2012 Birželio 09

Įspūdingoji Meksika: indėnų piramidės, senos legendos ir pašėlęs gyvenimo ritmas

veidas.lt


Kontrastų pilnai Meksikai apibūdinti, rodos, užtenka keturių žodžių: paslaptinga, įspūdinga, pašėlusi ir spalvinga. Į šiuos žodžius sutelpa žlugusių civilizacijų didybės likučiai, indėnų tautų ir užkariautojų ispanų kultūrų sintezė, pašėlęs didžiųjų miestų gyvenimas, idiliška kurortų ramybė bei gamtos spalvos ir kvapai.

Keliautojus į Meksiką bene labiausiai vilioja senųjų indėnų civilizacijų didybės likučiai: žlugusių miestų griuvėsiai, stebinantys dydžiu, statytojų geometrijos, inžinerijos bei astronomijos išmanymu, piramidėmis bei šventyklomis, kraupokais kulto pastatais ir dekoracijomis. Turistų fantaziją kaitina tiek senosios legendos, tiek tyrinėtojų spėlionės apie dar neatrastus indėnų statinius, stūksančius džiunglių glūdumoje, tiek faktas, kad daugelio atsakymų į klausimus apie šių miestų statytojus bei gyventojus nėra.
Vilnietė Jurgita Kukytė pas draugus Meksikoje viešėjo pusantro mėnesio. Per tą laiką apžiūrėjo net tik įdomiausius senuosius indėnų miestus, bet ir sostinę Meksiką, kuriame mėgavosi pašėlusiu tempu ir muzikos ritmais tiesiog gatvėse ir aikštėse, taip pat pasivažinėjo idiliška Ramiojo vandenyno pakrante. Mergina neaplenkė ir kitų Meksikos įdomybių, pavyzdžiui, žavaus sidabrakalių miestelio Tasko, esančio kalnuose, arba Moterų salos, kurioje seniau buvo garbinama medicinos ir gimdyvių globėja deivė Ix Chel. Pasakojama, kad atvykę ispanai čia rado daug moterų pavidalo skulptūrų, todėl salą taip ir pavadino.

