2010 Gruodžio 21

Politika

Indija ir Rusija pasirašė sutartis

veidas.lt

Delis ir Maskva antradienį pasirašė kelias sutartis, tarp jų ketinimų protokolą dėl dviejų Rusijoje pagamintų atominių reaktorių statybos, taip pat susitarimą dėl bendradarbiavimo kuriant 5-osios kartos naikintuvą.

Šios sutartys buvo pasirašytos po Delyje vykusių derybų tarp su dviejų dienų vizitu viešinčio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo ir Indijos premjero Manmohano Singho.

Abi valstybės užsibrėžė siekti, kad iki 2015 metų dvišalės prekybos apimtis padidėtų dvigubai – iki 20 mlrd. JAV dolerių.

Taip pat susitarta dėl dviejų papildomų energetinių blokų statybos Indijos pietinėje Tamil Nadu valstijoje veiksiančioje atominėje jėgainėje, kurioje Rusija šiuo metu jau stato du reaktorius, sakoma bendrame pranešime.

Energijos stygių jaučianti Indija yra viena iš didžiausių pasaulyje branduolinių technologijų rinkų. Delis planuoja, kad iki 2032 metų šalies atominių jėgainių bendras pajėgumas pasieks 63 tūkst. megavatų. Šiuo metu veikiančių branduolinių elektrinių galia – tik 4 560 megavatų.

Pagal kitą dvišalį susitarimą nuspręsta kartu kurti 5-osios kartos naikintuvą, sunkiai susekamą radiolokatoriais. Šio projekto bendra vertė gali siekti 30 mlrd. dolerių, o Indija planuoja savo oro pajėgoms įsigyti iki 300 tokių lėktuvų.

Bendrame pareiškime Rusija taip pat nurodė, kad Indija yra “nusipelniusi ir stipri kandidatė” į nuolatinę vietą planuojamoje išplėsti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje.

Rusija, kuri dar nuo Sovietų Sąjungos laikų yra artima ekonominė ir politinė Indijos partnerė, keliems dešimtmečiams buvo monopolizavusi Indijos gynybos rinką. Tačiau dabar Delis nori sumažinti savo priklausymą nuo šios šalies.

Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos ir Kinijos, šalių, kurios, kaip ir Rusija, yra nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, lyderiai aplankė Indiją per pastaruosius šešis mėnesius ir pasirašė sutarčių iš viso už maždaug 50 mlrd. dolerių.

“Gerai žinoma, kad mes norime diversifikuoti tiekėjus savo strateginės šakoms. Mes visada palaikysime artimus ryšius su Rusija, bet jie daugiau nebėra pats geriausias variantas”, – sakė aukštas Indijos vyriausybės pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės.

Rusija laiko Indiją Kinijos atsvara ir galima sąjungininke Afganistane. Ryšių tarp Indijos ir JAV stiprėjimas, kurį pabrėžė svarbi sutartis dėl atominės energijos naudojimo taikiais tikslais, kelia susirūpinimą Rusijai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...