2011 Vasario 07

Užsienis

Japonijos premjeras pavadino Rusijos vadovo vizitą į Kurilus “neleistinu šiurkštumu”

veidas.lt

Japonijos ministras pirmininkas Naoto Kanas (Naotas Kanas) pirmadienį pavadino Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizitą į Kunašyrą – vieną pietinių Kurilų salų, dėl kurių vyksta teritorinis Rusijos ir Japonijos ginčas, “neleistinu šiurkštumu”, praneša Rusijos naujienų agentūra “RIA Novosti”.

Tai Japonijos premjeras pareiškė kalbėdamas kasmetiniame Nacionaliniame suvažiavime už šiaurinių teritorijų susigrąžinimą. Šiaurinėmis teritorijomis Japonija vadina Pietų Kurilus.

D.Medvedevas Kunašyre lankėsi pernai lapkritį. Tai buvo pirmasis istorijoje Rusijos prezidento vizitas į šią salą. Po D.Medvedevo į Kurilų salas buvo atvykęs vicepremjeras Igoris Šuvalovas, gynybos viceministras Dmitrijus Bulgakovas ir Rusijos regionų plėtotės ministerijos vadovas Viktoras Basarginas.

Praėjusios savaitės pabaigoje Pietų Kurilus aplankė ir Rusijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas.

“Rusijos prezidento Medvedevo kelionė į “šiaurines teritorijas” – į Kunašyrą – praėjusių metų lapkritį yra neleistinas šiurkštumas, aš pareiškiau griežtą protestą (dėl to) per susitikimą aukščiausiu lygiu su prezidentu Medvedevu Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo organizacijoje”, – sakė pirmadienį Japonijos premjeras.

N.Kanas pavadino teritorijos problemą labai svarbia Japonijos diplomatijai ir patikino, kad “atkakliai skatins derybas su Rusija, remdamasis pagrindine nuostata galutinai išspręsti “šiaurinių teritorijų” problemą ir (po to) sudaryti taikos sutartį”.

Tokijas labai neigiamai reagavo Į D.Medvedevo kelionę į Kunašyrą, taip pat vėlesnius Rusijos pareigūnų vizitus į Kurilų salas. Jo nuomone, tai rodo, kad griežtėja Rusijos pozicija dėl salų teritorinio priklausymo.

Bet ir esant šioms aplinkybėms Japonijos premjero teiginį šios šalies žiniasklaidos priemonės apibūdino kaip “neregėtai griežtą”.

Rusijos užsienio reikalų ministerija, atsakydama į Japonijos protestus, ne kartą pareiškė, kad prezidento ir aukščiausių valstybės asmenų kelionės po įvairius šalies regionus – Rusijos vidaus reikalas.

Japonijos vyriausybės globojamas Nacionalinis suvažiavimas už keturių Pietų Kurilų salų susigrąžinimą kasmet prasideda “Šiaurinių teritorijų” dieną, kuri Japonijoje minima vasario 7-ąją . Tą dieną 1855 metais Rusija ir Japonija pasirašė pirmąją bendrą sutartį dėl prekybos ir sienų, pavadintą Simodo traktatu, pagal kurį Kunašyras, Šikotanas, Iturupas ir Habomajus atitenka Japonijai.

Maskva laikosi pozicijos, kad Pietų Kurilai įėjo į SSRS (kurio teisių perėmėja tapo Rusija) sudėtį pagal Antrojo pasaulinio karo rezultatus, ir dėl Rusijos suvereniteto joms, turinčio atitinkamą tarptautinį teisinį įforminimą, abejonių neturi būti.

Tuo tarpu Japonijos nuostata tokia, kad nuo teritorinio ginčo išsprendimo priklauso abiejų šalių taikos sutartis pasirašymas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...