2011 Vasario 28

Energetika

Ignalinos AE uždarymas kainuos 10 mlrd. Lt

veidas.lt

Sovietiniais laikais statytos ir 2009 metų pabaigoje galutinai uždarytos Ignalinos atominės elektrinės uždarymas gali kainuoti apie 10 mlrd. litų. Dėl ydingų sutarčių ir vėluojančių uždarymo darbų jėgainė patiria nuostolių ir duoda darbo teisėsaugos institucijoms.

Interviu savaitraščiui “Veidas” Ignalinos AE generalinis direktorius Osvaldas Čiukšys sakė, jog iki 2029 metų reikės sutvarkyti nebeveikiančios elektrinės aplinką teritorijos rekultivavimui, išsaugant naudotinus pastatus ir infrastruktūrą.

“Manome, kad bendros uždarymo sąnaudos gali siekti apie 10 mlrd. litų”, – sakė jis.

Anot O.Čiukšio, ikiteisminis tyrimas Vilniaus apygardos prokuratūroje atliekamas dėl prekių ir paslaugų įsigijimo iš Energetikos tiekimo bazės, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl 2008 metais surengto aukciono, kuriame Ignalinos AE pardavė įmonei priklausantį generatorių.

“Pernai lapkritį kreipėmės į Visagino miesto apylinkės prokuratūrą, prašydami atlikti tyrimą dėl galimai nusikalstamos veikos, kai 2010 metų sausį pasirašyta sutartis dėl B12 projekto įgyvendinimo su rangovu – įmone “Specialus Montažas-NTP”, Lietuvos energetikos institutu, Rusijos atominių elektrinių mokslinių tyrimų institutu, nors rangovas neatitiko konkurso reikalavimų”, – sakė jėgainės vadovas.

Jis patvirtino, kad kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl įtarimų, kad dvi įmonės pateikė suderintus pasiūlymus dalyvaudamos konkurse.

“Kol tyrimas nebaigtas, įmonių negalime nurodyti. Neatmetama galimybė, kad artimiausiu metu, pasibaigus vidiniams tyrimams dėl projektų B1, B12 įgyvendinimo, dėl valstybės kontrolės audito išvadose iškeltų faktų, dalį surinktų faktų ir medžiagos taip pat perduosime teisėsaugos institucijoms”, – sakė O.Čiukšys.

Pasak jo, pernai sausį panaudoto branduolinio kuro saugyklos (B1) statybos aikštelėje buvo atlikta tik 11 proc. statybos darbų, o 2011-ųjų sausį – jau 85 proc. Pernai sausį jėgainė turėjo 71 proc. šiam projektui reikalingos įrangos, šių metų sausį – jau 98 procentus.

Kitas svarbus radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksas – B2 – 45, B3/4 – taip pat vėluoja 34 mėnesius.

2009 metų gegužę pasirašytame sutarties papildyme panaudoto branduolinio kuro saugyklos eksploatacijos pradžia buvo numatyta šiemet kovą, tačiau šiuo metu pagal rangovo pateiktą darbų vykdymo grafiką data – 2012 metų sausis. Vien dėl šio projekto vėlavimo kas mėnesį jėgainė patiria po 2,5 mln. litų nuostolių.

Jis patvirtino, kad “Taylor Wessing” teisininkai pateikė siūlymus, kaip užtikrinti tinkamą tolesnį šių projektų įgyvendinimą ir papildomą Ignalinos AE, kaip užsakovo, teisių apsaugą – nuo mažiausiai skausmingų abiem pusėms iki gana radikalių žingsnių.

“Remdamiesi šiomis rekomendacijomis mes ir toliau deramės su “Nukem Technologies”. Kol kas detaliai apie jas dar nenorėčiau viešai kalbėti. Viskas dabar priklausys ir nuo to, kiek ši bendrovė iš savo pusės parodys pastangų ir geranoriškumo”, – sakė O.Čiukšys.

2009-ųjų gegužę, anot jo, pasirašydama sutarties papildymą, IAE rangovui už galimus darbų trikdžius abipusiu susitarimu sumokėjo 82,4 mln. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...