Civilizacijų didybės likučiai

Vieną didžiausių įspūdžių J.Kukytei padarė viešnagė senuosiuose indėnų miestuose. „Palenkėje labai gražu, nes miestas apsuptas džiunglių. O Teotihuakane lankiausi debesuotą dieną. Griuvėsių likučiai ir fantastiški debesys sukūrė pasakišką, nerealią atmosferą, ten pravaikščiojome nuo ankstyvo ryto iki pat vakaro“, – nepamirštamu įspūdžiu dalijasi Jurgita ir priduria, kad viešnagė Teotihuakane kainuoja apie 10 Lt, o Tulume galima apsilankyti už 8 Lt.
Tulumas, majų uostas, klestėjęs nuo XIII iki XV a., pastatytas ant vaizdingo Karibų jūros kranto Kintana Roo valstijoje. Įdomu paklaidžioti ir po Čiapaso valstijoje esančio VII–X a. Palenkės miesto griuvėsius, skendinčius džiunglių žalumoje. Čia puikiai išlikęs karalių rūmų kompleksas, akį traukia įdomūs bareljefai ir paslatingi užrašai.
Meksikoje jau buvusieji planuojantiems ten vykti rekomenduoja užsukti ir į Oachakos valstijoje stūksantį vadinamąjį Monte Albano miestą, kurį sapotekai surentė ant 1,4 tūkst. metrų kalno maždaug V a. pr. Kr., prieš tai rankomis išlyginę vietą miestui statyti. Iki šių dienų yra išlikę įspūdingų religinės paskirties pastatų, įdomių stelų su iškaltomis persikreipusiomis žmonių figūromis.
Na, o nuvykus į Jukatano valstiją galima palyginti Ušmalio ir Čičen Icos miestus. Pastarasis miestas, kuriame viešpatavo ir actekai, ir toltekai, keliautojus vis dar stebina Kukulkano piramide, kaukolėmis, iškaltomis ant Compantlio pakylos, ant kurios buvo laikomos priešų galvos, o Ušmalis keri savo puošnia architektūra – Kerėtojo piramide ir vadinamuoju Moterų vienuolyno keturkampiu, kuriame, pasak tyrinėtojų, buvo apgyvendinami aukojimui atrinkti žmonės ir išskirtinėje prabangoje laukdavo savo mirties.
O pats paslaptingiausias indėnų miestas – Teotihuakanas, esantis netoli Meksiko. Apie jo statytojus ir gyventojus vis dar nieko nežinoma. Tyrinėtojai mano, kad miestas klestėjo nuo I a. iki maždaug VIII a. Archeologai, ištyrinėję įvairius radinius, spėlioja, kad čia gyvenę apie 200 tūkst. gyventojų, kurie greičiausiai buvo susiskirstę į skirtingus sluoksnius ar kastas: didikus, pirklius, amatininkus, kuriuos valdė žyniai. Įdomus šio miesto planas: centras – Mirusiųjų alėja, vedanti nuo milžiniškos aikštės, sąlyginai pavadintos turgaviete, iki galingų laiptuotų Saulės ir Mėnulio piramidžių. Palei visą alėją pastatytos mažesnės piramidės, ant kurių kažkada stovėjo šventyklos. Už šventyklų rikiavosi rūmų ir gyvenamųjų namų kvartalai.
Tyrinėtojai mano, kad Teotihuakano klestėjimą lėmė kelios priežastys: šalimais buvo didžiausios tais laikais obsidiano, vulkaninio stiklo, kasyklos, o iš jo indėnai gamindavo įrankius ir ginklus, be to, šis miestas įkurtas itin derlingame slėnyje. Kodėl jis žlugo – neaišku, yra požymių, rodančių, kad Teotihuakaną VIII a. nusiaubė didžiulis gaisras. Po šešių šimtmečių į šias vietas atsibastę actekai ir netoliese įkūrę savajį Tenočtitlaną rado tik griuvėsius, kurie jiems padarė tokį įspūdį, kad šią vietą pavadino dievų buveine ir ėmė joje laidoti savo didikus.
Kad ir kaip ten būtų, išlikusios laiptuotos piramidės savo dydžiu ir derme su aplinka ar net tolimais kalnų siluetais atima žadą. Pasak Jurgitos, ne veltui actekų padavimai pasakoja, kad jos pastatytos Saulei ir Mėnuliui sukurti.

