2010 Rugsėjo 28

Maisto produktai

Gamintojai buvo priversti atsisakyti sintetinių dažiklių

veidas.lt

2007 m. Jungtinės Karalystės Maisto standartų agentūros užsakymu buvo atliktas Sauthemptono universiteto mokslininkų tyrimas, nustatęs, jog kai kurie sintetiniai maisto dažikliai E110, E104, E122, E129, E102, E124 gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį. Remiantis šiuo tyrimu, buvo papildytas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl maisto produktų.

Kadangi Europos Parlamento reglamentas yra privalomas, Lietuvoje, kaip ir bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje, nuo šių metų liepos 20 dienos produktai, kuriuose yra dažiklių E110, E104, E122, E129, E102, E124 turi būti pažymėti specialiu įspėjimu: „Gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį!“ .

Gamintojai turėjo beveik dvejus metus pasirengti naujai tvarkai, tačiau itin ilgas jų sąrašas nusprendė geriau atsisakyti šių dažiklių, nei produktus ženklinti įspėjimais apie žalingą poveikį.

„Nors gamintojai dažnai sako, jog neįmanoma atsisakyti kai kurių priedų dėl produkto saugos, tačiau ši nauja tendencija rodo, jog galima produktus pagaminti ir be žalingų priedų,“ – sako Agnė Zuokienė.

Vaikus auginantiems tėvams teks išmokti ne tik skaičius, bet ir pilnus šių dažiklių pavadinimus, mat dauguma gamintojų ėmė gudrauti ir vietoje seniau rašytos kelių simbolių kombinacijos, dabar šiuos dažiklius nurodo  sunkiau įsimenamais pavadinimais: oranžinis geltonasis, chinolino geltonasis, karmosinas, raudonasis dažiklis (Allura Red), tartrazinas, raudonasis ponso dažiklis 4R.

Šie priedai dažniausiai dedami į gaiviuosius gėrimus, saldumynus, kramtomąją gumą, ledus ir kt. Remiantis Lietuvoje 2009 m. vykdyto nacionalinio mokinių mitybos tyrimo duomenimis, net 50 proc. moksleivių minėtų produktų ir gėrimų paragauja kasdien.

„Lietuvoje kol kas visos iniciatyvos, susijusios su maisto kokybe, atsitrenkia į sieną. Mums nedraudžiama priimti griežtesnius reikalavimus dėl tam tikrų produktų grupių ar patikslinti standartus, pvz., dėl mėsos gamybos, dėl jogurto priedų ir pan., nustatyti, kokius produktus galima ženklinti su užrašu „vaikams“ ar pritarti geroms europinėms iniciatyvoms nelaukiant iki paskutinės minutės. Manau, jog šiuos klausimus turėtų spręsti Sveikatos apsaugos, o ne Žemės ūkio ministerija, atmetanti visus mano siūlymus,“ – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...