2011 Liepos 01

“Gazprom” – tiekimo įmonė, o Lietuvai su vokiečiais – vamzdynai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Seimui atvėrus kelią “Lietuvos dujų” išskaidymui, ekspertai prognozuoja, kokių žingsnių atsakant į įstatymą gali imtis įmonės akcininkai – E.ON Ruhrgas” ir “Gazprom”.

Ekonomikos analitikas ir konsultantas Valdemaras Katkus sako, kad vokiečiai nori magistralinio dujotiekio, o energetikos specialistas, buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas prognozuoja, kad “Lietuvos dujos” turi kozirį, kaip galėtų išvengti skaidymo, penktadienį rašo dienraštis “Verslo žinios”.

V.Katkaus žiniomis, vokiečių bendrovė neatmeta galimybės perimti Lietuvos magistralinius dujotiekius. “Lyg ir yra vidinių susitarimų, kad vamzdynai gali priklausyti vokiečiams”, – informuoja jis.

V. Jankauskas svarsto, kad jei Vyriausybė nenusiteikusi išpirkti ar “atimti” akcijų iš “Lietuvos dujų” akcininkų, greičiausiai vyktų akcijų mainai.

“Gazprom” gali pasilikti tiekimo įmonę, o Lietuva su vokiečių kompanija galbūt pasiliks vamzdynus. Bet tam reikėtų turėti “E.ON Ruhrgas” paramą, o panašu, kad jie Vyriausybės nepalaiko”, – svarsto jis.

V.Jankausko nuomone, teoriškai “Gazprom” galėtų įstatymo reikalavimus nesunkiai apeiti. “Dujotekana” ar kokia kita bendrovė gali tapti pagrindine dujų tiekėja. Tada “Gazprom” formaliai nebus dujų tiekėjas, o reikalavimas atskirti perdavimą ir tiekimą – įvykdytas”, -svarsto jis ir primena, kad panašų metodą “Gazprom” numatė 2004 metais “Lietuvos dujų” privatizavimo sutartyje įrašydamas nuostatą, kad Vyriausybei priėmus sprendimą reguliuoti dujų kainą dujos gali būti pardavinėjamos ne per “Lietuvos dujų”, o per kitus ūkio subjektus.

“Jau tada “Gazprom” buvo apsidraudęs – jei bandysite mus spausti, pardavinėsime per kitą įmonę. Panašu, kad šiandien, kol neturime iš kur daugiau nusipirkti dujų, galime kelti kokias tik norime sąlygas, bet kalbėti turėsime su tuo pačiu vieninteliu tiekėju”, – gerų perspektyvų neįžvelgia V. Jankauskas

Dienraščio “Lietuvos rytas” teigimu, nė vienas ekspertas nedrįso įvertinti, kokia gali būti nuo “Lietuvos dujų” atskirtų dujotiekių rinkos kaina.

“Buhalterinė “Lietuvos dujų” magistralinių dujotiekių vertė yra 1,3 mlrd. litų. Bet jos kaina rinkoje gali būti ir didesnė, ir mažesnė už buhalterinę vertę”, – sakė V.Jankauskas, svarstantis, kad rasti naują investuotoją, norintį sumokėti už Lietuvos dujų vamzdynus, bus nelengva.

“Lietuvos energetikos sektorius pernelyg politizuotas, jame sudaryta neigiama nuomonė apie privatų kapitalą. Daug kartų buvo ribojamas dujų įmonių pelnas, joms neleista perskaičiuoti įkainių. Sunku įsivaizduoti, kad kas nors lengvai sutiktų investuoti. Juolab kad krizė dar nesibaigė”, – kalbėjo V.Jankauskas.

Lietuvos Vyriausybei priklauso 17,70 proc. “Lietuvos dujų” akcijų, Rusijos koncernui “Gazprom” – 37,06 proc., Vokietijos “E.ON Ruhrgas International” (38,9 proc. akcijų).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...