Ispanų ir indėnų kultūrų sintezė

Priminsime, kad actekų Tenočtitlano nuo ispanų neišgelbėjo jokios aukos dievams. XVI a. konkistadoras Hernanas Kortesas, užgrobęs stipriai apsigavusio ir ispanus dievais palaikiusio Montesumos miestą, leido jį savo kariams išplėšti, o vėliau įsakė sulyginti su žeme. Montesumos rūmų vietoje nugalėtojas pasistatydino rezidenciją. Netrukus Meksika tapo Ispanjos kolonija, o Tenočtitlano vietoje išaugo naujas miestas – Meksikas.
Tačiau ir dabartiniame Meksike yra šis tas likę iš actekų miesto. Pavyzdžiui, sutampa miestų centrai – tai dabartinė Konstitucijos aikštė, vadinama Zocalo, o kai kuriuose pastatuose gali atpažinti nasrus šiepiančias ar tiesiog piktai žvelgiančias indėnų mitines būtybes iš kadaise sunaikintų šventyklų.
Konstitucijos aikštėje akį traukia Valstybės rūmai su garsiomis Diego Riveiros freskomis, taip pat aristokratų rūmai, rotušė. O šiaurės rytinėje aikštės dalyje išliko actekų šventyklos sienos fragmentas. Tačiau labiausiai turistus vilioja didžiausia Lotynų Amerikos barokinė klasicistinė katedra, pastatyta iš nugriautos šventyklos akmenų. „Pasivaikščiojus po katedrą apima jausmas, tarsi vienoje bažnyčioje būtų sugrūsta daugybė skirtingų bažnyčių su gausybe šventųjų altorių“, – pasakoja Jurgita. Jos manymu, tai buvo ir pats europietiškiausias bažnyčios interjeras, kokį teko matyti keliaujant po šalį.
Dabartinė Meksikos kultūra tarsi gimusi iš indėnų ir ispanų kultūros, o bažnyčių interjeras gali būti geriausias kultūrų maišymosi pavyzdys. „Kiekviena bažnyčia vis kitokia, vyrauja vis kitos spalvos. Mažesniuose miesteliuose ypač jaučiama indėnų įtaka – spalvos ir pačios šventųjų skulptūros visai ne tokios, kokios mums įprastos. Skulptūros, europiečių akimis žiūrint, labiau primena lėles. Pavyzdžiui, Švč. Mergelė Marija su peruku, aprengta suknele. O vienoje bažnyčioje mačiau Kristaus statulą, kurios galima ir išsigąsti. Padabintas peruku, indėnišku apdaru, šiek tiek palenkęs galvą, atrodo, tuoj tuoj nužengs nuo kryžiaus“, – sako J.Kuklytė.
Pasak keliautojos, Meksikoje itin stiprus Gvadelupės Mergelės kultas. Kiekviename rajone, beveik kiekvienoje gatvelėje, pamatysi išpuoštą Gvadelupės Mergelės altorėlį. „Nueini į turgų, žmogus pardavineja batus, o tarp batų įrengtas ir altorėlis“, – pasakoja mergina ir pabrėžia, kad šios šventosios kultas labiau paplitęs tarp menkesnį išsilavinimą turinčių žmonių.
Gvadelupės Mergelė indėnės pavidalu esą apsireiškusi toje vietoje, kurioje vietiniai garbino vieną savo deivių, ir buvusi labai panaši į vieną tų deivių. Nors kai kurie tyrinėtojai teigia, esą šį pasakojimą sukūrė misionieriai, norėdami greičiau apkrikštyti indėnus.

Neįprastos šventės

Įdomios Meksikoje ir šventės, rodančios, kaip krikščioniškos tradicijos sumišusios su vietinių tautų papročiais. Švenčių laikotarpis prasideda nuo lapkričio ir tęsiasi maždaug iki vasario. Pasak Jurgitos, viena įdomesnių – Mirusiųjų šventė, kurios simboliai yra kaukolės ir griaučiai. Tačiau šią dieną žmonės itin linksmai švenčia tiesiog išpuoštose gatvėse. Mirusiems gaminami savotiški altorėliai su nuotraukomis, šalia kurių sudedama tai, ką mirusysis mėgo, pavyzdžiui, alus ar kiti gėrimai.
Na, o jei kelionė nesutampa su šventėmis, nuliūsti neverta – gal pavyks išvysti Skraiduolių šokį (Danza de los Voladores), kuriuo indėnai nuo senų senovės bandydavo prišaukti lietų. Per šį ritualą keturi penki vyrai, vilkintys ryškiais drabužiais, užsikabaroja ant aukšto stulpo, prisiriša virvėmis ir aidint būgnų bei fleitų garsams šoka žemyn taip, kad, kol nusileidžia ant žemės, 13 kartų apsisuktų aplink save ir aplink stulpą.
O jei šėlsmo ir įspūdžių dar negana, verta užsukti į Chočimilką – tai 125 kv. km teritorija sostinėje, išraižyta kanalais su pūpsančiomis dirbtinėmis salomis, kuriose auginamos daržovės ir gėlės. Visos šios gėrybės plukdomis spalvingomis, gėlėmis išdabintomis valtimis, vadinamomis trachineros. Be to, vyriškis, norėdamas palenkti damos širdį, gali užsisakyti, kad valtelė būtų išdabinta nuostabiausiomis gėlėmis, ant jos užrašytas mylimosios vardas, o valtyje serenadas dainuotų tradiciniais drabužiais pasipuošę muzikantai.
Ir dar svarbu žinoti, kad mirę senoviniai miestai, indėnų ir ispanų kultūrų sintezė nėra vieninteliai įdomūs dalykai Meksikoje, nes įvairovė čia milžiniška: akį traukia ir ugnikalniai, ir spalvingi kukurūzų laukai, ir džiunglės, ir išskirtinis maistas, žinoma, ir aistringa muzika, indėnų legendos ar daugelis kitų dalykų, kuriuos galima patirti atvykus tik į šią šalį.

