2013 Rugpjūčio 17

Ievos Narkutės bandymai nustumti muziką į šoną

veidas.lt


Kaip prie gyvenimo taikosi ir kokią žinutę klausytojams siunčia psichologijos magistro diplomą turinti garsiųjų „Raudonų vakarų“ autorė Ieva Narkutė?

Prieš dvejus metus filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ premjeroje nuskambėjus dainai „Raudoni vakarai“, šio kūrinio autorė ir atlikėja Ieva Narkutė tapo žinoma ne tik dainuojamosios muzikos gerbėjams. Nuoširdi ir patriotiška daina užkariavo radijo stotis, pasipylė kvietimai koncertuoti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Pavasarį išleidusi pirmąjį albumą „Vienas“, Ieva jį pristatė Vilniaus kongresų rūmuose, o šią vasarą dainininkė yra ne tik nuolatinė įvairių bardų festivalių viešnia, bet autorinį koncertą surengė ir Kristupo vasaros festivalyje.
Taigi kuo 26-erių metų mergina paperka tūkstančius klausytojų?
„Parašau melodiją ir žodžius, o kas ten yra tokio, kad veikia ir pasiekia žmones, net nesuprantančius lietuviškai, nežinau. Nežinau, kaip tas dalykas patenka į dainą ar tam tikru momentu dainuojant“, – prisipažįsta savo talento nelinkusi sureikšminti Ieva, pati rašanti ir atliekanti dainas.
Iš jaunos, neseniai populiarumo sulaukusios merginos gana neįprasta girdėti ir tai, kaip ji vertina savo sėkmę susirinkus į koncertą, tarkim, pilnai Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčiai ar daugiau kaip tūkstančiui žiūrovų VU botanikos sode. „Kad per albumo pristatymą susirinko pilni Kongresų rūmai, atrodė tiesiog neįtikėtina. Pamaniau, nejaugi iš tiesų visi čia – dėl manęs, dėl to, kad parašiau kažkokias daineles. Po pirmų didelių koncertų džiaugiausi, jog susirinko daug žmonių, bet maniau, kad jie atėjo pirmą ir paskutinį kartą. Tačiau kai jie ateidavo ir vėl, be to, susirinkdavo vis pilnesnės salės, supratau, kad banga, kuri pradeda vilnyti, yra keletą kartų už mane didesnė. Buvo baisu, nes tai reiškė, kad dabar turiu eiti ir dainuoti, ką parengiau, juk žmonės nusipirko bilietus“, – prisistatymus plačiajai auditorijai prisimena Ieva.

Dainas kuria nuo paauglystės

Beje, populiarumas neužmigdė I.Narkutės ant laurų – atvirkščiai, paskatino kelti sau vis didesnius reikalavimus, nes dainavimas tapo nebe saviveikla ar meditacine iškrovos forma. Dainų autorės ir atlikėjos nuomone, kai kūrinys transliuojamas radijo stočių eteryje arba jo klausosi šimtai žmonių, atėjusių į koncertą, tai tampa ne vien dainininko reikalu. Tad būtina įvairovė ir dinamika.
Ieva sako, kad jeigu būtų tik atlikėja ir pati nekurtų dainų, tobulėti skatintų pasirinkta kitų autorių partitūra, nes ją privalėtų išdainuoti ar sugroti. O kuriant pačiai galima groti tiesiog kaip patogiau ir paprasčiau. „Čia ir slypi pavojus, kad gali nuslysti į tą patogumą. Tik aš pati turiu laužyti įpročius, kurie įsisenėję ir man pačiai jau atsibodę. Tai šiuo metu man yra iššūkis“, – prisipažįsta iš Šiaulių kilusi mergina.
Dainas ji rašo negreitai, bet nuolat, ir vienu metu turi po keletą nebaigtų kūrinių, mat, kaip pati pabrėžia, juos ilgai “zulina”.
Ar ne lengviau būtų perdainuoti populiarių užsienio ar Lietuvos dainininkų kūrinius, juolab kad tokie projektai mūsų šalyje dabar itin populiarūs? „Ne, dainuoti savo dainas kur kas paprasčiau. Juk visi žino, kaip turi skambėti, pavyzdžiui, Adele’s daina „Someone Like You“, užtat kuris mano kūrinio atlikimas yra geresnis, o kuris prastesnis, žinau tik aš. Pati kurdama turiu daugiau laisvės. Kai prieš svarbesnį pasirodymą užplūsta panika, raminuosi, kad niekas nežino, kaip tai turi būti atlikta. Mat esu vienintelis žmogus, kuris vieną ar kitą dainą parašė“, – savo kūrybos dainų atlikimo pranašumus dėsto pašnekovė.
Be to, Ieva neslepia, kad ją stebina atlikėjai, kurie viename projekte stengiasi įkūnyti, tarkim, dainininkę Whitney Houston, kitame – Beyonce, užuot visą energiją, laiką, pinigus, kitų žmonių pagalbą skyrę savo dainoms. Mergina svarsto, kad galbūt tokie atlikėjai nepasitiki savo kūryba arba savimi, nemano, kad jų dainos taip pat gali būti vertos dėmesio.
Užtat pati Ieva dainų žodžius ir muziką rašo nuo paauglystės. Ji prisimena taip norėjusi tiesiog išreikšti savo jausmus, tačiau pajutusi, kad draugai jos dainų mielai klausosi, vis prašo padainuoti, pradėjo koncertuoti mokykloje, šešiolikos metų savo kūrybą paskelbė interneto puslapyje poezija.lt, dalyvavo respublikiniuose dainuojamosios poezijos konkursuose.
Dainininkė pabrėžia, kad noras kurti dainas gimė ne per vieną dieną: „Užaugau šeimoje, kurioje muzika visuomet buvo šalia, o kūrybiškumas, savų minčių reiškimas nuolat skatinamas ir pastebimas. Mano tėvai muzikos pedagogai (šiuo metu dėsto Šiaulių konservatorijoje) nuo mažų dienų pro ausis nepraleisdavo nei mano, nei brolio juokingų pasakymų ar rimtų įžvalgų apie gyvenimą, vėliau surimavimų – viską užrašydavo. Pramokusi rašyti pati rašiau eilėraščius, laiškus į vaikiškus laikraštukus. Mano tėtis taip pat kuria eiles. Studijų metais buvo subūręs grupę, yra parašęs nemažai dainų, vieną jų aš dainuoju per savo koncertus.“

 

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-33-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...