2010 Rugsėjo 06

Turtingiausi IT magnatai

Informacinės technologijos juos pavertė milijardieriais

veidas.lt

Jų turtai skaičiuojami vienetais su daug nulių. O tuos turtus jie susikrovė irgi pasitelkę vienetus ir nulius – įmagnetintas ir neįmagnetintas daleles, kuriomis valdomos milžinišką pelną leidžiančios susikrauti kompiuterio sistemos.

Koks IT verslo sėkmės receptas? Nors kompiuteris atrodo visiškai šaltas, neutralus, bejausmis aparatas, kompiuterijos versle gana daug lemia būtent žmogiškasis veiksnys, ypač apdairus jo numatymas. Dažnai pakanka nuspėti (ar sukurti) naują kompiuterijos mados bangą – naują tendenciją, paslaugą, įrenginį – ir įtikinti vartotojus, kad tai naujausias technologijos šuolis, be kurio joks šiuolaikinis žmogus nebus visavertis šio amžiaus gyventojas.

Kaip ir bet kuriame kitame versle, IT srityje daug lemia asmenybė – jos drąsa, tikėjimas savimi, verslumo gyslelė, gebėjimas žiūrėti toli į priekį ar tiesiog menas atsirasti tinkamoje vietoje tinkamu laiku. Būtent šiomis savybėmis ir pasižymi didžiausi IT magnatai.

Billas Gatesas. Tai žmogus, apie kurį yra girdėję turbūt visi, net ir tie, kurie nesidomi skaitmeninio pasaulio peripetijomis. Šis buvęs hipis sukūrė multimilijardinę imperiją ir pavertė apie 90 proc. visų kompiuterių vartotojų priklausomais nuo vienui vienos operacinės sistemos šeimos – keikiamų ir garbinamų “Microsoft Windows”.

Sėkmingo B.Gateso verslo kelio pradžia – įžūlios rizikos pavyzdys. Du vaikinai – B.Gatesas ir jo kolega Paulas Allenas žurnale perskaitė apie naują kompiuterį “Altari 8800″, susisiekė su jo kūrėjais – tuo metu didele ir žinoma kompanija “Micro Instrumentation and Telemetry Systems” – ir pareiškė, kad jie jau kuria programinę įrangą, tinkamą naujajam jų gaminiui. Nors apie jokį kūrimą negalėjo būti kalbos – vaikinai net neturėjo kompiuterio. Vis dėlto sudominę įmonę parašė demonstracinę programos versiją ir sėkmingai pristatė gamintojams. Tai ir buvo “Microsoft” pradžia. O po kelerių metų vaikinus prisikalbino IBM ir nuo tada “Microsoft” apsukos tik didėjo.

"Veido"archyvas

Vienas “Microsoft” įkūrėjų

Reikia pastebėti, kad nors būdamas gana geras programuotojas, B.Gatesas kur kas daugiau nuveikė vadybos ir strategijos srityje – nuo 1989-ųjų jis vien tuo ir užsiėmė. 2006 m. turtingiausia IT srities asmenybė pasitraukė nuo “Microsoft” vairo ir iki šių dienų daugiausiai laiko skiria filantropinei veiklai.

Larry Ellisonas. “Oracle” – tai pavadinimas, tikriausiai geriau žinomas IT srities profesionalams nei paprastiems vartotojams. “Oracle” sritis – duomenų bazės.

“Oracle” vardas IT srityje turi daugmaž tokį pat įvaizdį, kaip “Rolex” tarp aksesuarų, t.y. asocijuojasi su kokybe, prestižu ir patikimumu.

Beje, “Oracle” produkcija ne tik kokybiška, bet ir universali bei praktiška – kompanijos gaminiai veikia įvairiose platformose ir sistemose.

L.Ellisono istorija – puikus pavyzdys, kad kiekvieno sėkmė priklauso tik nuo jo paties. Larry negimė turtingoje ar garsioje šeimoje, tiesą sakant, jį, devynių mėnesių kūdikį, motina atidavė auginti savo seseriai ir L.Ellisonas pirmąkart tikrosios motinos vardą sužinojo bei ją pamatė tik eidamas 48-uosius metus.

