2015 Gruodžio 07

Terorizmas

Kaip tampama teroristu: San Bernardino šaulio gyvenimas

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.
Žudynės Kalifornijos San Bernardino mieste sukrėtė Ameriką. 14 gyvybių nusinešęs išpuolis ypač šokiravo dėl to, kad jį surengė amerikietis su savo žmona. Kaip Syedas Rizwanas Farookas tapo teroristu, aiškinasi “The Washington Post”.

Gali būti, kad S.R.Farooko žmona Malik dar prieš atvykstant į JAV buvo įsitraukusi į radikalių islamistų veiklą ir taip pat įtraukė vyrą.

S.R.Farookas gimė Čikagoje, pabaigęs universitetą dirbo Pietinėje Kalifornijoje. Pasak aplinkinių, vyras buvo ramus ir pamaldus. Jis ieškojo žmonos ir ją rado toli nuo JAV. Pora susituokė, tapo tipiškais Amerikos priemiesčių gyventojais, susilaukė kūdikio. Bet praėjusią savaitę pora išgarsėjo visame pasaulyje – San Bernardino mieste nužudė 14 žmonių ir sužeidė dar 21. Kodėl?

Pasak vienos iš versijų, gali būti, kad S.R.Farooko žmona Malik dar prieš atvykstant į JAV buvo įsitraukusi į radikalių islamistų veiklą ir taip pat įtraukė vyrą.

S.R.Farookas ir jo žmona Malik / "Scanpix" nuotr.
28-erių gimė iš Pakistano į JAV emigravusioje šeimoje. San Bernardine baigė mokyklą, o vėliau valstijos universitetą. Dirbo higienos inspektoriumi ir tikrino restoranus bei viešus baseinus. Nors jis buvo vienišius, tačiau jį pažinojo daug žmonių.

29-erių Malik nuolat nešiojo hidžabą, iš po kurio matydavosi tik akys. Ji nevairavo automobilio. Kai vyras eidavo melstis į mečetę, ji laukdavo jo automobilyje. Iš jos gimtojo Pakistano pranešta, kad Malik gimė pasiturinčioje šeimoje ir užaugo Saudo Arabijoje. 2007 m. ji sugrįžo į Pakistaną, universitete įgijo farmacininkės išsilavinimą. Anot vieno iš jos draugų, Malik pasikeitė maždaug 2009-aisiais, kai pradėjo daugiau dėmesio skirti islamo studijoms, nei farmacijos paskaitoms. Madrasoje (religinėje mokykloje) ji praleisdavo kiekvieną vakarą.

“Mes vienas kito klausėme: “Kas nutiko su Malik?” – kalbėjo jos draugas Rani, kuris kartu su Malik studijavo. – Ji tapo tokia religinga, tokia rimta ir tokia susikoncentravusi į islamo mokymus. Ji net neteko susidomėjimo savo studijomis.”

Policijos kulkų suvarpytas automobilis, kuriuo važiavo S.R.Farookas ir jo žmona Malik / "Scanpix" nuotr.
Malik visą laiką dėvėjo burką. Paskaitų metu niekada nesėdėjo pirmose eilėse bei nebendravo su jaunais vyrais. Ji net bandė sunaikinti visas savo nuotraukas, kurias buvo padarytos jai studijuojant universitete.

“Ji buvo konservatyvi, bet rami,” – kalbėjo jos dėstytojas Atifas Nisaras Ahmadas.

Po keturių valandų poros automobilį apsupo policija ir po susišaudymo abu buvo nukauti. Jie iššovė 76 kartus, policija 380 kartus.

Kitas dėstytojas atkreipė dėmesį, kad mergina niekada viešai nediskutavo apie savo įsitikinimus, nors šis skatindavo studentų diskusijas apie mokslą, filosofiją ir medicininę etiką.

2013-aisiais pabaigusi studijas Malik vėl sugrįžo į Saudo Arabiją. Manoma, kad ten ji susipažino su S.R.Farooku, kuris žmonos ieškojo internetu. 2014 m. jie oficialiai susituokė JAV.

Kaip teigia Amiras Abdul-Jalilas, kuris pažinojo Farooką iš apsilankymų San Bernardino mečetėje, S.R.Farookas tikino, kad jo ir Malik šeimos sutarė dėl poros vestuvių.

“Kai jis vedė, mūsų santykiai pasikeitė”, – kalbėjo A.Abdul-Jalilas.

Kad S.R.Farookas nutolo nuo visų, pripažino ir kitas jo draugas.

“Kai jis susituokė, jam svarbiausia tapo tik jis ir jo šeima”, – kalbėjo Rashidas Thompsonas.

JAV pareigūnai pranešė, kad S.R.Farookas bandė susisiekti su teroristine grupuote “Al-Shabab”, veikiančia Somalyje ir “Jabhat al-Nusra”, kuri siejama su “Al Qaeda” Sirijoje.

Žudynės San Bernardine šokiravo JAV / "Scanpix" nuotr.
Pora paliko savo kūdikį S.R.Farooko motinai ir trečiadienį 11 val. ryto surengė žudynes vietos bendruomenės centre. Tuoj po susišaudymo Malik per mobilų telefoną “Facebook” socialiniame tinkle prisiekė ištikimybę Islamo valstybei (ISIS arba “Daesh”). Po keturių valandų poros automobilį apsupo policija ir po susišaudymo abu buvo nukauti. Jie iššovė 76 kartus, policija 380 kartus.

Visą originalų straipsnį skaitykite čia.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...