2011 Balandžio 01

Konfliktas Libijoje

Iš Libijos pabėgęs ministras bus apklaustas

veidas.lt

Škotijos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, jog nori apklausti iš Libijos pabėgusį užsienio reikalų ministrą Moussą Koussą (Musą Kusą) apie keleivinio lėktuvo susprogdinimą virš Lokerbio miestelio 1988 metais, šiuo savo pareiškimu nudžiugindami aukų artimuosius.

M.Koussa, kuris anksčiau taip pat buvo Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) žvalgybos vadovas, trečiadienį atskrido į Didžiąją Britaniją. Pasak vieno iš jo draugų, užsienio reikalų ministro ir M.Kadhafi keliai išsiskyrė, nes M.Koussa nepritarė Libijos lyderio pajėgų atakoms prieš civilius gyventojus kariniame konflikte su sukilėliais.

Žmonės, netekę artimųjų per 270 gyvybių nusinešusį “Pan Am” keleivinio lėktuvo, skridusio 103-iuoju reisu, susprogdinimą virš Lokerbio miesto Škotijoje griežtai pareiškė, jog negalima sudaryti jokių susitarimų, kad M.Koussa būtų apsaugotas.

“Tai galėtų būti visi tie įkalčiai, kuriuos mes norėjome gauti ant sidabrinės lėkštelės”, – sakė Frankas Dugganas (Frenkas Daganas), organizacijos “Victims of Pan Am 103″, kuri atstovauja aukų giminaičiams amerikiečiams, prezidentas.

Britų pareigūnai viliasi, kad buvęs Libijos žvalgybos vadovas gali suteikti jiems nepaprastai svarbių karinių ir diplomatinių žinių. Tuo tarpu aktyvistai nori, kad M.Koussa suteiktų informacijos apie sprogdinimą, per kurį žuvo 259 lėktuvu skridę žmonės, daugiausiai amerikiečiai, ir dar vienuolika ant žemės buvusių žmonių.

“Jis buvo Libijos žvalgybos tarnybų vadovas, todėl jei Libija yra atsakinga už 103-iuoju reisu skridusio JAV oro bendrovės “Pan Am” keleivinio lėktuvo susprogdinimą, tuomet ponas M.Koussa taip pat yra atsakingas”, – sakė Pamela Dix (Pamela Diks), per katastrofą netekusi brolio.

“Šioje šalyje jis neturėtų būti laisvas žmogus”, – pridūrė ji.

Londone įsikūrusio fondo “Quilliam” vyresnysis analitikas Nomanas Benotmanas sakė, kad jo draugas M.Koussa “labai pozityviai žiūri į galimybę bendradarbiauti ne tik su Jungtinės Karalystės vyriausybe, bet ir su visa Europa”.

Paklaustas, ar M.Koussa pasirengęs būti patrauktas atsakomybėn, N.Benotmanas atsakė: “Žinoma, be jokių abejonių, esu absoliučiai tikras”.

“Tačiau šiuo metu jam oficialiai nėra iškelta jokios bylos. Esama daugybės gandų ir padrikų kalbų žiniasklaidoje ten ir čia, tačiau, kaip aš suprantu, jokio teisinės problemos nėra, jis

nesusietas su jokiu teroristiniu aktu”, – sakė analitikas.

2001 metais Abdelbasetas Ali Mohmetas al Megrahi (Abdelbasetą Alis Mohmetas Megrahis) buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už savo vaidmenį Lokerbio sproginime. Tačiau 2009-aisiais Škotijos valdžia humaniškumo sumetimais paleido A.A.M.al Megrahi, kai gydytojai nustatė, kad jis nepagydomai serga prostatos vėžiu.

M.Koussa atliko svarbų vaidmenį siekiant, kad būtų paleistas A.A.M.al Megrahi, kuris tebėra gyvas.

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague’as (Viljamas Heigas) sakė, kad M.Koussai nebus suteikta teisinė neliečiamybė.

“Mussai Kussai nepasiūlyta Britanijos ar tarptautinė teisinė neliečiamybė”, – sakė jis žurnalistams.

59 metų libis į Londoną kartu su sūnumi atskrido iš Tuniso, kur praleido dvi dienas. Tripolis jo kelionę oficialiai įvardijo kaip privatų vizitą.

Kaip sakė W.Hague’as, Vakaruose išsilavinimą įgijęs M.Kussa atvykęs į Londoną pareiškė britų pareigūnams, kad traukiasi iš ministro posto.

Pasak užsienio reikalų sekretoriaus, šiuo metu M.Kussa, su kuriuo aptariamos “jo ir mūsų pasirinkimo galimybes”, yra “saugioje vietoje”.

1980 metais M.Kussa, kuris buvo paskirtas ambasadoriumi Londone, buvo išsiųstas iš Didžiosios Britanijos, kai vienam žurnalistui pareiškė, jog pritaria Libijos režimo “priešų” žudymui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...