2016 Liepos 28

Terorizmas

Giltinė šienauja keliuose žemynuose

veidas.lt

"Scapnix" nuotr.

2016-jų liepa įsimins kaip beprotiškų teroro išpuolių ir žudynių mėnuo.

Liepos 18 d. septyniolikmetis prieglobsčio prašytojas iš Afganistano kirviu ir peiliu užpuolė traukinio keleivius netoli Viurcburgo (Bavarija). Keturi keleiviai buvo sunkiai sužeisti. Užpuoliką policija nušovė. Teroristinė „Islamo valstybė“ („Daesh“, ISIS) prisiėmė atsakomybę už išpuolį.

Liepos 22 d. Miunchene aštuoniolikmetis Davidas Ali Sonboly, turintis Irano ir Vokietijos pilietybę, ėmė šaudyti prie prekybos centro. Jis nušovė devynis žmones ir galiausiai nusišovė. Vyriausiai aukai, turkei moteriai, buvo 45 metai, kitos aukos – jaunuoliai. Paauglys Graikijos musulmonas žuvo bandydamas pridengti savo seserį. Tarp aukų daugiau musulmonų – vaikinas albanas, dvi albanų paauglės ir jų draugė turkė. Žudikas viliojo aukas nemokamų dovanėlių pažadais, tam pasinaudodamas feisbuko paskyra, kurią sukūrė moters vardu. Jis yra turėjęs didelių psichologinių problemų, pernai buvo gydomas. Šis išpuolis kol kas nesiejamas su jokia teroristine organizacija.

Liepos 24 d. Roitlingene bėglys iš Sirijos mačete užmušė savo sugyventinę lenkę, kuri buvo nėščia. Dar du žmonės buvo sužeisti. Užpuolikas suimtas. Policijos vertinimu, jis buvo psichikos ligonis, todėl kol kas nėra pagrindo šį incidentą laikyti teroro aktu.

Liepos 24-osios vakare Bavarijos mieste Ansbache 27-erių metų pabėgėlis iš Sirijos susisprogdino prie įėjimo į hipodromą, kur vyko muzikos festivalis. Teroristas žuvo, 15 žmonių sužeista. Prieš išpuolį jis išplatino vaizdo įrašą, kuriame priskiria save „Daesh“ ir kalba apie planuojamą teroro aktą. Siras jau dvejus metus gyveno Vokietijoje, dukart bandė žudytis, dėl to gydėsi ligoninėje. Jo prašymas suteikti politinį prieglobstį Vokietijoje buvo atmestas. Nors deportacija ir buvo atidėta, planuota jį išsiųsti į Bulgariją.

Liepos 26 d. giltinės dalgis vėl sušmėžavo Prancūzijoje. Du užpuolikai, veikę „Daesh“ vardu, įsiveržė į katalikų bažnyčią Sent Etjen diu Ruvrė miestelyje Normandijoje ir paėmė kelis įkaitus. Vieną jų, 84-erių metų kunigą Jacques’ą Hamelį, parklupdė priešais altorių ir perpjovė jam gerklę. Vienuolės, kuriai pavyko pabėgti, teigimu, egzekucija buvo filmuojama. Užpuolikus galiausiai nušovė policija.

Tėvas J.Hamelis buvo parapijiečių itin gerbiamas. Normandijos regioninės musulmonų tarybos prezidentas Mohammedas Karabila apibūdino jį kaip taikos žmogų, paskyrusį savo gyvenimą religijai.

Į Sent Etjen diu Ruvrė atskubėjęs Prancūzijos prezidentas Francois Hollande’as pažadėjo kovoti su ISIS visomis priemonėmis.

Brazilijos policija neseniai suėmė 12 žmonių, kurie įtariami planavę teroro aktus žaidynių metu.

„The Washington Post“ cituoja Ritą Katz, kuri vadovauja socialinių tinklų stebėsena užsiimančiai „SITE Intelligence Group“. Pasak jos, „Daesh“ tapo aktyvesnė internete nuo šios gegužės, kai jos vadovai paskatino veiksmams „vienišus vilkus“, tiesiogiai nesusijusius su šia organizacija. Prieš olimpines žaidynes Rio de Žaneire pagausėjo ISIS kreipimųsi portugalų kalba. Brazilijos policija neseniai suėmė 12 žmonių, kurie įtariami planavę teroro aktus žaidynių metu.

Vokietijos policijos profsąjungų atstovai teigia, kad siekiant užkardyti teroro aktus policija pasiekusi galimybių ribą. Kadangi reikia daugiau ir sudėtingesnių saugos operacijų, policijai dabar trūksta apie 20 tūkst. pareigūnų.

Islamistų teroro protrūkis Europoje kažkuo primena kairiųjų teroristų siautėjimą praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje. Pavyzdžiui, Vokietijoje veikusi „Raudonosios armijos frakcija“ (RAF, „Rote Armee Fraktion“) 1972 m. gegužę įvykdė penkis sprogdinimus, per kuriuos žuvo vienas žmogus, apie 40 buvo sužeista. Iš viso RAF nužudė 34 žmones.

Psichologai su nerimu konstatuoja, kad „vienišų vilkų“ išpuoliai kaip griūvančios domino kaladėlės skatina kitus išpuolius. Psichikos sutrikimų turintys smurtautojai nebūtinai turi politinių motyvų. Tokijo priemiestyje įsikūrusio neįgalių žmonių priežiūros centro buvęs darbuotojas, kuris liepos 26-ąją peiliu nudūrė 19 miegančių neįgaliųjų, anksčiau laiške rašė, kad jam patiktų pasaulis, kuriame neįgaliesiems būtų taikoma eutanazija.

Visą savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...