2010 Spalio 08

Technologijos

Į mūsų kasdienybę nužengę iš mokslinės fantastikos knygų

veidas.lt

"Veido" archyvas
Daugiajutiklis stalo kompiuteris kainuoja 2500 Lt

Ar prisimenate pasaulį prieš dešimtmetį? Sunkius mobiliuosius telefonus, brangius nešiojamuosius kompiuterius, gaubtus kineskopinius monitorius? Tuos laikus, kai telefonu buvo įmanoma tik skambinti ir rašyti trumpąsias žinutes, o prie interneto jungėtės telefono linija?

Šiais laikais naršymas internete telefonu nebestebina. Kaip ir galimybė įrašyti visą namų fonoteką į piršto dydžio grotuvėlį. Štai tik lygintuvu skambinti dar nepradėjome, bet turbūt tik todėl, kad labai jau mažai laiko praleidžiame lygindami.

Aukštosios technologijos gyvenimą daro patogesnį, o pačios tobulėja tiesiog kosminiu greičiu. Dar XVII amžiuje žmonės ir į skėčius žiūrėjo pašiepiamai – kaip čia vaikščiosi su tokiu daiktu virš galvos, kaip atrodysi? O dabar ar labai stebėtumėtės gatvėje sutiktu paaugliu, iš kurio kepurės sklinda… muzika? Ir šis pavyzdys – ne kokia nors futuristinė koncepcija, o tikrovė: toks įrenginys jau pardavinėjamas. “Veidas” nusprendė pasidomėti, ką dar galima įsigyti iš naujausių technikos stebuklų, kurie patobulina ar nuspalvina mūsų buitį įdomesnėmis spalvomis.

Autonominis dulkių siurblys

Tikriausiai nėra nieko nuobodžiau, kaip siurbti kambarius. O jei būstas erdvesnis, tam reikia ne tik daug laiko, bet ir fizinių pastangų.

Nuo šiol šį vargą galima pamiršti, nes parduotuvėse jau galima įsigyti “protingą” dulkių siurblį, kuris pats šmirinėja po kambarį, aplenkia net ir mobilias kliūtis (žmones, naminius gyvūnus), sugeba palįsti po baldais ir atpažįsta laiptus, taigi nuo jų nenusirita. Skamba fantastiškai, bet turbūt labai brangu? Visiškai ne – populiariausi modeliai “iRobot Roomba” ir “iRobot Dirt Dog” kainuoja nuo 330 Lt.

Savarankiška žoliapjovė

Turėti gražią pievelę aplink namus taip pat nelengva – jai prižiūrėti reikia daug laiko ir nemažai pastangų. Kadangi neretai priežiūra tenka užsiimti ir tvankią vasaros dieną, inžinieriai pagaliau sukūrė žoliapjovę-robotą, taikiai šmirinėjančią po kiemą ir jame palaikančią golfo aikštyno tvarką net tada, kai jūsų nėra namie. Tiesa, šis malonumas šiek tiek brangesnis nei dulkių siurblys – populiariausi “Roboomw” modeliai kainuoja nuo 2300 Lt.

Nuotraukų kortelė

Turbūt kiekvienas mėgstantis fotografuoti skaitmeniniu fotoaparatu yra patyręs, kad padaryti daug kadrų smagu, bet paskui juos tenka kelti iš fotoaparato į kompiuterį, o norint pasidalyti su draugais ar artimaisiais – dar ir į internetą.
“Eye Fi” kortelė atrodo visiškai taip pat, kaip ir įprasta SD atminties kortelė, tik ji leidžia išvengti antrojo žingsnio – nuotraukų nereikia kelti į kompiuterį. Tereikia vienąkart nustatyti, kur norite dėti savo fotografijas, ir kortelė, vos tik radusi prieinamą belaidį ryšį, iškart sukels nuotraukas į interneto svetainę – “Flickr”, “Picasa” ar kur tik jūs nurodysite. Ir visa tai – nuo 130 Lt.

Daugiajutiklis stalo kompiuteris

Jutikliniai telefonų ar planšetinių kompiuterių ekranai jau nebe naujovė, bet ši technologija asmeninių kompiuterių fronte sutinkama dar nedažnai. To priežastys įvairios, bet neretai stacionaraus kompiuterio savininkui atrodo kur kas patogiau naudotis pele, nei tiesti ranką įtvirtinto monitoriaus link ir taip jį reguliuoti.

Vis dėlto daugiajutikliai ekranai veržiasi ir į stalo kompiuterių rinką. Ir svarbus čia ne tik pats monitorius – lygiai tokia pat reikšminga ir programinė įranga, leidžianti patogiai ir kūrybiškai išnaudoti didelę ekrano erdvę bei nemažus stalo kompiuterio išteklius. Kaina beveik prilygsta standartiniams stalo kompiuteriams – “HP TouchSMart” serijos įrenginiai kainuoja nuo 2500 Lt.

Visažiniai akiniai

Pirmąkart atvykę į svetimą miestą norėtumėte nuolat prieš akis turėti jo žemėlapį, kuriame būtų sužymėti viešbučiai, restoranai ir nubraižyta metro shcema. O galbūt skrisdami lėktuvu norite pasižiūrėti mėgstamą filmą? Tam visai nereikia pulti knaisiotis po kuprinę ir ieškoti žemėlapio, planšetinio ar nešiojamojo kompiuterio. Tam visiškai pakanka akinių.