Daiva Urbienė

Faktai apie Meksiką

Meksikos Jungtinės Valstijos – federalinė konstitucinė respublika Šiaurės Amerikoje
Plotas – apie 2 mln. kv. km
Sostinė – Meksikas
Gyventojų – apie 109 mln.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (7)

 1. Maranatha Maranatha rašo:

  Sinkretizmas ar raganavimas Lietuvoje

  Sirijaus ” Pakylėtieji Valdovai”, Merkinės piramidė, Urantija remiasi ne Biblija, o diktavimais. Diktavimais kažkokių dvasių, neva sirijuj pasiuntinių iš pvz. Jėzaus ( mažesnėm raidėm rašo sant kumaros), o kitur, kad Santos kumara yra Liuciferis. Vadinasi, kad diktavimai nuo Liuciferio sirijaus T. Mikuškinai padiktuoti, Urantijoje panašiai, nukopijuota nuo to paties okultistės E. Blavatskajos teosofinio mokymo. Merkinės piramidės Povilas Ž. rašo, kad jo dievas didysis angelas. Povilo dievą sukūrė titanai. Vadinasi, kad tas pats Liuciferis, tik tarpininkai kažkokie titanai arba demonai. Visuose paminėtuose judėjimuose minima ženklai: piramidė, ugnis,karma, čiakra, reikarnacija, dievas neva tik energija, kuria galima žmones gydyti.To paties moko raganyno mokykla Vilniuje. Visi judėjimai, įskaitant raganynus, paremti New age.Tų judėjimų priešprieša yra krikščionybė. Vadinasi, kas sinkretizmas eina koja kojon su raganavimu. Patogu ir greita. Tačiau, jei esate pakrikštyti, verčiau apie tai paskaitykite : Klausimai- atsakymai Bažnyčios , piramidė, raganynas, Antikristas, egzorcistas.lt

  Jei visi pagonys, smalsuoliai lendantys

  piramidės Česukų tinklo gerbėjai žinotų, kad po jų mirties juos valdys dvasia šeimomis po 12 sielų,o ne Dievas, tikiuos net arti neitų, namuose neprisimintų tą baisuoklę dvasią, kuri tupi raudonam rate… kad žinotų žmonės, jog net ne angelas kalbėjo Povilui Merkinės bažnyčioje. Visa tai aprašo Žėkai savo knygoje ir Povilas atskirai raštuose Dvasinė informacija google.Švieskite, žurnalistai žmones, kad visi žinotų, ką rašo Žėkai apie Dvasią, kuriai po mirties garbėjai tinklo priklausys.

