2012 Liepos 07

Jaunoji biologė mokslinius eksperimentus atlieka nuo aštuonerių metų

veidas.lt


„Veidas“ ir šiais metais spausdina rašinių ciklą „Elitas, kuriuo galime didžiuotis“ ir supažindina su išskirtiniu talentu bei gabumais apdovanotais jaunuoliais. Pirmoji pažintis – su šešiolikmete Giedre Širvinskaite, skinančia laurus Lietuvos ir tarptautinėse gamtos mokslų olimpiadose.

Būsimoji Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos vienuoliktokė Giedrė Širvinskaitė į tarptautinę olimpiadą pernai vyko pirmą kartą, tačiau savo amžiaus grupėje iš lietuvių pasirodė geriausiai. Kėdainietė fizikos, chemijos bei biologijos užduotis įveikė geriau ir už daugelį kitų šalių jaunuolių, tad iš tarptautinės jaunių gamtos mokslų olimpiados, vykusios Pietų Afrikos Respublikoje, parsivežė sidabro medalį.
Giedrės mokytojai neabejoja, kad aukščiausius įvertinimus mergina pelnytų ir kitų mokslų pasauliniuose konkursuose, nes jai visi dalykai puikiai sekasi. Tačiau Giedrei arčiausiai širdies biologija ir biochemija.
Vos dešimt klasių baigusi mergina, paėmusi į rankas vaistų dėžutę ar kosmetikos priemonę, jau dabar vardija, dėl ko dedama vienų ar kitų medžiagų, kaip jos tarpusavyje veikia ir ką iš to gauna mūsų organizmas.
Štai neseniai namie radusi smegenų veiklą gerinančių papildų pakuotę, namiškiams atskaitė paskaitą, kokį tokios piliulės gali turėti poveikį. „Į maisto papildų sudėtį įeinantis fosfatidilserinas – svarbi medžiaga ląstelės membranai, tačiau priklauso nuo to, kurioje ląstelės pusėje ji atsidurs. Jeigu išorinėje, gali ląstelę sunaikinti“, – dėsto Giedrė.
Apie biologinius ir cheminius procesus gimnazistė gali daug pasakoti. Pavyzdžiui, šiuo metu ji skaito apie Krebso ciklą – medžiagų apykaitos grandinines reakcijas. Nors pagal mokyklos programą į tokius dalykus Giedrei nereikėtų gilintis, ji jau kremta anglų kalba parašytas mokslines knygas, skirtas universitetų studentams.

