2014 Rugsėjo 19

Geros mokyklos – provincijoje

veidas.lt

Kurioje savivaldybėje gali beveik aklai rinktis mokyklą ir neprašauti? Pasirodo, turime miestų, kuriuose visos arba beveik visos mokyklos pasižymi gerais akademiniais pasiekimais.

 

Kartais gerosios mokyklos įsikūrusios atokiau nuo didmiesčių. Gyventojai tokių švietimo įstaigų ieško ir dėl jų į rajono centrus ar miestus, sakykime, Marijampolės kryptimi, sukaria po keliasdešimt kilometrų. Ir viskas tik dėl kokybiško švietimo – geresnio rytojaus garanto.

Lietuvos mokyklų auklėtinių pasiekimai rezultatų kreivėje draskosi į priešingas puses: vienos mokyklos pirmauja, kitos, kad ir esančios toje pačioje savivaldybėje, lieka konkurenčių užnugaryje. Nedūžtančios viltys užtikrinti vienodas mokymosi sąlygas kol kas dailiai suguldytos tik popieriuje.

Vis dėlto net ir mažosios kaimo mokyklos daro teigiamą įtaką savo bendruomenėms: jos, kaip ir miesto mokyklos, suteikia tokias pat galimybes įgyti vidurinį išsilavinimą ir bandyti stoti į aukštąją mokyklą.

Brandos egzaminus išlaikiusių abiturientų dalis ir kaimo, ir miesto mokyklose yra panaši. Juk kad gautum brandos atestatą, užtenka išlaikyti du egzaminus – privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą bei dar vieną pasirinktinai. Tačiau toliau tęsti mokslus daugiau galimybių turi baigusieji miesto vidurines mokyklas ir gimnazijas, nes būtent jų abiturientai gauna geresnius valstybinių brandos egzaminų (VBE) įvertinimus, kurie suteikia didesnę pasirinkimo laisvę baigus mokyklą.

„Lygindami miesto ir kaimo mokyklų abiturientų rezultatus pamatėme, kad egzaminus išlaiko panaši dalis abiturientų. Tačiau yra žmonių, kurie galvoja apie studijas aukštosiose mokyklose. Taigi palyginus, kaip abiturientams sekasi egzaminus išlaikyti aukštesniais įvertinimais, tarkime, surinkti daugiau nei 50 balų, paaiškėjo, kad rezultatai labai skiriasi. Mokiniams, kurie nori rinktis, kur stoti, pretenduoti į konkurencingas specialybes, pranašesnės yra miesto mokyklos“, – regioninės lyginamosios švietimo būklės apžvalgos „Lietuva. Švietimas regionuose 2014. Lygios galimybės“ rezultatus pristato Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento Regioninės politikos analizės skyriaus vedėjas Ovidijus Damskis.

Tokį ryškų atotrūkį tarp VBE rezultatų ir abiturientus aplankiusią sėkmę įstoti ten, kur norisi labiausiai, parodė ir 2014 m. „Veido“ gimnazijų reitingas (Nr. 15, 2014 m. balandžio 15 d.). Jame per keturis šimtus Lietuvos vidurinių mokyklų ir gimnazijų išsirikiavo į geriausiųjų eilę pagal 2013 m. laikytų VBE balų vidurkį ir abiturientų, kurie į šalies aukštąsias mokyklas įstojo pirmuoju pageidavimu, dalį.

Pirmajame reitingo šimtuke telpa mokyklos, kurioms šiuos rodiklius pernai pavyko įgyvendinti geriausiai (VBE rezultatų vidurkis ne mažesnis kaip 45 balai). Jame randame ir prestižiškiausių didmiesčių gimnazijų, priimančių tik gabiausius mokinius, ir šalies pakraščio rajonų mokyklų, kovojančių ne dėl geriausių mokinių, bet dėl jų skaičiaus.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 362014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-36-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...