 2. SVeikas žmogus SVeikas žmogus rašo:

  “Laba diena.Pirma kart tam puslapy.Niekad nrbuciau pagalvojes,kad zmones tokie nubukinti televizijos ir kitu m.inform.priemoniu.Kad gali lysti i piramides,kaip pirmyksciai zmones!Zmones,prasau,eikit pasitarti su geru kunigu,pries darydami jums nezinomus ir nesuprantamus dalykus.Visa politika pasauly(politika reguliuja viska)nukreipta pries Baznycios ir seimos sugriovima.Todel yra finanduojama(globalistu)visa kas tik padeda tai daryti.Mielieji zmones sugrizkit i baznycias,Kristus jas isteige kaip apsauga mums.Neziurekim I kunigus,kaip jie gyvena,jie su tokiom pat silpnybem,kaip ir mes(juk is musu tarpo jie prieme ta nepaprastai sunku pasaukima-negyventi del saves).Dievo malones veikimas sakramentuoe,del ju gyvenimimo budo,nesumazeja.Ant ju pilamas purvas,kad tik mes neitume i baznycia.Pagalvokit,kodel nepila purvo ant piramidziu,raganu ir t.t.Atvirksciai,juos reklamuoja!Buvot piramidese,pas raganas ir t.t.-bekit ispazinties,atgailaukit,nes jusu laukia ne tik fizines,bet ir psichines ligos.Paklauskit kunigu,kiek jie metu vargsta su zmonem kurie buvo jogoj,ar kituose rytu mokymuose.O ka jau kalbet apie burtu pasekmes!Ieikit i. egzorcistas.lt. paskaitykit’kas mane nuvede prie pragaro slrnkscio’?Bernardinai.lt. kas rusiskai supranta. ioann.ru. (balezni tela-kad daugumas ligu del nuodemiu ir kitokiu temu ten surasit)kas tingi skaityti. predanie.ru. mp3 arhiva(tvorenie i zitie svetih-pasiklausyti mokymo galit net is 4amziaus(man patinka J.Aukdaburnis)Na pakaks ir taip daug prirasiu.Kam daugiau idomu,parasykit. simutisalgis@yahoo.com. Te Dievas saugo.Sudievu’

 3. ^IOJI ^IOJI rašo:

  Titaniškoji
  Merkinės( Česukų) piramidės veikla yra New age. Titanai su Liuciferiu valdo ją. Pakartoto Įstatymo knygoje izraelitams Dievas nurodo, kaip elgtis, ko nedaryti, kai įeis į Pažado žemę: „Nebus tarp jūsų tokių, kurie leistų savo sūnų ar dukterį per ugnį, nei ateities spėjėjų, nei ženklų aiškintojų, nei kerėtojų, nei burtininkų, nei žavėtojų, nei mirusiųjų dvasių iššaukėjų, nei žynių, nei raganių. Visi, kurie taip daro, yra pasibjaurėjimas Viešpačiui, ir už tokias bjaurystes Jis išnaikins tas tautas, prieš tau užimant kraštą. Būk tobulas prieš Viešpatį, savo Dievą“ (Įst 18, 9–14). Šventojo Rašto ištraukose atrandame įvairių dvasinių veiklų, kurios šiandien vadinamos ezoterinėmis. Dievas jas įvardina kaip „bjaurystes“, nes tai nėra tinkamas dvasinio pasaulio pažinimo būdas. Ezoterika – nekrikščioniška dvasinė veikla, kuria praktikuojantis žmogus tampa vienaip ar kitaip nuo jų priklausomas bei įtakojamas demoniškų jėgų. Nekrikščioniška dvasinė veikla: nekūniškoji patirtis (savęs stebėjimas iš šalies), okultiniai žaidimai; stiklinio rutulio, stalo stumdymas, kilnojimas; ateities būrimas rutuliu; burtažodžiai, užkeikimai; ritualiniai giedojimai, mantros; sugestija, mentalinė kitų kontrolė; automatiškas rašymas; dvasių vedimas; pranašavimas, aiškiaregystė, Taro kortos; būrimas iš delno, arbatos ar kavos tirščių; astrologija, horoskopai; hipnozė; spiritizmo seansai, kultai; baltoji ir juodoji magija ir kt. („Septyni žingsniai į laisvę Kristuje“, N. T. Andersonas). Aišku, tai toli gražu dar nėra visas sąrašas. Naujojo amžiaus (Ne Age) judėjimas ir šiuolaikinė ezoterika radosi visiškai nepriklausomai nuo bažnyčių, kaip „alternatyvaus religingumo“ forma. Šiuolaikinė ezoterika kaip „religijos pakaitalas“ yra toli pažengęs pokrikščioniškas reiškinys. Ji siekia pranokti ne tik tradicinį mokslą ir mediciną, bet ir krikščionių bažnyčias kaip „atgyvenusią pakopą ir atgyvenusį mąstymą“. Krikščionys tame įžvelgia šėtono gundymą.

