2011 Liepos 08

Į Europos savanorystės maratoną jungiasi per 350 Lietuvos bibliotekų

veidas.lt

Lietuvos bibliotekos, savo veiklą siekdamos dar labiau pritaikyti prie lankytojų poreikių, pasitelks savanorius, kuriems bus suteikta proga realizuoti savo idėjas. 363 bibliotekos prisijungė prie VšĮ „Europos informacijos centras“ paskelbto Europos savanorystės maratono. Gyventojai bus skatinami padėti bibliotekininkams kasdienėje veikloje: nuo knygų ir spaudos rūšiavimo, renginių organizavimo iki pagalbos apmokant gyventojus kompiuterinio raštingumo. Tikimasi, kad iki metų pabaigos šalies bibliotekos pritrauks per 3000 savanorių.

 

Savanorystė nėra tik pagalba vargšams, senukams, vaikams ar neįgaliesiems, ji apima daug platesnes sferas, kurios mūsų visuomenėje dar nėra plačiai žinomos. Pavyzdžiui, bibliotekas dažnai įsivaizduojame kaip tylias, oficialias sales, tačiau jose yra daugiau nei tik knygos ar internetas. Vyksta renginiai, suteikiantys kultūrinę ir informacinę vertę, įvairios akcijos, mokymai, bendruomenių susirinkimai ir pan. Čia atsiveria daug erdvės savanoriškai veiklai“, sakė savanorystės bibliotekose akciją inicijavusio projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.

 

Į savanorystės veiklą įsijungusios bibliotekos bus aprūpintos Europos savanorių pasais ir specialiais ženkliukais – ši atributika bus dalijama įsitrauksiantiems savanoriams. Metų pabaigoje aktyviausi bibliotekų savanoriai bus apdovanoti paskatinamaisiais prizais.

 

Bibliotekų savanorystės akcija yra dešimties Europos informacijos centrų – Europe Direct inicijuoto „Europos savanorystės maratono 2011“ dalis. Jo metu gyventojai skatinami įsitraukti į savanorišką veiklą netradiciniu būdu – dalyvaujant varžytuvėse.

 

Anot Europos informacijos centro atstovės Dianos Stravinskienės, savanorystė yra geras ir šiuolaikiškas būdas ne tik padėti, bet ir tobulėti pačiam, mokytis naujų, įdomių dalykų, susipažinti su naujais žmonėmis, įgyvendinti savo idėjas: „Norint atlikti gerus darbus, nebūtina lėkti į tolimus kraštus. Savanoriauti galima ir šalia namų, pvz., bibliotekoje. Daugelis nustebtų, kokios galimybės čia atsiveria patirti jausmą, jog esi reikalingas, padėti kitam ir gauti atpildą – kieno nors dėkingumą ir pasitenkinimą savimi“.

 

Apie tai, kad savanoriai bibliotekose suranda daug įdomios veiklos, liudija kai kuriose bibliotekose jau veikiantys savanorių klubai. Kaip teigė Kauno apskrities viešojoje bibliotekos Kultūrinės veiklos vadybininkė Ugnė Daubaraitė, biblioteka organizuoja daugiausiai renginių, prie kurių prisideda savanoriai. Jie padeda skleisti informaciją apie renginius, išnešioja ir kabina plakatus, prižiūri tvarką, konsultuoja renginių dalyvius. Bibliotekoje savanoriai taip pat padeda organizuoti stalo žaidimų vakarus.

 

"Veido" archyvas
Bibliotekoje kūrybos džiaugsmą vaikams atskleidžia animacinių filmų kūrėjas Rokas Subačius, surengęs 11 animacijos pamokų. „Iš savo patirties galiu pasakyti, jog savanoriai praturtina biblioteką nauja veikla, „atšviežina “, paįvairina, užkrečia jaunimą savanoryste“, – sakė bibliotekos vaikų ir jaunimo aptarnavimo sk. vedėja Nijolė Raiskienė.

 

Savanorystės akcija Lietuvos bibliotekose vyks iki gruodžio 5 dienos, tačiau tikimasi, kad jog bibliotekų ir savanorių bendradarbiavimas peraugs į ilgalaikę partnerystę bei tęsis ir kitais metais. Prisijungę prie akcijos, savanoriai už savo veiklą bibliotekose rinks įrašus, surinkę daugiausiai jie bus apdovanoti specialiais prizais. Savanoriška veikla vertinama valandomis ir negali būti trumpesnė nei 3 val. nepertraukiamos veiklos tą pačią dieną. Bus paskatintos ir daugiausia savanorių pritrauksiančios bibliotekos.

 

2011 m. visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centrui „Vilmorus“ atlikus reprezentatyvią apklausą paaiškėjo, jog visuomenės dalyvavimas savanoriškoje veikloje nuolat auga. 1998 m. tik 5 proc. apklaustųjų nurodė dalyvaujantys savanoriškoje veikloje, o pagrindinėmis nedalyvavimo priežastimis nurodė nepalankią gyventojų nuomonę apie savanorius bei tai, kad jų niekas savanoriauti nepakvietė. 2007 m. į savanorišką veiklą jau buvo įsitraukę 11 proc. šalies gyventojų, o pagal šiemet atliktą gyventojų apklausą šis skaičius yra 3 kartus didesnis. 2011-ieji Europoje paskelbti savanoriškos veiklos metais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...