2010 Birželio 15

Sociailnės išmokos

Griežtėja neįgalumo pašalpų skyrimo tvarka

veidas.lt

Sergantys žmonės skundžiasi, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba juos vis sunkiau pripažįsta neįgaliaisiais. “Anksčiau buvau antros grupės invalidė, dabar sužinojau, kad galiu dirbti. Taigi ir pašalpos netekau”, – skundėsi vilnietė Ona B.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) direktorius Zdislavas Skvarciany pripažįsta: nepatenkintų yra, nes dabar neįgalumas nustomas griežčiau, įvertinus ne tik žmogaus sveikatą, bet ir socialinius veiksnius. Taip pat sukonkretinti neįgalumo nustatymo kriterijai, todėl nebegalima nedarbingumo pakreipti norima linkme.

Beje, pernai pasikeitė ir neįgalumo nustatymo formulė: anksčiau būdavo mechaniškai susumuojamos kelios asmens ligos ir išeidavo, kad žmogus labai ligotas, nors iš tiesų dirbti galėjo. Dabar sumuojamos tik ligos, kurios sunkina viena kitą. Dėl to gana daug esą nesunkių ligonių neteko neįgaliojo statuso, taigi ir pašalpų. Negana to, NDNT informacinę sistemą planuojama sujungti su poliklinikų, tada komisijos darbuotojai galės peržiūrėti paciento tyrimų duomenis, ir sveikatos būklės nebebus įmanoma suklastoti.

Priminsime, kad neįgaliojo statusas 2007 m. buvo suteiktas 90,2 tūkst. asmenių, o 2009 m. – mažiau, 86,6 tūkst. Dėl to NDNT pernai sulaukė per 3 tūkst. skundų, nors prieš metus skundėsi tik 1,3 tūkst. žmonių. Beje, tik penktadalis žmonių nesutiko su tarnybos sprendimu, kiti tiesiog rašė, kad išmoka per maža, jie negali išgyventi.

Maksimali išmoka neįgaliajam šiuo metu siekia 700 Lt, jei žmogus turi specialiųjų poreikių, gali būti pridėti dar 900 Lt.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...