2011 Liepos 03

Geriausios naujoviškos bibliotekos vizijos

veidas.lt

BFL

Lietuvoje išrinktos geriausios naujoviškos bibliotekos vizijos. Akcijoje „Kuriame naujovišką biblioteką“ novatoriškumu ir originalumu labiausiai išsiskyrė Pasvalio, Telšių, Kaišiadorių bei Utenos rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų darbuotojų bei lankytojų idėjos, kaip paversti biblioteką bendruomenės ašimi.

Projekto „Bibliotekos pažangai“ ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos iniciatyva daugiau nei 100 šalies bibliotekų vyko gyventojų ir specialistų diskusijos apie idealią netolimos ateities biblioteką. Bibliotekininkai kartu su lankytojais rengė modernios bibliotekos vizijas.

„Žengdamos koja kojon su laiku, bibliotekos išauga iš senų marškinėlių. Atsižvelgdamos į besikeičiančius lankytojų poreikius, jos siekia universalaus aptarnavimo, apimančio ir savišvietą, ir tęstinį mokymąsi, ir turiningą poilsį“, – teigia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas.

Geriausias vizijas pateikusioms keturioms bibliotekoms bus įteikti vertingi prizai – elektroninių knygų skaityklės.

„Bibliotekos apdovanotos už labiausiai subrandintas, originalias ir, be abejo, realiai įgyvendinamas vizijas, apimančias ir tradicines, ir novatoriškas paslaugas“, – pažymėjo Kęstutis Juškevičius, projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas.

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka pateikė viziją, kurioje išryškėja dėmesys lietuviams, esantiems užsienio šalyse. Lankytojų nuomone, bibliotekai verta pasitelkti virtualų tinklą, išplėsti svetainės pasvalia.lt galimybes, kurios leistų susipažinti su krašto aktualijomis ir paveldu, naudojantis integraliomis 3D ir 4D sistemomis užsisakyti senovinių spaudinių, rankraščių, prieiti prie duomenų bazių, stebėti virtualias parodas, mėgautis interaktyviais žaidimais, gilinti žinias naudojantis nuotolinio mokymo programomis.

„Idėją apie virtualų bibliotekos tinklą puoselėjame jau keletą metų, sėkmingai veikianti svetainė susilaukia daug dėmesio ne tik iš Pasvalio rajone gyvenančių, bet ir užjūrin emigravusių. Todėl neabejojame, jog biblioteka, kaip kultūros ir žinių lobynas, turi būti lengvai pasiekiama iš bet kurio pasaulio taško, prieinama visiems bendruomenės nariams. Džiugu, jog ši mintis bei realūs darbai juos įgyvendinant mums atnešė sėkmę bibliotekų vizijų konkurse“, – sakė Pasvalio viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė Audronė Likienė.

Bibliotekininkė pasakojo, kad plėsti bibliotekos pasiekiamumą paskatino vienas įvykis. „Šiemet į mus kreipėsi JAV gyvenantis profesorius Giedrius Subačius, kuris rinko medžiagą knygai apie knygnešių laikus. Mūsų svetainėje jis rado ypač svarbios medžiagos apie vietos dvarininką D. Kašyriną ir Kalno dvarą, ir išleido puikų leidinį. Įsitikinome, jog mūsų pastangos į virtualią erdvę perkelti krašto paveldą yra reikalingos, tad siekiame tęsti šį procesą, o biblioteką paversti moderniais namais dvasinei atgaivai“, – teigė A. Likienė.

Tarp geriausiųjų pateko ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, kurios vizija sukosi aplink vieną pagrindinę mintį – biblioteka turi tapti ta vieta, kur galima susipažinti su inovacijomis, ir kur yra malonu bendrauti. Telšiškių pasiūlymuose, kaip tobulinti biblioteką – nuo idėjų apie knygų dalijimosi klubą ir poilsio erdvių su mini kavine iki teatralizuotų knygų inscenizacijų bei virtualaus bendravimo bibliotekos svetainėje.

Pasak Telšių viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Vidos Urnikienės, vizija išsikristalizavo po ilgų diskusijų, kuriose dalyvavo įvairiausių profesijų žmonės. „Nors bibliotekoje dirbu jau tris dešimtis metų, labiausiai nustebino tai, jog žmonės bibliotekoje pasigenda ne sausos informacijos, o šilto ir betarpiško bendravimo, kavos kvapo, šypsenų ir individualios pagalbos. Šioje vietoje ypač svarbus bibliotekininko indėlis. Pastebėjome, jog atnaujinus bibliotekas šiuolaikinėmis technologijomis jų prestižas ryškiai pakilo, tačiau technika dar nėra viskas – biblioteka turėtų būti jauki vieta, kur  gera ir malonu visiems“, – sakė V. Urnikienė.

Tuo tarpu Kaišiadorių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai siekia, kad biblioteka būtų ne tik naudinga, bet ir madinga. Gyventojų vizijoje – virtuali, visapusiškai automatizuota biblioteka su jaukia kavine, terasomis, kur būtų vieta bendravimui, galimybė susitikti su įdomiais žmonėmis, dalyvauti renginiuose. Anot vizijos autorių, biblioteka turėtų būti pramogų, mokymosi, profesinio tobulėjimo vieta, kurioje be knygų ir interneto dar veiktų pažinčių klubas, muzikos skaitykla, būtų kitų smagių užsiėmimų.

Akcijos „Kurkime naujovišką biblioteką“ prizą taip pat pelnė Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos ir Užpalių gimnazijos biblioteka, sukūrusi viziją, kurios centre – patogi, daugiafunkcinės paskirties erdvė seniūnijos bendruomenei. Diskusijos metu bibliotekos lankytojai ir darbuotojai itin kruopščiai atliko įstaigos SWOT analizę ir nusibrėžė taikliais gaires ateičiai.

Savo favoritus išrinko ne tik projekto „Bibliotekos pažangai“ komisija, bet ir Lietuvos bibliotekininkų draugija. Ji paskelbė, jog geriausias vizijas sukūrė Kaišiadorių rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, o paskatinamąjį prizą pelnė Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos Paparčio filialas, kurio kolektyvas vizijų konkursui pateikė išradingą plakatą, vaizduojantį svajonių biblioteką. Šioms bibliotekoms atiteks piniginiai prizai.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkės pavaduotoja Asta Naudžiūnienė neabejoja, kad bibliotekininkų bei bibliotekų lankytojų pateiktos vizijos bus įgyvendintos. „Iš bibliotekų gautos geriausios vizijos – aprašymai su iliustracijomis, piešiniais, plakatais ir net filmukais – bus panaudotos ateities bibliotekos pristatymui projekte „Lietuva 2030“ ir taps naujoviškos bibliotekos gairių pagrindu“, – teigė A. Naudžiūnienė.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...