2015 Gruodžio 15

Karas su terorizmu

Grėsmė: ISIS interneto kovotojai amerikiečiai

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Po išpuolių San Bernardine (Kalifornijos valstija), JAV pareigūnai ne juokais sunerimo dėl internetinių Islamo valstybės (ISIS arba “Daesh”) simpatikų amerikiečių, kurie skleidžia propaganda ir verbuoja šalininkus virtualioje erdvėje, rašo “The New York Times”.

Kai vienišas paauglys Ali Aminas iš Virdžinijos valstijos susidomėjo “Daesh”, nutarė daugiau sužinoti apie ją internete. 17-metis imigranto iš Jemeno sūnus gyveno nuobodų priemiesčio vaikino gyvenimą ir greitai užmezgė ryšį su vyresniais ISIS šalininkais visame pasaulyje: Zubairu iš Didžiosios Britanijos, Uthmanu iš Pietų Afrikos Respublikos ir Abdullah iš Suomijos. Pastarasis ir paskatino vaikiną susikurti “Twitter” paskyrą pavadinimu “AmreekiWitness” arba “Amerikietis liudininkas”.

Įsitraukus į interneto, o ne realų pasaulį, mane užvaldė “virtuali” kova ir aš pamiršau, kas yra tikra: mano šeima, mano gyvenimas ir mano ateitis.

Netrukus Ali sugebėjo suburti keletą tūkstančių sekėjų, internete įsiveldavo į ginčus su Valstybės departamentu, susidraugavo su keliais žinomais ISIS propagandistais ir pats tapo žinomas tarp anglakalbių islamistų šalininkų. Kovą jis buvo suimtas.

“Pirmą kartą aš jaučiausi, kad mane ne tik vertina labai rimtai, bet ir prašo mano patarimų, – rugpjūtį teismui rašė paauglys, teigdamas, kad gailisi savo elgesio. – Įsitraukus į interneto, o ne realų pasaulį, mane užvaldė “virtuali” kova ir aš pamiršau, kas yra tikra: mano šeima, mano gyvenimas ir mano ateitis.”

Pasak ekspertų, tokių yra šimtai  ir jiems sunku būtų suteikti vieną profilį. Tarp tokių – ir trejetas paauglių giminaičių iš Čikagos, į penktą dešimtį įžengęs buvęs karinių oro pajėgų mechanikas iš Naujojo Džersio ir dviejų vaikų mama iš Filadelfijos. Jie beveik nieko neturėjo bendro, išskyrus tai, kad praleido savaites ar mėnesius internete skleisdami “Daesh” propaganda.

 

Kai kurie išreiškia pyktį dėl JAV užsienio politikos arba įžvelgia neteisybę musulmonų atžvilgiu. Kiti eina dar toliau ir bando susisiekti su “Daesh” arba imtis smurto savo apylinkėse.

Daugumai jų “nuotykis” su “Daesh” pasibaigia tragiškai. Rugpjūtį A.Aminas buvo nuteistas 11 metų kalėjimo. Dauguma amerikiečių, kurie pasiekia ISIS, dažniausia žūva mūšiuose Sirijoje ir Irake. San Bernardino šauliai buvo suvarpyti policijos kulkų tuoj po jų surengto išpuolio.

“Tai uždara bendruomenė, beveik klika, – teigia Seamusas Hughesas, vienas iš neseniai pasirodžiusios ataskaitos “ISIS in America” autorius. – Jie dalinasi “memais” ir jiems suprantamais juokeliais, terminais ir frazėmis, kurias suprastum tik tapdamas jų sėkėju.”

“Daesh” rėmėjų simboliai: juoda vėliava su baltais arabiškais užrašais, portretai islamistų, žali paukščiai, kurie simbolizuoja rojų, liūtai – “kariai-Alaho liūtai”.

George’o Washingtono universiteto tyrimo metu išnagrinėtas 71 asmuo, kuris nuo 2014 m. buvo apkaltintas sąsajoms su “Daesh”. 40 proc. buvo atsivertėliai į islamą. Dauguma jų jauni JAV piliečiai – vidutinis amžiaus 26 metai. Moterys sudarė 14 proc. kaltinamųjų.  Beveik visi jie buvo areštuoti, kai į jų pasisakymus internete dėmesį atkreipė Federalinis tyrimų biuras.

Surasti tokius internetinius islamistus nėrą labai sudėtinga. Kovo mėnesį Naderas Saadeh iš Naujojo Džersio interneto paieškoje įvedė “ISIS” ir netrukus siuntėsi valandas islamistų video. Balandį N.Saadeh jau įsigijo bilietą į Jordaniją ir tikėjosi per šią šalį pakliūti į Sirija bei prisijungti prie “Daesh”.

Smalsūs interneto naršytojai gali atpažinti “Daesh” rėmėjus pagal jų naudojamus simbolius: juoda vėliava su baltais arabiškais užrašais, portretai islamistų, tarp kurių garsusis “Al Qaeda” propagandistas Anwaras al-Awlaki, žali paukščiai, kurie simbolizuoja rojų, liūtai – “kariai-Alaho liūtai”.

Teigiama esą ISIS yra socialinis judėjimas, skirtas ginti musulmonus ir kovoti su globalios ekonomikos sistemos neteisybe; jis nediskriminuoja rasiniu ar nacionaliniu pagrindu ir t.t.

30-metė dviejų vaikų motina Keonnas Thomas iš Filadelfijos, kuri šiemet apkaltinta bandymu prisijungti prie ISIS, “Twitter” paskyroje veikė, kaip “Jauna liūtė”.

Kaip politikų šalininkai ar sporto fanai, “Daesh” rėmėjai viešina video įrašus, kuria “memus”, kuriais dalinasi su interneto draugais.

“Twitter” išlieka pagrindine tokių veikėjų arena, nes dauguma kitų socialinių tinklų griežtai prižiūri savo vartotojus. Kita vertus, “Twitter” pradėjus griežčiau į tai žiūrėti, “Daesh” šalininkai “persikrausto į ‘Telegram”, “Kik”, “WhatsApp” tinklus.

Javieras Lesaca, iš George’o Washingtono universiteto, teigia, kad nuo 2014 m. sausio “Daesh” sukūrė 1015 video pranešimų, tarp kurių 37 anglų kalba. Pastarieji skirti mobilizuoti prijaučiančius vakariečius.

Pasak eksperto, video sukurti pagal Vakarų skonį. Juose teigiama esą ISIS yra socialinis judėjimas, skirtas ginti musulmonus ir kovoti su globalios ekonomikos sistemos neteisybe; jis nediskriminuoja rasiniu ar nacionaliniu pagrindu; smurtą naudoja tik savigynai; vakariečiai, kurie prisijungė prie ISIS, yra normalūs žmonės; ir t.t.

Ir ši, į Vakarų vertybes orientuota propaganda veikia. Minėto paauglio A.Amino kelias į ISIS šalininkų būrį prasidėjo nuo pasipiktino Sirijos režimo smurtu prieš civilius.

 

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...