 4. Visi Visi rašo:

  Raganių astrologų darbeliai veda pragaran visus Okultistai raganiai iškviečia tik demonus – liūdija: Siaip jau ta IP: 82.12.8.63 Cesuku- zeku piramide, igyvendintas 3d metodas, kaip issikviest demona. Demonai isskvieciami apskritime nubrezus trikampi su atitinkamais zenklais- simboliais kampuose, ir kalbant atitinkamus zodzius. Kas tingi biblija ir knygas skaityt, paziurekit seriala ‘supernatural’ apie demonu, vampyru ir kt butybiu egzistavima ir ju naikinima, apie sielos pardavima, norint sekmes ar ka isgelbeti is artimuju. Vercia apie daug ka pamastyti, o kam idomu ir giliau pakapstyti, pasidometi ar tikra ar ne. Tai kaip minejau, ta piramide demonu issaukimo vieta, o ne kazkas tauraus, nors atrodo labai graziai.Kazkaip nebuvau nusistacius nei uz, nei pries, tiesiog mano pastebejimas formoje, kad zmones gali gauti kazka blogiau, kartu su pagerejimu ar trumpalaiku pagerejimu. p.s.Jei rusiskai suprantat, ta seriala ‘supernatural’ rasit http://www.friday.ru (gal ir kitur, bet ne ieskojau). 10. pone Palmyra 2013-11-26 21:14 IP: 88.148.40.1 2 -1 gerbkite LT zmones,jusu melas jau tapo meslo kruva, kai nera kaip uzsidirbti pinigu, reikia uzsiimti horoskopu, pigi tu durne, tokiu keliu uzsidirbdama kapeiku…. 9. tiket horoskopais 2013-11-26 21:07 IP: 88.148.40.1 2 -1 kaip nueit ir po trankiniu atsigult, kieikviena diena juoda, tipo tavo gyvenimas pragaras, nebejuokinkitm jus zmoniu su savo horoskopais, kvailiu saika, kad kas nors dar tiki horoskopais, tai dalis biznio, ir jokio suptaimo, tesiog tauta baugina, kiekviena diena juoda..nu durniuk, un ti ryojus vel blogas……………. kada ta saule patikes?????????????? niekada, nes kiekviena tavo diena bloga…………………….te padeda tai durniai

 5. Apie Povyli Apie Povyli rašo:

  Įveskite google: Burtininkavimas Albinas Bartelis. Dėkui, kurie perspėja apie tai.

 6. įrodyta įrodyta rašo:

  jei sako, kad bioenergetinė, žinok,tai velnių. Dievo yra tik šviesa arba velnio tamsa .

 7. čia tai taip čia tai taip rašo:

  Jei visi pagonys, smalsuoliai lendantys

  piramidės Česukų tinklo gerbėjai žinotų, kad po jų mirties juos valdys dvasia šeimomis po 12 sielų,o ne Dievas, tikiuos net arti neitų, namuose neprisimintų tą baisuoklę dvasią, kuri tupi raudonam rate… kad žinotų žmonės, jog net ne angelas kalbėjo Povilui Merkinės bažnyčioje. Visa tai aprašo Žėkai savo knygoje ir Povilas atskirai raštuose Dvasinė informacija google.Švieskite, žurnalistai žmones, kad visi žinotų, ką rašo Žėkai apie Dvasią, kuriai po mirties garbėjai tinklo priklausys.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...