2016 Vasario 08

Narkomafija

Gaujos perima valdžią Centrinėje Amerikoje

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Viso pasaulio akys nukreiptos į pabėgėlių iš Sirijos krizę, bet kitoje pasaulio dalyje – ne ką geresnė padėtis. Pasak “Foreign Policy”, vaikų, kurie iš Centrinės Amerikos be suaugusių nelegaliai bando patekti į JAV, banga gali virsti cunamiu. Pagrindinė priežastis – ten karaliaujančios gaujos.

Į JAV atvykstančių nepilnamečių iš Salvadoro, Hondūro ir Gvatemalos skaičius auga. Viena pagrindinių priežasčių – didėjantis smurtas, kurį kelia gaujų tokių kaip “Mara Salvatrucha” (MS-13) ir “Bario 18”, vis gilesnis įsitraukimas į tarptautinę prekybą kokainu. Gaujos perima naujų teritorijų kontrolę, augina kovinę galią ir plečia savo nusikalstamą veiklą. Kartu gausėja ir tarpusavio ginčų, kuriuos gaujos sprendžia smurtu.

Mes išgyvename baisiausią karą mūsų istorijoje, bet niekas nenori pripažinti, kad tai karas.

Salvadore 2015 m. skaičiuota 105 nužudymai 100 tūkst. gyventojų ir tai buvo aukščiausias rodiklis pasaulyje. Gvatemala ir Hondūras patenka į penketuką šalių, kuriose įvykdoma daugiausia žmogžudysčių. Berniukai įtraukiami į gaujas, o tie, kurie atsisako, nužudomi. Merginos, tarp jų ir labai jaunos (11 metų amžiaus) gaujose paverčiamos sekso vergėmis. Būtent dėl to daug tėvų ir giminaičių išleidžia vaikus į brangią ir pavojingą kelionę į JAV.

“Mes išgyvename baisiausią karą mūsų istorijoje, bet niekas nenori pripažinti, kad tai karas, – teigė Dagoberto Gutierrezas iš Salvadoro. – Dabar vyksta daug karų tuo pačiu metu ir vyriausybė neturi galimybių ar noro apsaugoti žmones.”

Gaujos didina įtaką ir net pakeičia valstybines institucijas. MS-13 dabar užima svarbų vaidmenį kokaino kontrabandos į Meksiką ir į JAV grandinėje. Tai jau nebe gatvės lygio gauja. Jos nariai ginkluoti automatais, turi automobilius, naudojasi slėptuvėmis ir palydoviniais telefonais. Kai kurie nariai naudoja dronus, kad stebėtų policijos ar konkurentų judėjimą.

Nebaudžiami jie reketuoja vietos verslą, skalbia komendanto valandas ir steigia patikros postus keliuose. MS-13  net sukūrė savo teisinę sistemą, kuri numato bausmes – nuo stipraus sumušimo ir viešos egzekucijos. Kai kurios gaujos Hondūre apmoka pietus moksleiviams mokyklose, todėl sulaukia paramos iš gyventojų.

Pagrindinis jų derybų argumentas tapo žmogžudystės.

2012 m. Salvadoro vyriausybei tarpininkaujant sudarytas paliaubas tarp gaujų MS-13 išnaudojo persiginklavimui ir narkotikų kontrabandos tinklo plėtrai bei evoliucijai iš gatvės gaujos į kriminalinę organizaciją, kuri turi teritorijų ir politinę kontrolę. Įgalinti kalbėti su vyriausybe kaip lygūs su lygiais, nusikaltėliai suprato savo tikrą politinę galią. Kai jie suvokė, kad jų reikalavimai (prostitutės kalėjimuose, netrukdomas komunikavimas mobiliais telefonais ir draudimas policijos pareigūnams būti kalėjimų viduje) bus patenkinti priklausomai nuo lavonų kiekio gatvėse, pagrindinis jų derybų argumentas tapo žmogžudystės. 2013 m. interviu gaujų lyderiai juokėsi, paklausti, kaip vyksta derybos su vyriausybe. “Mes paliekame lavonus gatvėse ir jie sako “taip”. Jie visada sako “taip”, – kalbėjo vienas iš lyderių.

Iki 2014 m., kai paliaubos žlugo, Amerikos valstybių organizacija (irgi prisidėjusi prie paliaubų) džiaugėsi, kad žmogžudysčių sumažėjo 40 proc. Iš tiesų, viešų žmogžudysčių sumažėjo, bet padaugėjo be žinios dingusiųjų.

MS-13 pralenkia konkurentus savo ambicijomis. Ji bando savo narius “įtaisyti” policijoje, armijoje, teisės mokyklose ir t.y. Per devynis 2015-ųjų mėnesius iš Salvadoro armijos buvo atleisti 223 įtariami gaujų nariai, tačiau žymiai daugiau jų liko ir tyliai daro karjerą ten.

Kaip ir ISIS, MS-13 bando pritraukti į savo gretas jaunimą ir naudojasi socialine medija.

Tatuiruotės, anksčiau buvusios pasididžiavimo šaltiniu, dabar draudžiamos. Vis daugiau investuojama į legalius verslus – keleivių pervežimą, kepyklas, degalines ir t.t. Kartu bandoma naudotis islamistų taktika. Kaip ir Islamo valstybė (ISIS arba “Daesh”), MS-13 bando pritraukti į savo gretas jaunimą ir naudojasi socialine medija. Jauniems, dažnai darbo ir didelių ekonominių perspektyvų neturintiems jaunuoliams nusikaltėliai žada gyvenimo tikslą ir galimybe tapti kažkuo didesnio dalimi. Kaip ir ISIS, gauja naudoja daug video medžiagos, kuriose užfiksuoti nukirsdinimai, aukų sukapojimai ir kankinimai.

Korumpuota policija ir valdžios pareigūnai tik dar labiau blogina situaciją. Todėl nenuostabu, kad tūkstančiai šeimų siunčia savo vaikus į JAV ieškoti geresnio gyvenimo. Gali būti, kad netrukus išvysime, kaip visa kartą Centrinės Amerikos gyventojų paliks savo gimtinę.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...