2010 Liepos 20

Planetos pirmenybės

Futbolo pamokos pasauliui iš Afrikos

veidas.lt

Per priėmimą Ispanijos karalių rūmuose ispanų nacionalinės futbolo komandos vartininkas ir kapitonas Ikeras Casillasas pasaulio čempionų taurę rankose laikė tarsi pirmagimį. Tryliktą kartą planetos pirmenybėse dalyvavusi Ispanijos rinktinė stipriausios planetoje titulą iškovojo pirmą kartą.

Prieš dvejus metus Austrijos ir Šveicarijos stadionuose vykusiose Europos pirmenybėse pelnę auksą, ir iš Pietų Afrikos Respublikos ispanai grįžo su aukščiausios prabos medaliais, tik šį kartą su pasaulio čempionato auksu.

Galbūt prieš dvejus metus trenerio Luiso Aragoneso vadovaujamų ispanų žaidimas buvo šiek tiek efektingesnis nei dabar. Iš jo komandos vairą perėmęs Vicente’as del Bosque buvo nemažai kritikuojamas dėl atsargesnio futbolo, bet neginčytinas faktas tas, kad jo pasirinktas kelias ir žaidimo strategija buvo teisinga.

Po grupės mačų atkrintamosiose varžybose ispanai visus varžovus įveikė minimaliu rezultatu 1:0, bet jų pranašumas aštuntfinalyje žaidžiant su portugalais, pusfinalyje su vokiečiais, o finale – su olandais abejonių nekėlė.

Ispanijos rinktinės atakų lyderiu tapo 28-erių metų Davidas Villa, už kurį prieš pasaulio pirmenybes “Barcelona” klubas “Valencia” komandos vadovams paklojo 40 mln. eurų. PAR D.Villa įmušė penkis iš aštuonių komandos pelnytų įvarčių. O finale pergalingą įvartį į olandų vartus per pratęsimą įmušė Andresas Iniesta.

Ispanai žaidimą kontroliavo per visas rungtynes, varžovams nepalikdami daug progų atakuoti. O tik du įvarčius per septynis mačus praleidęs I.Casillasas kaip geriausias pasaulio pirmenybių vartininkas gavo Auksines pirštines.

Olandų antifutbolas ir kiti nusivylimai

Dauguma tėvynainių su Lietuvos politine ir intelektualų grietinėle priešaky per finalą savo simpatijas buvo atidavę Olandijos futbolininkams.

"Veido" archyvas

Olandų žaidimas finale buvo pavadintas “brutaliu antifutbolu”

Olandai, 1974 m. per Vakarų Vokietijoje vykusį planetos čempionatą pasauliui pademonstravę iki tol neregėtą “totalinį” futbolą (neįprastą žaidėjų keitimąsi pozicijomis aikštėje), nuo tų laikų visame pasaulyje turi milžinišką gerbėjų armiją. Tačiau PAR žaidusi Berto van Marwijko komanda visiškai neturėjo nieko bendra su legendinio Johano Cruyffo futbolininkų kartos nepakartojamu žaidimu.

Daug individualiai stiprių žaidėjų turinti Olandijos rinktinė per visą čempionatą PAR demonstravo itin pragmatišką futbolą, o finale šios komandos žaidėjai pasižymėjo netoleruotinu chamišku elgesiu. Specialaus didžiojo provokatoriaus prizo Afrikoje nusipelnė Markas van Bommelis, o Nigelo de Jongo smūgis koja į krūtinę Ispanijos futbolininkui Xabi Alonso buvo tarsi iš filmo apie kovas be taisyklių.

Tas pats J.Cruyffas savo tėvynainių žaidimą finale pavadino “brutaliu antifutbolu”, o Anglijos laikraštis “The Telegraph” paskelbė: “Jei finalo rungtynėms vadovavęs teisėjas Howardas Webbas toliau dirbtų Jorkšyro policijoje, jis N.de Jongui būtų privalėjęs uždėti antrankius ir išvežti į areštinę”.

Šiame pasaulio čempionate bene didžiausias nusivylimas laukė Prancūzijos rinktinės aistruolių – vidinių konfliktų draskoma komanda, 2006 m. Vokietijoje tapusi pasaulio vicečempione, šį kartą namo turėjo išvykti jau po grupės varžybų. Po to vienas Prancūzijos laikraštis šaipėsi: “Sulaukę 23–25 metų mūsų rinktinės futbolininkai tampa milijonieriais, bet lieka infantiliški”.

Tuo tarpu Italijos rinktinės futbolininkai priminė pasenusią senjorų komandą. Todėl nieko keista, kad jie, kaip ir prancūzai, namo išvyko po pirmojo pirmenybių etapo, grupės varžybose neiškovoję nė vienos pergalės.

