2010 Lapkričio 30

4-5 metukai

Įniršio priepuolis: ignoruoti!

veidas.lt

"Veido" archyvas

Susierzinimo priepuoliai ar netgi įniršis yra neatsiejama mažylio vystymosi ir augimo dalis. Tėveliams svarbu žinoti, kaip tokius priepuolius malšinti, o svarbiausia – jų išvengti.

Įsivaizduokite įprastą situaciją: vaikštote su mažuoju parduotuvėje ir šis staiga pamato žaislą, kurio tuoj pat užsigeidžia. Net nepajuntate, kaip atsiduriate įniršio audros epicentre. Praeiviai žiūri į iškeltą jums sceną, o jūs neturite kur dėti akių iš gėdos. Ar galėjote šios nemalonios scenos išvengti ir kokiomis priemonėmis?

Kodėl kyla įniršis?

Įniršis – tai vaiko nusivylimas ir susierzinimas, kurį iššaukia nemalonūs fiziniai, protiniai arba emociniai pojūčiai. Fiziniai pojūčiai šiuo atveju – tai badas ir troškulys. Protiniai – tai per sunki mažyliui duota užduotis, negebėjimas žodžiais išreikšti savo minčių. Tuo tarpu emociniais pojūčiais mažylis gali spekuliuoti. Koks bebūtų nemalonus jausmas, jis gali kurstyti mažylio pyktį, kuris galų gale prasiveržia įniršio priepuoliu.

Kaip suvaldyti įniršį?

 • Būkite nuoseklūs. Rekomenduojama sukurti stabilią dienotvarkę, kad mažylis žinotų, ko kada tikėtis. Be to, reikia aiškiai nubrėžti ribas ir jų laikytis.
 • Planuokite. Jeigu turite neatidėliotinų reikalų, tuomet suplanuokite juos pirmojoje dienos pusėje, kai mažasis dar nebus pavargęs ar išalkęs.
 • Skatinkite vaiką išsakyti emocijas žodžiais. Kuo turtingesnis vaiko žodynas, tuo mažesnė įniršio priepuolio tikimybė.
 • Leiskite mažyliui rinktis. Kad mažylis jaustų, jog ir jo žodis kažką reiškia, dažniau suteikite jam pasirinkimo laisvę.  Tuomet jis ne taip veršis dėl tos savo nuomonės kovoti. Pvz., paklauskite jo, ar jis nori dėvėti šiandien raudonas kelnes ar mėlynas? Ar jis norėtų valgyti obuoliuką ar bananą? Visuomet nepamirškite pagirti mažylio pasirinkimo.
 • Skatinkite gerą vaiko elgesį – pastebėdami ir pagirdami, kai jis elgiasi gerai, bei mažiau pastebėdami ir nereaguodami, kai jis elgiasi blogai. Tuomet vaikas įsisąmonins, jog jūsų dėmesio jis sulaukia tik kai elgiasi gerai.
 • Atitraukite vaiko dėmesį. Jei jaučiate beisartinančią audrą, pamėginkite nukreipti vaiko dėmesi, pvz., nutaisykite nustebusį veidą arba pakeiskite buvimo vietą.
 • Venkite įniršio priepuolį sukeliančių situacijų. Jeigu jums reikia apsipirkti, o mažylis negali ramiai praeiti pro saldumynus ar žaislus, tuomet geriau jį palikti žaidimų kambaryje, kur jis galės mėgautis naujais nematytais žaislais ir bendrauti su kitais vaikais.

Įniršio epicentre

Geriausia taktika – apsimesti, kad tai jūsų neveikia. Jeigu praradote kantrybę, vaiką apšaukėte, arba priešingai – išpildėte jo reikalavimus, mažyliui tik dar kartą patvirtinote, jog jo pasirinkta taktika teisinga ir jis gavo, ko norėjo.

Užėjus priepuoliui namuose, reikia kuo ramiau palaukti, kol jis baigsis, o vėliau jam paaiškinti, jog norams išreikšti geriau naudoti žodžius, o ne pyktį. Ignoruokite įniršio priepuolį ir viešoje vietoje, kad ir kaip norėtumėte greičiau jį užgniaužti…

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...