2011 Balandžio 10

Kosmosas

Gagarinas prieš pat istorinį startą juokavo apie dešrą ir naminukę

veidas.lt

Vienas paskutinių dalykų, apie kuriuos Jurijus Gagarinas kalbėjo prieš pat savo istorinį skrydį į kosmosą, buvo dešra.

Ši pikantiška naujiena yra tarp daugiau nei 700 archyvinės medžiagos puslapių, susijusių su pirmojo kosmose pabuvojusio žmogaus 108 minučių skrydžiu prieš 50 metų. Šią medžiagą Rusija paskelbė penktadienį.

Antradienį Rusijoje vyks daugybė šventinių renginių tam istoriniam skrydžiui paminėti ir visur vyks ceremonijos sovietinių laikų didvyriui J.Gagarinui pagerbti, pradedant Tarptautine kosmoso stotimi (TKS) ir baigiant Kremliumi.

Tarp ta proga skelbiamų dokumentų yra nedidelis pranešimas apie J.Gagarino, kuris tuo metu buvo prisegamas kapsulėje, pokalbį su vyriausiuoju raketų dizaineriu Sergejumi Koroliovu, kuris ir pats Rusijoje yra įgijęs legendinio žmogaus statusą.

Dažniausiai prisimenama, kad J.Gagarinas, erdvėlaiviui “Vostok” kylant nuo žemės, ištarė “Važiuojame!”. Tačiau rusiškame internete šį savaitgalį mirga pranešimai apie tai, ką J.Gagarinas pasakė kelios akimirkos prieš tą garsiąją frazę.

Atrodo, kad vienas didžiausių S.Koroliovo rūpesčių buvo tai, kad būsimasis didvyris turėtų pakankamai maisto, kai grįš į Žemę, rodo komentarai, kuriuos pirmoji paskelbė interneto svetainė lifenews.ru.

“Ten dėžutėje tūbos – pietūs, vakarienė, pusryčiai”, – radijo ryšiu J.Gagarinui sakė sovietinės raketų programos tėvas, kai buvo skaičiuojamos sekundės iki starto.

“Aišku”, – atsakė J.Gagarinas.

“Ten yra dešros, dražė ir uogienės arbatai. 63 vienetai, būsi storas, – toliau primygtinai sako vyriausiasis konstruktorius. – Šiandien atskrisi, iš karto viską suvalgyk”.

“Aha”, – atsako pirmasis kosmonautas ir neprarasdamas humoro jausmo priduria: “Svarbiausia – dešros yra naminukei užkąsti”.

“Bjaurybė, o juk viską užrašinėja, šunsnukis!” – juokais piktinasi S.Koroliovas, žinodamas, kad J.Gagarino mikrofonas fiksuoja kiekvieną žodį.

Rengiantis paleidimui, į juostelę patenka ir replika, rodanti, kad ne viskas ėjo sklandžiai.

“Gabalėlį pleistro atplėšk – mes pamiršome priklijuoti šį daiktą”, – sako kažkas, pažymėtas stenogramoje kaip “Nežinomasis”. Apie ką buvo kalbama, įrašuose nepatikslinama.

Dar po kelių minučių S.Koroliovas sako J.Gagarinui, kad įėjimo liukas bus nuimtas ir įstatytas iš naujo, nes “vienas kontaktėlis nepasirodė”.

“Supratau jus teisingai. Liukas atidarytas. Tikrinu signalizatorius”, – ramiai atsako J.Gagarinas.

Lifenews.ru priduria, kad per ryšio patikrinimą prieš skrydį pirmasis kosmonautas dainavo ir švilpavo įvairias melodijas – iš pradžių Marko Berneso dainą “Apie tolimą riestanosę vaikystę”, po to – “Katutes”, dar po to – “Tėvynė girdi, tėvynė žino”.

Paskutinė J.Gagarino atlikta daina likus dviem minutėms iki starto buvo “Skriskite balandžiai, skriskite”.

Po to prasidėjo variklių prapūtimas, įjungiamas degimas ir “Vostok” atitrūksta nuo žemės – J.Gagarinui pasakius savo garsųjį “Važiuojame”.

Po to 20 sekundžių įraše girdėti vien trukdžiai ir įvairus triukšmas, o tada užfiksuoti pirmieji jau skrydžio metu ištarti J.Gagarino žodžiai.

“Aušra -1″, aš “Kedras”. Viskas vyksta gerai. Triukšmas kabinoje silpnas. Savijauta gera, jaučiu perkrovą, vibracija, viskas gerai”, – praneša kosmonautas iš neįtikėtinu greičiu lekiančios raketos.

“Aš “Aušra-1″, – atsako S.Koroliovas – Mes visi linkime jums gero skrydžio. Viskas gerai?”.

Paskutiniai J.Gagrino žodžiai kosmose buvo apie įrenginių parametrus: slėgį stabdymo varikliuose, laivo salone.

“Savijauta gera, tęsiu skrydį”, – praneša J.Gagarinas likus pusei valandos iki nusileidimo.

Po to “Vostok” įskrieja į radijo ryšio šešėlį, ryšys su juo atsinaujina trumpam. O po pusės valandos – 10 val. 55 min. – J.Gagarinas nusileido netoli Saratovo.

Pokalbių stenogramą sudaro 247 dokumentai, išslaptinti artėjant J.Gagarino skrydžio 50 metų jubiliejui. Jo pokalbių įrašai pateikti iš keturių skirtingų šaltinių.

Iki garsiojo “Važiuojame” per startą 1961 metų balandžio 12-ąją yra dvi valandas trukusių pokalbių stenograma. Daugiausia jie techninio pobūdžio: J.Gagarinas ir S.Koroliovas tikrina ryšį įprasčiausiu būdu – skaičiuoja nuo 1 iki 10.

“Jurijau Aleksejevičiau, aš noriu jums tiesiog priminti, kad po pasirengimo minutės praeis maždaug šešios minutės, kol prasidės skrydis, taigi jūs nesijaudinkite. Priimu”, – dėl visa ko priminė J.Gagarinui S.Koroliovas.

“Jus supratau, aš visiškai ramus!” – atsakė pirmasis kosmonautas.

Dauguma duomenų pateikti tiesiai iš mikrofono, įrengto “Vostok” kapsulėje. Jį įjungdavo pats J.Gagarinas, padiktuodamas savo mintis skrydžio metu.

Kitas duomenų šaltinis – trijų radijo stočių, per kurias buvo palaikomas “Vostok” ryšys su Žeme, įrašai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...