2010 Gegužės 17

Adamas Michnikas

Į “Veido” klausimus atsako visuomenės veikėjas, dienraščio “Gazeta Wyborcza” vyriausiasis redaktorius Adamas Michnikas

veidas.lt

– Ar nemanote, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiuose prasideda didelio atšalimo laikotarpis? Tikriausiai girdėjote, jog užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis yra pareiškęs, kad jo kojos Lietuvoje nebus, kol nebus išspręstas lenkų pavardžių rašybos klausimas.

– Nežinau, kas buvo R.Sikorskio galvoje tuo metu, kai jis tai sakė. Bet mano interpretacija būtų tokia: R.Sikorskis taip stipriai pasisakė tam, kad savo partneriams Lietuvoje perduotų žinią, jog nuolatinis vilkinimas spręsti pavardžių rašymo klausimą ima siutinti Lenkiją, nes kyla įspūdis, kad tam tikra Lietuvos politinio elito dalis sąmoningai kenkia Lietuvos lenkams. Suprasčiau, jei taip būtų elgtasi prieš dvidešimt metų, kai buvo tikrai daug neaiškumų, ką tie Vilnijos lenkai gali padaryti. Bet dabar, po tiekos metų, kai jokio tarpusavio nesupratimo nebėra, tokie dalykai tiesiog galvoje netelpa!

Spyriojimasis pavardžių rašymo ginče – tai nesuvokiamas smulkmeniškumas. Nejau Lenkijoje gyvenantis dailininkas Stasys Eidrigevičius turėtų būti rašomas “Stanislaw Endrzyjewski” ar kaip nors panašiai? Akivaizdu, kad jei taip būtų, lietuviai irgi piktintųsi ir nervintųsi. Šitai reikia suprasti ir ministro pasisakymo nedemonizuoti.

– Šalia to kyla nuogąstavimų, kad dabar Lenkija, žvelgdama į Rytus, mato tik Rusiją ir nemato nei Lietuvos, nei Baltarusijos, nei Ukrainos.

– Ne, tai visiška netiesa, perlenkimas ir klaidingos interpretacijos. Taip, Lenkijos santykiuose su Rusija įvyko ryškių permainų. Ukrainoje po rinkimų ir Viktoro Janukovičiaus pergalės juose taip pat susiklostė visiškai nauja situacija. Tai gali sukelti klaidingą įspūdį, kad Lenkija Rytuose nemato nieko, išskyrus Rusiją. Paprasčiausiai Ukrainos atžvilgiu kol kas jokia Lenkijos pozicija dar nesukurta, o santykiuose su Baltarusija tęsiame ankstesnę, Europos Sąjungos Rytų partnerystės liniją, kuri sukurta to paties ministro R.Sikorskio.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. michnikai, adomėli, michnikai, adomėli, rašo:

  Pasižiūrėk, kaip tavo lenkai rašo: Eidrigevicius, gimęs Medyniszki na Litwie z ojca Polaka i matki Litwinki. Na, neturi lenkai č, š, tai tegul ir nerašo, bet tegul ir kitų neprašo, kol patys neišmoks.

 2. lit lit rašo:

  vaikeli pabusk apie ka cia tu sneki ar pats supranti a?

 3. LT LT rašo:

  R.Sikorskis ir dėl kitko, kur kas svarbesnio posakio nevažiuoja į Lietuvą.Jis mat tarpukario Vilnijos okupacijos ir lenkinimo aplamai nežino…

 4. a4 a4 rašo:

  Nereikėjo patiems lietuviams prisižadėti, dabar netektų raudonuoti


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...