Specialūs saulės akinius primenantys įrenginiai “Wuzix iWear” ar “Wuzix Wrap”, jungiami prie išmaniojo telefono ar kito IT prietaiso, projektuoja vaizdą tiesiai jums prieš akis. Technologija, naudojama elitinės karybos srityje, pagaliau tapo prieinama ir paprastiems vartotojams. Kaina – nuo 430 Lt (žinoma, daugiau galimybių turintys įrenginiai bus brangesni).

Jutiklinis sintezatorius

Naująjį instrumentą, jungiantį muziką, judesį ir grafiką, jau buvo galima pamatyti ir Lietuvoje – per pastarąjį apsilankymą juo grojo vienas Bjork grupės narys. “Reactable”, įkvėptas moduliacinių analoginių sintezatorių, veikia daugiajutiklio ekrano principu, tik čia nepakanka vien žmogaus rankų – instrumentas valdomas ir specialiais ant instrumento paviršiaus dedamais įrenginiais (“muzikiniais blokais”), kurie priklausomai nuo prisilietimo vietos, briaunos ar paties įrenginio posūkio kampo vienaip ar kitaip keičia skambesį.

Deja, instrumentas brangus – vienintelis kol kas išleistas modelis kainuoja 335 tūkst. Lt.

Muzikinė kepuraitė

Kiekvienas melomanas pasakys: ausinės spaudžia ausis. Net ir pačios geriausios, pasižyminčios anatominėmis formomis ilgainiui pradeda kelti diskomfortą. Be to, jos visiškai izoliuoja klausytoją nuo aplinkos, tad važinėtis dviračiu klausantis ausinuko kartais būna pavojinga.

Bet jau yra išeitis. Vos 250 Lt kainuojanti kepurė vizualiai primena įprastą beisbolo kepuraitę, tik į jos snapelį įmontuotas MP3 grotuvas su dviem nedideliais kryptiniais garsiakalbiais. 30 klausymo valandų suteikianti baterija, 2 GB vidinės atminties su galimybe ją išplėsti – galima sakyti, visiškai įprastas MP3 grotuvas, tik sumontuotas į kepurę.
Beje, jei garsas vis dėlto labai trukdo aplinkiniams, galima prijungti ir tas atsibodusias ausines.

“Apple Nano”

Jau pats pavadinimas daug ką pasako. Tai “Apple” gaminys, šeštoji “Nano” karta, pasirodžiusi vos prieš mėnesį. Šįkart – su daugiajutikliu ekranu ir dar labiau “nano”, t.y. dar mažesnis ir labiau profiliuotas, skirtas beveik vien tik muzikai klausytis. Naujojo įrenginio kūrėjai atsisakė vaizdo failų peržiūros galimybės, žaidimų, vaizdo kameros. Palyginti su ankstesnės kartos atstovu, šis įrenginukas dukart sumažėjo ir dargi numetė svorio – dabar sveria vos dvi dešimtis gramų. Kaina išliko ta pati – nuo 380 Lt.

Vaizdo grotuvas galinių sėdynių keleiviams

Tėvai turbūt sutiks, kad ilgesnės kelionės automobiliu su mažamečiais vaikais tampa nemenku išbandymu visai šeimai – po kiek laiko mažieji tampa irzlūs ir gali pradėti blaškyti vairuotoją. O jei dar ir vaizdai už lango nykūs bei nuobodūs…

Žinoma, galbūt tai nėra pats sveikiausias sprendimas ir taip nuo televizoriaus nesitraukiantiems vaikams, bet savo automobilio galvos atramos pagalvėles galite pasikeisti “Headrest DVD Player” pagalvėlėmis su 7 colių įstrižainės vaizdo grotuvu ir žaidimų konsole. Galbūt tai suteiks bent kiek ramybės vyresniesiems?

Be abejo, įrenginys tinkamas ne vien vaikams – jis gali prablaškyti nuobodžią kelionę ir kitiems keleiviams, o ir kainuoja palyginti nedaug – pora apie 450 Lt.

Kišeninis projektorius

Iki šiol dažniausiai projektoriai buvo naudojami per įvairius verslo projektų pristatymus ir namų kino kūrėjų. Įprastas šio tipo įrenginys užima nemažai vietos ir nemenkai sveria.

Bet štai pagaliau galima įsigyti ir portatyvinių įrenginių, telpančių į kišenę, kuriuos galima prijungti ne tik prie stalo ar nešiojamojo kompiuterio, bet ir prie išmaniojo telefono, MP3 grotuvo, vaizdo kameros, vaizdo grotuvo, žaidimų konsolės ir dar begalės įrenginių. Ir visa tai sugeba vienui vienas modelis “Cinemin Pico Projector”, kainuojantis 760 Lt.

Migdytuvas

Sveikatos tyrimai rodo, kad viena didesnių XXI amžiaus aktyvaus žmogaus bėdų – miego sutrikimai. Didelis darbo tempas, stresas – visa tai turi įtakos ir miegui.

Ne, “Circadian Sleep System” nėra stebuklingas daiktas, akimirksniu užmigdantis ir prikeliantis reikiamu laiku – tai vis dar lieka mokslinės fantastikos reikalas. Iš tiesų tai sistema, padedanti reguliuoti miego ciklą garso ir šviesos terapija. Įrenginys taip pat gali reguliuoti ciklinį jūsų miegamojo apšvietimą, veikti kaip subtilus žadintuvas, žadinantis ne šoko principu, bet tolygiai. Šio migdytuvo kaina – 1000 Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...