2011 Balandžio 12

Pinigai

Išperkamosios nuomos rinka pajudėjo nuo dugno

veidas.lt

Atsigaunant Lietuvos ekonomikai ir po truputį vėl gerėjant žmonų lūkesčiams, iš visiško nusekimo stadijos pradeda išsijudinti ir Lietuvos išperkamosios nuomos rinka. Ekonominio pakilimo metais profesionaliai kursčiusi net ir vos galą su galus suduriančių žmonių viltis virtuvėje pasistatyti naują turkišką šaldytuvą, o svetainę būtinai papuošti plokščiaekraniu televizoriumi, per krizę ji praktiškai mirė – susitraukė kone dešimt kartų. Patys bankai iš buitinės technikos (būtent ji sudaro pagrindinę finansavimo išperkamaja nuoma dalį) skyrių niekur nepasitraukė, išperkamosios nuomos sąlygos per krizę irgi niekuo nepablogėjo – tačiau sumažėjo gaunančiųjų stabilias pajamas ir iš esmės pasikeitė žmonių mentalitetas: staiga dauguma suvokė, kad seno dizaino buitinė technika veikia ne ką blogiau, nei parduotuvėje akį patraukusios naujovės.

Bendras Lietuvos komercinių bankų išperkamosios nuomos portfelis iki krizės augo žaibiškai: 2000 m. naujai pasirašytų sutarčių vertė siekė tik 727 mln. Lt, o 2007 m. ji jau viršijo 9 mlrd. Lt. Sunkmečio dinamiką rodo ir išperkamosis nuomos rezultatai: 2008 m. naujų sutarčių suma jau nukrito iki kiek daugiau nei 6 mlrd. Lt, o 2009-aisiais ji apskritai priartėjo prie dugno ir tik vos ne vos perkopė milijardą litų. 2010 m. statistika jau rodo mažytį atsigavimą – iš viso išperkamosios nuomos sutarčių pasirašyta už beveik 2 mlrd. Lt., bet tai tėra maždaug 2002 m. atitinkanti situacija.

Dvejus metus iš eilės metų pradžia išperkamosios nuomos rinkai nieko gero nežadėjo: sausio ir vasario rezultatai būdavo prastesni už praėjusiuosius metus. Bet štai šie metai jau žiebia žalią šviesą: šių metų vasarį išperkamosios nuomos būdu pasiskolinta kone tris kartus daugiau nei 2010 m. vasarį.

Pasak didžiausią išperkamosios nuomos rinkos dalį Lietuvoje užimančios bendrovės “Snoro lizingas” generalinio direktoriaus Aurelijaus Šveikausko, populiariausios tokiu būdu įsigijamos prekės ir po krizės išlieka vaizdo ir garso, kompiuterinė bei buitinė technika.

Kito šios rinkos lyderio “Ūkio banko lizingo” direktorius Mindaugas Valančius sako, kad išperkamosios nuomos rinkos stabilizavimasis prasidėjo praėjusių metų pirmąjį pusmetį, o nuo metų vidurio sutarčių skaičius pradėjo didėti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...