2011 Balandžio 05

Japonija

Iš pažeistos atominės jėgainės į vandenyną išleidžiamas radioaktyvus vanduo

veidas.lt

Japonijoje cunamio nuniokotoje atominėje jėgainėje darbuotojai antradienį pumpavo į Ramųjį vandenyną daugiau nei 11 tūkst. kubinių metrų radioaktyvaus vandens, atlaisvindami saugyklas dar labiau užterštam vandeniui, kuris trukdo pastangoms stabilizuoti elektrinės reaktorius.

Vyriausybė taip pat kreipėsi į Rusiją, prašydama atsiųst laivą, kuriuo gabenamos skystos radioaktyvios atliekos, mėginant sumažinti spinduliuotės lygį Fukušimos 1-ojoje jėgainėje, kurios aušinimo sistemos buvo sugadintos per kovo 11 dieną smogusį 9 balų žemės drebėjimą ir cunamį. Elektrinės inžinieriai taip pat planuoja panaudoti plaukiojančią atliekų saugyklą.

Kitokių užteršto vandens kaupimo galimybių nepavyko laiku įgyvendinti, todėl pirmadienio vakarą jį pradėta pumpuoti į vandenyną. Didžiąją dalį mažiau užteršto vandens tikimasi pašalinti per maždaug dvi dienas.

“Tai buvo neišvengiama, – ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) antradienį sakė spaudos konferencijoje. – Šia priemone siekiama apsaugoti nuo labai radioaktyvaus vandens pasklidimo. Tačiau mes išliejame (mažiau) radioaktyvų vandenį ir labai dėl to gailimės”.

Užterštas vanduo greitai prasiskiedžia, pasklidęs vandenyne, o vyriausybės pareigūnai sako, kad pastarasis teršalų išmetimas neturėtų paveikti šiame regione gyvenančių žuvų ir kitų jūros gėrybių saugumo.

Tačiau pareiga kaskart skelbti blogas naujienas pareigūnams akivaizdžiai sukelia didelę įtampą. Fukušimos jėgainę valdančios bendrovės “Tokyo Electric Co.” (TEPCO) vienas pareigūnas apsiašarojo, o jo balsas drebėjo, pateikiant detales apie padėtį elektrinėje per spaudos konferenciją.

Vystantis šiai krizei, Japonijai taip pat tenka rūpintis dviejų stichinių nelaimių, ištikusių šiaurės rytinę šalies pakrantę, padarinių likvidavimu. Manoma, kad pastarasis žemės drebėjimas ir cunamis nusinešė iki 25 tūkst. žmonių, gyvybių, o dar dešimtys tūkstančių žmonių liko be pastogės.

Nuo avarijos pradžios Fukušimos jėgainėje kaupėsi įvairaus užterštumo vanduo. Žmonės, kurie gyveno arčiau nei už 20 kilometrų nuo elektrinės, buvo evakuoti ir iki šiol negali grįžti į savo namus.

Susikaupęs vanduo pažeidė įvairias jėgainės sistemas, o dėl apšvitos pavojaus darbuotojai negali iš naujo įjungti elektros aušinimo sistemose, kurios padėtų stabilizuoti pavojingai perkaitusius branduolinio kuro strypus.

Šeštadienį buvo rastas įtrūkimas vienoje elektrinės eksploatacinėje šachtoje, iš kurios radioaktyvus vanduo tekėjo į vandenyną.

Pastarąsias dvi savaites prie Fukušimos jėgainės vandenyne buvo fiksuojami leistinas ribas viršijantys radioaktyvių teršalų kiekiai, nors mėginimai tiksliai apskaičiuoti taršą kėlė TEPCO nepasitenkinimą.

Japonijos branduolinės saugos agentūra praeitą savaitę nurodė bendrovei iš naujo ištirti mėginius. Pirmadienį paskelbti matavimų nauji rezultatai rodė nepakitusį arba mažesnį spinduliuotės intensyvumą, palyginus su skelbtu anksčiau.

Mažiau užteršto vandens, kuris šiuo metu yra pumpuojamas į vandenyną, radioaktyvumas iki 500 viršija leistiną normą.

“Manome, kad geriau išleisti mažiau radioaktyvų vandenį, negu leisti pasklisti aplinkoje labai radioaktyviam vandeniui”, – pabrėžė TEPCO pareigūnas Junichi Matsumoto (Dzuničis Macumotas).

Smarkiai radioaktyvaus vandens saugyklų problema tapo itin aktuali, kai TEPCO išsiaiškino, koks šių teršalų kiekis nuteka į vandenyną, sakė J.Matsumoto.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...