2014 Gruodžio 30

Išaugę pardavimai iš el. parduotuvių – švenčių ir euro įvedimo nuopelnai

veidas.lt

Priartėjus 2014-ųjų metų pabaigai vis dar sklando diskusijos apie pokyčius rinkoje, susijusius su euro įvedimu – galimai kilsiančias kainas, teigiamus arba neigiamus ekonominius aspektus.

 

Vieni ekspertai prognozuoja, kad lietuviai besibaigiantį gruodžio mėnesį išleis didesnes nei ankstesniais metais pinigų sumas, kiti mano, kad nuo išlaidavimo pristabdo ir psichologinis diskomfortas dėl keičiamos valiutos. Kaip metų pabaigą vertina elektroninės prekybos rinkos dalyviai ir ką, jų nuomone, atneš 2015-ieji?

Galvojo, kur investuoti litus

 

Europos Komisijos „Eurobarometro“ apklausos, atliktos šių metų rugsėjį, duomenimis net 84 proc. lietuvių manė, kad įvedus eurą kainos kils ir tik 11 proc. respondentų manė, kad kainos išliks stabilios. 76 proc. apklaustųjų nerimavo dėl galimų pažeidimų perskaičiuojant kainas eurais.

 

Pasak Eglės Sarafinaitės, UAB „Avitelos prekyba“ rinkodaros vadovės, žmonės galvojo, kur jiems investuoti litus – pasikeisti į eurus ar atsinaujinti buitį. „Pirmojo šių metų pusmečio įmonės suvestinės rodo, kad žmonės daugiau nei pernai domėjosi buitinės elektronikos prekėmis. Kadangi augo statybinių medžiagų pardavimai, augo ir prekių, susijusių su namų įrengimu, paklausa, taip pat ir mūsų produktų: buitinės, vaizdo ir garso, kompiuterinės technikos. „Avitela.lt“ elektroninės parduotuvės rezultatai gerėja nebe pirmus metus ir, tikėtina, kad euro įvedimas papildomai skatina šį augimą.“

 

Smulkiųjų siuntų bendrovė „DPD Lietuva“, kurios dalį veiklos sudaro siuntų pristatymas el. parduotuvių klientams, rinkos pokyčius pajuto jau metų viduryje. Trečiąjį šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, užsakymų iš el. prekybos įmonių skaičius išaugo apie 30 proc. Su euro įvedimu siejamus pokyčius bendrovė stebėjo ir Latvijoje bei Estijoje, todėl jiems ruošėsi remdamasi kaimynų patirtimi.

 

„Estijoje pokyčius artėjant euro įvedimui nulėmė psichologinis klimatas. Žmonės buvo įsitikinę, kad kainos išaugs, todėl baigiantis metams pirkimų skaičius smarkiai ūgtelėjo. Latvijoje augimas buvo nuosaikesnis, tad nors Lietuvoje augimą stebėjome jau kurį laiką, greičiausiai tokio ryškaus prekybos šuolio kaip Estijoje nepajusime, nes yra griežtai apibrėžti kainodaros principai, aiškios taisyklės“, – mano Gabrielius Bilevičius, „DPD Lietuva“ rinkodaros ir pardavimo vadovas Baltijos šalyse.

Šventės su euro prieskoniu

Šventinis periodas kasmet gerokai kilsteli el. prekybos įmonių pardavimus – gruodis laikomas vienu svarbiausių mėnesių prekybininkams.

 

„Šventės neabejotinai turi įtakos kylantiems pardavimams. Kiekvienais metais prieš didžiąsias šventes, Kalėdas ir Velykas, susidomėjimas mūsų produktais išauga, ypač – gruodžio mėnesį. Šiais metais Kalėdos yra ir su euro prieskoniu, taigi jaučiame dvigubą dėmesį ir tai teigiamai veikia finansinius rezultatus“, – pastebi E. Sarafinaitė.

 

Marius Radavičius, el. parduotuvės „Membershop.lt“, veikiančios Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, vadovas teigia, kad sezoniškumas lemia el. parduotuvių pardavimus taip pat, kaip ir tradicinių parduotuvių, tačiau kalėdinis laikotarpis elektroninėje erdvėje prasideda anksčiau: „Jau lapkričio mėnesį jautėme žymų užsakymų augimą, o gruodį išsiunčiame didžiausią prekių kiekį“.

 

Šventinis laikotarpis intensyviausias ir „DPD Lietuva“. Smulkiųjų siuntų bendrovė šventėms pradeda ruoštis jau spalį. „Paskutiniaisiais metų mėnesiais siuntų skaičius iš el. parduotuvių gerokai išauga – natūralu, kad dažniausiai pirkėjai pageidauja prekes gauti iki Kalėdų. Įvertinę, kad nemažai žmonių šventėms pasiruošti nespėja, dešimtyje didžiausių šalies miestų siuntas privatiems asmenims pristatėme ir gruodžio 24 dieną“, – sakė Gabrielius Bilevičius, „DPD Lietuva“ rinkodaros ir pardavimo vadovas Baltijos šalyse.

 

Augimui įtakos turės ir besikeičiantys vartotojų įpročiai

 

Eglė Sarafinaitė teigia, kad el. komercijos apimtys Lietuvoje dar nėra pasiekusios Europos vidurkio, taigi ateinančiais metais pardavimai el. parduotuvėse augs. Pasak jos, tam turi įtakos ne tik euro įvedimas, bet ir būdo pirkti internetu populiarėjimas.

 

Panašios nuomonės laikosi ir G. Bilevičius: „Tikėtina, kad vidaus vartojimas kitų metų pirmąjį ketvirtį sulėtės. Tai būtų natūralus reiškinys po didžiųjų metų švenčių, be to, dar reikės prisitaikyti prie naujos valiutos ir, galima spėti, net susidoroti su šiokiu tokiu psichologiniu barjeru turėti „mažiau“ pinigų. Kita vertus, lietuvių pasitikėjimas el. prekyba stiprėja, todėl auga apsipirkimų internetu dažnis, didėja perkamo prekių krepšelio vertė, plečiasi internetu įsigyjamų prekių asortimentas. Žmonės vis labiau vertina tokios prekybos pranašumus: patogumą, geresnę kainą, galimybę apsipirkti tada, kai tai daryti yra patogiausia, todėl euro atnešti pokyčiai neturėtų žymiai sumažinti el. prekybos pardavimų“.

 

M. Radavičius pastebimų el. rinkos svyravimų neprognozuoja: „Mes vykdėme prekybą Latvijoje ir Estijoje, kai šiose šalyse buvo įvedamas euras, bet didesnių pokyčių nepajutome. Nemanau, kad po euro įvedimo kas nors keisis ir Lietuvoje. Žinoma, bus pereinamas laikotarpis, reikės papildomai informuoti pirkėjus apie tam tikrus atsiskaitymo pokyčius“.

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Indre Indre rašo:

    Kasmet pries sventes apsiperku el.parduotuvese. Nereikia stoveti eilese, o ir pristatymas greitas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...