Užrašų knygutėje – tailandiečių rašto pavyzdžiai, adrenalino formulės

Į klausimą, kodėl jai patinka gilintis į įvairius sudėtingus procesus, vykstančius gamtoje, žmonių ir gyvūnų organizmuose, Giedrė atsako nedaugžodžiaudama: „Tiesiog įdomu.“
Beje, ir apie asmeninį gyvenimą, laisvalaikį gabi mergina nelinkusi atvirai pasakoti. Su bendraamžiais tuščiai plepėti jai taip pat neįdomu. Pasak G.Širvinskaitės chemijos mokytojos Rasos Lažinskienės, tik nuvykusi į olimpiadas, kuriose susitinka su bendraminčiais, Giedrė tarsi atsigauna – iš tylios, uždaros merginos tampa daug bendraujančia ir savo sritį puikiai išmanančia jaunąja mokslininke.
„Pastebiu, kad su klasės draugais Giedrei bendrauti nykoka, ji atrodo atsiskyrusi, mat savo bendraamžius yra gerokai praaugusi. Net tais retais kartais, kai dalyvauja mokyklos renginiuose, būna paskendusi savo mintyse, tarsi nuplaukusi kažkur kitur. O klasės draugai su ja bendrauja labai pagarbiai. Daugeliui jų nesuvokiama, kad bendraamžė mąsto visai kitaip nei jie“, – atskleidžia R.Lažinskienė.
Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos chemijos mokytoja prisipažįsta per dvidešimt pedagoginio darbo metų pirmą kartą mokanti tokį vaiką. Pasak R.Lažinskienės, Giedrė uždavinius retai sprendžia taip, kaip buvo aiškinama per pamoką. Teisingą atsakymą ji randa išnarpliojusi uždavinį savaip – visai iš kito galo. „Su Giedre labai įdomu bendrauti ne tik apie chemiją, nes ji domisi labai skirtingais dalykais. Jai viskas įdomu, tačiau kad atsiskleistų, reikia gerokai pakutenti“, – atskleidžia R.Lažinskienė.
Dalyvaudama tarptautinėje olimpiadoje, Giedrė ne tik kartu su bendraminčiais iš viso pasaulio tobulino chemijos, fizikos ir biologijos žinias, bet ir rado laiko pasimokyti egzotiškos afrikiečių kalbos. „Kai su Ganos komanda kartojomės, kaip spręsti uždavinius su gravitacijos konstanta, išmokau ir keletą Ganos akanų kalbos žodžių, suskaičiuoti iki dešimties“, – prisimena gimnazistė.
Be to, jai didelį įspūdį padarė galimybė pavartyti biologų biblija vadinamos knygos „Campbell biology“ kinišką variantą. „Bandžiau ją iššifruoti. Ir visai neblogai sekėsi. Išmokau keliasdešimt hieroglifų. Labai norėčiau turėti tą knygą. Tikiuosi, teks dar kartą ją pamatyti“, – tokios yra dešimt klasių baigusios gimnazistės svajonės.

Pirmas mokslinis pranešimas – pradinėse klasėse

R.Lažinskienė pabrėžia, kad nors gabios merginos domėjimosi laukas labai platus, jos niekas neprivers gilintis į tuos dalykus, kurie jai atrodo nereikalingi. Pedagogės teigimu, net prieš olimpiadas Giedrės nepavyksta pakreipti ta linkme, kuria, mokytojų manymu, reikėtų judėti. Pagalbos ji taip pat retai prašo, visiems konkursams ruošiasi savarankiškai. „Jeigu labai zyziu, kad ateitų kartu papildomai pasimokyti, tai prisikviečiu. Dažniausiai išgirdusi per pamoką kokį naują dalyką ar užkliuvusi už kokio fakto lenda vis gilyn, kol išsiaiškina viską, kas įdomu“, – pastebi R.Lažinskienė.
Giedrė įsitikinusi, kad mokytojos visko neišmokys, knygose taip pat nėra visos ją dominančios informacijos, tad daugiausiai žinių ji parsiveža iš Nacionalinės moksleivių akademijos (NMA), padirbėjusi laboratorijose. Tokios užduotys, kaip apskaičiuoti, kiek yra chlorofilo viename augalo lape, jai itin įdomios.
Giedrės biologijos mokytoja Irena Ūsienė pasakoja, kad mergina skaito daug knygų apie biologiją, tačiau bet ko neįsiūlysi. Užtat pamačiusi mokytojos kabinete naują mikropreparatų rinkinį, skirtą stebėti mikropreparatams pro mikroskopą stebėti ir jiems atpažinti, metė visus darbus ir ėmėsi savarankiškai tyrinėti miniatiūrinius objektus. Pasak I.Ūsienės, Giedrė dažnai, niekieno neskatinama, pasiėmusi lupą tyrinėja ir augalų žiedus.
Gimnazistės mama Janina Širvinskienė prisimena, kad Giedrė, būdama vos trejų ketverių metų, jau domėjosi gamta, gyvūnais. „Kartą parbėgo namo net pasikūkčiodama nuo ašarų dėl to, kad drugeliui kojytė „nulūžo“, – pasakoja J.Širvinskienė.
Beje, būdama vos aštuonerių metų Giedrė sugalvojo auginti sraiges, kad parengtų išsamų mini mokslinį pranešimą, kurį kartu su seserimi skaitė konferencijoje „Gamta ir mes“.
„Mokytojai giria Giedrę ir už jos piešinius, siūlo dalyvauti konkursuose, tačiau ji nenori. Taip pat ji patenka ir į lietuvių, matematikos rajonines olimpiadas, bet ne visada spėja dalyvauti. Nors retai matau ją ruošiančią namų darbus, mokosi vien dešimtukais“, – Giedrės gabumus vardija J.Širvinskienė. Ir priduria, kad nuo pirmos klasės dukra žiniomis visose srityse gerokai lenkė bendraamžius.
„Tikriausiai aš dėl to kalta, – juokiasi Giedrės mama. – Nuo mažų dienų abi dukras skatinau pamėgti knygas, kartodavau, kad iš jų galima sužinoti begalę įdomių dalykų, ir taip užkrėčiau skaitymu. Giedrė penkerių metų jau pati skaitydavo storiausias Anderseno pasakų knygas. O kaip išmoko skaityti, net nepastebėjau.“