"Veido" archyvas

Generalinis “Oracle” direktorius

Larry nebuvo uolus studentas. Jis gana anksti metė mokslus, bet rado savo pašaukimą – duomenų bazes. Į savo kompaniją, tuomet pavadintą “Software Development Laboratories” (ji galiausiai ir užaugo iki “Oracle”), investavęs vos 1400 JAV dolerių, dabar jis turi sukaupęs turto, kurio vertė – 28 mlrd. dol.

Lawrence’as Page’as ir Sergejus Brinas. Du vaikinai šiuo metu populiariausią interneto paieškos sistemą pradėjo kaip sudėtinę disertacijos dalį. Pirmoji “Google” versija tiesiog klaidžiojo po internetą, katalogavo tinklalapius ir leido ieškoti informacijos gautame kataloge.

Dabar kompanija, dar neseniai buvusi pati geidžiamiausia IT srities darbovietė ir deklaravusi, kad verslas gali būti etiškas, IT ekspertų neretai piešiama ne tokiomis gražiomis spalvomis. Pavyzdžiui, neseniai net pats kompanijos vadovas Ericas Shmidtas prasitarė, kad ateityje kai kuriems internautams gali tekti keisti savo tapatybes, nes socialiniuose tinkluose ir kitose interneto tarnybose jie palieka per daug informacijos apie save, o “Google” visa tai kaupia.

"Veido" archyvas

“Google” įkūrėjai

Abu “Google” įkūrėjai yra žydų kilmės. Lawrence’as užkietėjusių kompiuteristų profesorių šeimoje gimęs amerikietis, Sergejaus tėvas yra Maskvos universiteto matematikos profesorius, mama – NASA mokslininkė Goddardo kosminių skrydžių centre.

Azimas Premji. Nors daugelis Indiją tebelaiko trečiojo pasaulio šalimi, iš tiesų reikėtų nepamiršti, kad iš šio regiono kilusi įspūdinga IT srities darbuotojų minia. Žinoma, nemažai jų dirba žemesnių IT grandžių srityse.

Verslumas būdingas visai A.Premji šeimai – Azimo senelis buvo Birmos (dabar Mianmaro) ryžių magnatas, o tėvas vadovavo Vakarų Indijos daržovių produktų kompanijai. Anksti paveldėjęs kompaniją, A.Premji išplėtė kompanijos gaminamos produkcijos pasiūlą – pradėjo gaminti parfumerijos prekes, apšvietimo įrangą, hidraulines sistemas, o nuo devintojo dešimtmečio įsiveržė ir į IT rinką.

"Veido" archyvas

“Wipro” pirmininkas

A.Premji garsėja kuklumu. Nors yra multimilijardierius, pats vairuoja paprastą “Toyota Corolla” automobilį, skraido ekonomine klase ir keliaudamas apsistoja svečių namuose.

Steve’as Ballmeris. Atėjęs į “Microsoft” komandą 1980-ųjų liepą, S.Ballmeris tapo pirmuoju kompanijos verslo direktoriumi. Be “Microsoft”, Steve’as yra dirbęs ir kitoje gigantėje – “Procter&Gamble”.

IT pasaulyje S.Ballmeris laikomas gana ekscentriška asmenybe, tokį įvaizdį kartkartėmis vis sustiprina keisti, bet gana linksmi jo išsišokimai įvairiose konferencijose. Be to, dar jis garsėja tuo, kad yra didelis atvirojo kodo priešininkas.

"Veido" archyvas

Generalinis “Microsoft” direktorius

Apie “Linux” yra pasakęs, kad “tai vėžys, limpantis prie visko, prie ko tik prisiliečia, intelektinės nuosavybės požiūriu”.

