2013 Spalio 17

Gydytojų sąjunga: įstatymo pataisą dėl privačių interesų deklaravimo būtina tobulinti

veidas.lt


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai užregistravus įstatymo dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje pakeitimus, naująja pataisa siekiama įtvirtinti pareigą visiems, be išimties, sveikatos priežiūros specialistams deklaruoti privačius interesus.

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS), pritardama kovai su korupcija sveikatos sektoriuje, siūlo pirmiausia išnaudoti paprastesnes ir pigesnes priemones sveikatos priežiūros įstaigoms efektyviai kontroliuoti, ar nepažeidžiamas viešųjų interesų viršenybės principas teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Pavyzdžiui, priimant teisės aktų pakeitimus, įpareigojančius sveikatos priežiūros specialistus deklaruoti sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose jie dirba, visas savo darbo vietas bei interesus sistemoje.

„Darbo kodeksas reglamentuoja antraeilį darbą ir sveikatos priežiūros specialistas gali įsidarbinti keliose sveikatos priežiūros įstaigose. Svarbiausia, kad neviršytų maksimalios darbo laiko trukmės, t. y. 12 valandų per parą, – pastebi LGS prezidentas prof. Liutauras Labanauskas. – Galima registruoti pažymas, kurių darbuotojai prašo iš pagrindinės darbovietės, darbindamasis kitoje įstaigoje, antraeilėse pareigose. Šią informaciją tikrai nesudėtinga sukaupti ir susisteminti“.

Pasak prof. L. Labanausko, siūlymas nustatyti pareigą visiems sveikatos priežiūros specialistams teikti deklaracijas dėl privačių interesų yra perteklinis. „Pirmiausia dėl to, kad šiandien ir be siūlomo įstatymo pakeitimo atitinkamos valstybės institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija bei Valstybinio socialinio draudimo fondas – turi visas galimybes nustatyti sveikatos priežiūros specialistų privačius interesus, – sako LGS vadovas. – Be to, siūloma įstatymo pataisa pareikalaus didelių valstybės investicijų: apie 50 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų turėtų deklaruoti privačius interesus, kas smarkiai padidintų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos darbo apimtis – vien dabartinei veiklai palaikyti (per metus interesus deklaruoja apie 100 tūkst. asmenų) ji prašo valstybės papildomai skirti 250 tūkst. Lt. O kur dar sveikatos priežiūros specialistų skatinimas tai daryti, mokymai, konsultacijos, kaip pildyti deklaracijas.“

LGS tarybos nuomone, nereikėtų visiems sveikatos specialistams – nuo seselės iki anesteziologo – deklaruoti privačių interesų, įstatyme būtina išskirti tik tam tikras specialistų grupes, pavyzdžiui, administracijos darbuotojus, turinčius realią galimybę piktnaudžiauti jiems suteiktomis teisėmis. Sveikatos priežiūros darbuotojų, kaip ir kitų sektorių darbuotojų atžvilgiu, įstatymas turėtų aiškiai atskirti, dėl kokios atliekamos funkcijos asmuo šią prievolę įgyja. Pavyzdžiui, įstatymas konkretizuoja asmenų, dirbančių valstybinėje tarnyboje situaciją, atskirdamas, kad tai asmenys, turintys administravimo įgaliojimus, arba įmonių, nuosavybės teise priklausančių valstybei ar savivaldybei, vadovai ir vadovų pavaduotojai.

Gydytojų sąjunga sveikatos apsaugos ministrui jau įteikė raštą, kuriame pateikti LGS pasiūlymai, kaip sveikatos sistemą padaryti skaidresne.

Lietuvos gydytojų sąjunga yra profesinė gydytojų sąjunga, vienijanti apie 80 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...