Lenkia dvyliktokus

G.Širvinskaitė sako kol kas negalvojanti apie būsimas studijas ar ateities planus, tikina neturinti ir ambicingų tikslų, tačiau jos mokytojai merginą regi kaip mokslininkę. „Jau dabar matyti, kad tai mokslininko tipo žmogus. Ji užsispyrusi, savarankiška. Atlikdama užduotis per pamokas visada parodo, kad žino daugiau, nei reikalaujama“, – giria savo mokinę I.Ūsienė.
NMA direktoriaus pavaduotojas Paulius L.Tamošiūnas taip pat pastebi, kad Giedrė net iš kitų itin gabių vaikų išsiskiria užsispyrimu ir gebėjimu susikoncentruoti. „Ji pasižymi ne tik cheminiu bei matematiniu mąstymu, bet ir geromis rankomis. Tai mokslininkui labai svarbu. Nors pernai ji dar nebuvo baigusi dešimt klasių, atlikdama užduotis laboratorijoje dažnai lenkdavo ir dvyliktokus. Mat Giedrė nebijo kažką ne taip supilti, – tiesiog ima ir daro. Be to, dažniausiai jai pavyksta“, – atskleidžia P.L.Tamošiūnas, padedantis Giedrei tobulėti biochemijos srityje.
Jo žodžiais, iš NMA besimokančių išskirtiniu talentu apdovanotų vaikų Giedrė dar išsiskiria ir tvirtu charakteriu, mat kaip pasakys – taip ir bus.
Beje, biologijos olimpiadose ji visada stengiasi kuo geriau pasirodyti, tačiau ne dėl garbės, o, kaip pati sako, kad galėtų pasilyginti su kitais dalyviais, kiek žino ir moka. „Giedrei laimėjimai – tai vidinė motyvacija įrodyti sau ir kitiems, kad gali vis daugiau pasiekti. Be to, konkursai – didžiausia pasitikėjimo savimi dozė. Neabejoju, kad Giedrė dar ne kartą eis atsiimti aukščiausių apdovanojimų tarptautinėse olimpiadose ir konkursuose“, – apibendrina P.L.Tamošiūnas.

Giedrės Širvinskaitės laimėjimai

5–8 klasės: pirmos vietos Kėdainių rajono matematikos, fizikos ir technologijų, biologijos olimpiadose.
9 klasė: antra vieta Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje, pirmos vietos Lietuvos mokinių olimpiadų matematikos, fizikos, chemijos ir biologijos Kėdainių rajono etapuose, antra vieta lietuvių kalbos olimpiadoje ir J.Janickio chemijos konkurse.
10 klasė: antra vieta tarptautiniame biologijos ir chemijos konkurse, pirma vieta Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje, Lietuvos mokinių gamtos mokslų olimpiadoje, sidabro medalis tarptautinėje jaunių gamtos mokslų olimpiadoje (Pietų Afrikos Respublika).

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...