2011 Gegužės 20

Hanzos dienos mus vienija

veidas.lt

BFL

Prieš pat Tarptautinių Hanzos dienų pirmojo vakaro renginius, iš kurių svarbiausias – šventės atidarymas, ketvirtadienį Kauno miesto savivaldybėje įvyko spaudos konferencija. Joje dalyvavo Naujosios Hanzos sąjungos prezidentas Berndas Saksas (Bernd Saxe), Naujosios Hanzos sąjungos prezidiumo nariai, Kauno miesto meras Rimantas Mikaitis.

“Net 85 miestai iš 14 šalių suvažiavo į Kauną ir su dideliu nekantrumu laukia šventės pradžios. Hanzos dienos mus vienija, jos ištrina tarp šalių ir miestų visus politinius, religinius skirtumus – tai mūsų sėkmės tradicija. Tikiu, kad ši šventė pavyks – net Kauno miesto meras mums užsakė puikų orą”, – džiaugėsi gimtojo Hanzos miesto – Liubeko – atstovas, Naujosios Hanzos sąjungos prezidentas B. Saksas.

Penktadienį Hanzos dienų, kurios pirmą kartą vyksta Lietuvoje, programoje numatytas ekonominis forumas. Jame ne tik bus prisimintos šios senosios pirklių sąjungos susikūrimo ištakos, bet ir aptarti ryškiausi ekonominiai bendradarbiavimo tarp miestų momentai bei ryšių stiprinimo perspektyvos.

Anot sąjungos vadovų, Hanzos dienos – puiki proga kalbėti apie miestų bei šalių ekonomikos skatinimą. Liubekas ir kiti Vokietijos miestai turi nemažai geros patirties ir mielai sutinka ja pasidalinti su kitų šalių miestais. Juolab kad jau yra parengtas ir ekonomikos skatinimo projektas, kuriame dalyvauti nusprendė per 20 miestų iš 7 valstybių. Projekto rezultatus numatyta aptarti po trejų metų Liubeke, per 34-ąsias Tarptautines Hanzos dienas.

Naujosios Hanzos sąjungos prezidentas B. Saksas neslėpė, kad pagrindinis švenčių, kurias ši organizacija kasmet rengia vis kitame mieste (Kaunas – vienintelis Lietuvos miestas, jai priklausantis), kaip ir senovėje, yra turgus. Tiesa, jis dabar kitoks nei tais laikais, kai Hanzos sąjunga gimė.

“Hanzos turguje dabar galima pristatyti savo miestus, muziką, dailę, mokslą, amatus, virtuvę. Todėl ten, kur vyksta Hanzos dienos, puiki proga pamatyti, kokie miestai yra skirtingi. Tačiau jie sėkmingai gali vienytis į organizaciją, kuri yra atvira pasauliui. Ji įrodo, kad supratimas, tolerancija ir politiniai susitarimai tarp miestų yra pagrindas visos Europos vienijimosi procesui”, – sakė Naujosios Hanzos sąjungos prezidentas.

Į Eltos klausimą, ar Hanzos sąjungoje kada nors buvo aptariami miestų savivaldos stiprinimo klausimai ir jei taip, ar pavyko tam rasti bendrą visiems miestams receptą, B. Saksas atvirai pasakė: neieškojome, nes ir nebūtų pavykę to recepto surasti.

“Specialaus renginio, skirto visai Naujosios Hanzos miestų sąjungos savivaldai aptarti, tikrai neorganizavome. Nė per vienas Hanzos dienas. Paaiškinimas labai paprastas – skirtingos valstybės, skirtingi įstatymai, skirtingos savivaldos.

Vokietijoje, pavyzdžiui, savivaldos vienetus prižiūri žemių vyriausybės. Kitose šalyse įstatymai kitaip reglamentuoja miestų savivaldą. Tačiau galiu užtikrinti: Hanzos forumas – atviras visokių klausimų ar problemų aptarimui. Rengiame diskusijas, ir galima pamėginti rasti sprendimų, kurie reikalingi bent kelių šalių miestams”, – teigė Liubeko miesto meras B. Saksas.

Hanzos dienos Kaune ne tik ekonomikos forumu skirsis nuo anksčiau kituose miestuose vykusių švenčių. Į jas, kaip paaiškėjo, suvažiavo daugybė žurnalistų. Netgi iš tų šalių, kurių miestai nepriklauso Naujajai Hanzos sąjungai. Šios organizacijos vadovai tikina numatę, būtent pasinaudodami šventės Kaune “fonu”, įsteigti nuolat veikiantį Hanzos spaudos centrą.

Visų pirma daug televizijos, spaudos, interneto ar radijo darbuotojų atsivežė į Kauną šventėje dalyvaujančios ir savus miestus pristatančios delegacijos. Taip pat didelis būrys žurnalistų atvyko pasinaudoję turizmo informacijos centrų išplatinta žinia apie pirmąją tokią šventę Lietuvoje.

Kaip teigė Kauno miesto meras R. Mikaitis, renginius Nemuno ir Neries santakoje įsikūrusiame mieste visapusiškai nušviesti planuoja žurnalistai iš Rusijos sostinės Maskvos (didelis jų būrys darbą praėjo jau trečiadienį), iš Ispanijos, Italijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos bei kitų valstybių.

“Ačiū visai Hanzos sąjungai už mums suteiktą garbę organizuoti šį renginį. Jam labai rimtai rengėmės pastaruosius trejus metus. Manyčiau, per tą laiką neblogai ir detaliai esame išanalizavę užsienio miestų patirtį ir tikime, kad tiek svečiai, tiek kauniečiai sukurs puikią šventinę Tarptautinių Hanzos dienų atmosferą mūsų mieste”, – sakė Kauno miesto meras R. Mikaitis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...