Michaelas Dellas. Aktyviai informacinėmis technologijomis besinaudojantis žmogus gali nesunkiai išvardyti bent keletą solidžių kompiuterių gamintojų. Į sąrašą neabejotinai patektų “Hawlett-Packard”, IBM, “Fujitsu Siemens”, “Toshiba”. Bet turbūt kiek automobilių pasaulyje švyti “Ferrari” ar “Porshe” vardai, toks kompiuterijoje ryškus “Dell” pavadinimas.

"Veido" archyvas

Generalinis “Dell” direktorius

M.Dello darbo šūkis – būti kompiuterijos elitu ir tiekti kokybišką produkciją elitiniams vartotojams. Iš tiesų “Dell” kompiuteriai yra vieni brangiausių, bet kaina tikrai atitinka kokybę. To pasiekiama investuojant įspūdingas sumas į informacinių technologijų tyrinėjimus, kurie užtikrina ne tik produktų ir technologijų originalumą ar novatoriškumą, bet ir patikimumą.

Paulas Allenas. Vienas iš dviejų “Microsoft” įkūrėjų, dabar gerokai nutolęs nuo ryškiausių IT rampos šviesų. Jis kompanijoje dirbo iki 1983-iųjų – tais metais turėjo pradėti gydytis nuo vėžio. Gydymas pavyko, bet į nuolatinį darbą “Microsoft” Allenas taip ir negrįžo. Bet net ir po oficialaus pasitraukimo iš pareigų 2000-aisiais “Microsoft” P.Alleno nepamiršta – kviečiasi jį konsultuoti strateginiais klausimais.

"Veido" archyvas

Vienas “Microsoft” įkūrėjų

Beje, įdomu tai, kad P.Allenas gerokai anksčiau už B.Gatesą pradėjo filantropinę veiklą. Žurnalas “Time” jį yra įtraukęs į šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, be to, P.Allenas yra gavęs kelių universitetų garbės daktaro laipsnį, įsteigta jo vardo premija.

Jeffas Bezosas. Elektroninės parduotuvės gigantės “Amazon.com” įkūrėjas buvo vienas iš tų vaikų, kurie nuo pat mažų dienų domėjosi mokslu ir technika. Tėvų garažą pavertęs laboratorija, vaikis buvo sukūręs ir sistemą, kaip atbaidyti jaunesnius giminaičius nuo savo kambario.

Jeffas baigė prestižinį Prinstono universitetą, dirbo Volstrite kompiuterių srityje.

"Veido" archyvas

“Amazon.com” įkūrėjas

Sakoma, kad “Amazon” gimė kaip pavėluotas bandymas suspėti į interneto verslo aukso karštinę. Projektas pavyko. J.Bezosas turbūt iškart nujautė sėkmę, juk “Amazon” pavadinimas buvo pasirinktas būtent dėl to, kad Amazonė – didžiausia pasaulio upė. “Amazon.com” tapo ne tik didžiausiu elektroniniu knygynu, bet ir didžiausia elektronine parduotuve pasaulyje.

1999 m.  žurnalas “Time” paskelbė J.Bezosą metų asmenybe.

Jamesas Goodnightas. SAS institutas – ne itin girdėtas pavadinimas net ir aktyvų IT gyvenimą pasirinkusiam žmogui, vis dėlto ši korporacija yra viena didesnių programinės įrangos kūrėjų. Menkas žinomumas galbūt sietinas su tuo, kad kompanija užsiima gana specifinės, griežtai į verslą orientuotos programinės įrangos kūrimu, kuria paprastai naudojasi tik didžiosios bendrovės.

SAS galva ir įkūrėjas J.Goodnightas buvo ir vienas iš tų, kurių gabumai mokslui, ypač matematikai ir chemijai, išryškėjo dar vaikystėje. O kompiuterius jis įsimylėjo antraisiais savo studijų metais.

"Veido" archyvas

SAS instituto įkūrėjas

Beje, J.Goodnightas – vienas iš nedaugelio vadovų, kurie ne tik vadovauja savo įmonei, bet ir patys tiesiogiai dalyvauja kuriant produktus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...