidalus.

Ciniškieji šių dienų komjaunuoliai

Darbo partijai priklausantys V.Gapšys ir V.Vonžutaitė turbūt geriausiai simbolizuoja, kokia ciniška gali būti jaunoji politikų karta – šie žmonės kartu su V.Uspaskichu yra kaltinamieji juodosios partijos buhalterijos byloje. O juk V.Gapšys yra tiesiog gimęs su politiko talentais – puikus oratorius, darbštus, veržlus, gerai išmano teisės niuansus, V.Vonžutaitė – imli, energinga ir komunikabili, todėl dar jau būdama kiek vyresnė nei dvidešimties metų sparčiai kilo karjeros laiptais. Vis dėlto būtent iš dalies dėl šių dviejų talentingų ir ciniškų jaunuolių veiksmų Darbo partijos byla iki šiol vilkinama. Tuo tarpu V.Vonžutaitė pateko ir į kitą skandalą – buvęs „Ekonomika.lt” žurnalistas Marijus Širvinskas atskleidė, kad ji kontroliuoja su V.Uspaskichu susijusią „Balso“ leidinių grupę, prižiūri jų turinį ir moka atlyginimus vokeliuose.
„Darbo partija iš esmės jaunimą tiesiog nusiperka, nors ir subtiliai. Paremia moksluose, rengia vakarėlius, netiesiogiai finansiškai padeda – ir taip sudaro jiems galimybę leisti lėšas, kurių jie dar neturi“, – teigia Tadas Langaitis, Lietuvos visuomenės veikėjas, įvairių nevyriausybinių organizacijų, socialinių ir pilietinių projektų kūrėjas. Nieko keisto, juk šiandienos vartotojiškoje visuomenėje jauni žmonės viską nori gauti iš karto, o ne ilgai ir sunkiai dirbti, kol įgys patirties ir autoritetą.
Puikus pavyzdys yra V.Fiodorovas, kuris nuo 2009 metų dirbo Europos Parlamento nario V.Uspaskicho asistentu, jo žmona Indrė taip pat buvo šio europarlamentaro asistentė. Kas mėnesį jaunasis politikas uždirbdavo apie 12 tūkst. Lt atlygį, savo 2011-ųjų deklaracijoje nurodęs, kad per metus turėjo daugiau nei 150 tūkst. litų pajamų. Be to, tuo pat metu V.Fiodorovas iš V.Uspaskicho valdomo koncerno „Vikonda“ yra paėmęs 43 tūkst. litų paskolą. Tegul pakelia ranką bet kuris 24 metų lietuvaitis, nenorintis tokio karjeros šuolio?
Tačiau ne tik didysis machinatorius V.Uspaskichas auginasi sau tokią pamainą, kuri lengvai aplenks savo mokytoją. Populistinės ir radikaliomis idėjomis besišvaistančios partijos, kaip, tarkime, „Tvarka ir teisingumas“ ar Tautininkų sąjunga taip pat turi savo jaunuosius kadrus, kurie karštai kartoja bepročių kliedesiams prilygstančius priešrinkiminius šūkius. Šioje vietoje negalima nepaminėti ir tradicinės TS-LKD partijos, kurios gretose puikuojasi išsilavinęs, tačiau verksmingai radikalus ir įvairiuose skandaluose įklimpęs Mantas Adomėnas, beje, apie save jau subūręs nemažą šalininkų būrį. Net ir už „gerus darbus“ teistas ir praėjusiais metais vos ne akivaizdžiai savo ryšius su konkrečiomis verslo struktūromis įrodęs Artūras Zuokas savo judėjime „Sąjunga TAIP“ yra sutelkęs nemažą būrį jaunų ir aktyvių asmenybių, kurioms, atrodytų, nė motais sutepta pirmininko reputacija.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-46-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...