Šiame čempionate lūkesčių nepateisino ir Anglijos rinktinė, tačiau po pirmenybių su 6 mln. svarų per metus uždirbančiu Italijos treneriu Fabio Capello Anglijos futbolo asociacija pasirašė naują sutartį.

Daug kas prognozavo, kad finale susikaus Brazilijos ir Argentinos komandos, bet joms čempionatas baigėsi ties ketvirtfinalio barjeru. Brazilai skaudžią kainą sumokėjo už trenerio Dungos kredo: “Svarbiausia ne futbolo grožis, o galutinis rezultatas”.

Čempionato PAR atradimai

Dėl pirmą kartą Afrikos žemyne surengto pasaulio futbolo čempionato vienos nuomonės ir šiandien nėra. Kai kurie Anglijos apžvalgininkai PAR vykusias pirmenybes vadina vos ne pačiomis prasčiausiomis per visą futbolo istoriją. Bet kur kas daugiau futbolo ekspertų balsų, tvirtinančių, kad rinktinių lygis dar labiau išsilygino, o to ankstesnio milžiniško atotrūkio tarp favoritų ir autsaiderių neliko nė kvapo.

Tarkime, Ispanijos rinktinės triumfas buvo prognozuotas ir neatsitiktinis. O labiausiai nustebino Vokietijos ir Urugvajaus ekipos, savo atakuojančiu, kombinaciniu žaidimu pavergusios futbolo aistruolių širdis. Šių rinktinių rungtynes dėl trečiosios vietos 3:2 laimėjo trenerio Joachimo Loewo suburta Vokietijos rinktinė, kuri buvo jauniausia šios šalies nacionalinė komanda per visą pasaulio čempionatų istoriją. Aštuntfinalyje vokiečiai 4:1 sutriuškino anglus, o ketvirtfinalyje pažemino arogantiškojo Diego Maradonos treniruojamą Argentinos rinktinę, kuriai įmušė keturis sausus įvarčius.

Dabar Vokietijoje verda karštos diskusijos, ar nacionalinei komandai dar reikalingas, kaip atrodė, nepakeičiamasis Michaelis Ballackas, PAR negalėjęs rungtyniauti dėl traumos. Pietų Afrikoje atsiskleidė daug iki tol mažai kam žinomų Vokietijos futbolininkų, o dvidešimtmečiam saugui Thomui Muelleriui, įmušusiam penkis įvartis, atiteko ir rezultatyviausio žaidėjo prizas. Tiek pat kartų varžovų vartininkus nuginklavo urugvajietis Diego Forlanas, ispanas D.Villa, olandas Wesley Sneijderis, bet T.Muelleriui pranašumą prieš varžovus suteikė daugiau atliktų rezultatyvių perdavimų.

Priminsime, kad 31-erių metų Urugvajaus rinktinės lyderis D.Forlanas iš inauguracinį Europos lygos turnyrą laimėjusio Madrido “Atletico” klubo išrinktas abosoliučiai geriausiu čempionato futbolininku. Jeigu kas nors prieš čempionatą būtų prognozavęs, kad Auksinis kamuolys atiteks D.Forlanui, geriausiu atveju būtų sulaukęs atlaidžios šypsenos. Pagrindiniu pretendentu į šį titulą vadintas argentinietis Lionelis Messi PAR nesublizgėjo, o antras šiame sąraše buvęs portugalas Cristiano Ronaldo savo žaidimu atvirai nuvylė. Ir kažin ar dėl to galima kaltinti vien ilgą sezoną Europoje.

"Veido" archyvas

Absoliučiai geriausiu čempionato futbolininku išrinktas D.Forlanas

Ne viskas taip gražu

Šiandien futbole sukasi astronominės pinigų sumos. Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) PAR rengto pasaulio čempionato grynasis pelnas sudarė 1,1 mlrd. dolerių. Planetos pirmenybėse dalyvavusių rinktinių nacionalinėms futbolo federacijoms skirtos didelės sumos. Daugiausiai – 23,7 mln. eurų – atiteks ispanams. Finale pralaimėję olandai turės tenkintis 19 mln. eurų. Vien už dalyvavimą pasaulio čempionato finalo turnyre kiekvienai federacijai skirta po 6,3 mln. eurų.

FIFA prezidentas Josephas Blatteris Afrikoje pirmą kartą surengtą pasaulio čempionatą pavadino beveik idealiu. “Pagal dešimties balų vertinimo skalę skirsiu devynetą”, – pareiškė pasaulio futbolui nuo 1998-ųjų vadovaujantis šveicaras.

Bet ne visi PAR buvę žurnalistai ir futbolo specialistai laikosi tokios pat entuziastingos nuomonės. Kalbama, kad anaiptol ne viskas buvo taip idealiai organizuota, kaip pateikiama oficialiuose pranešimuose. Juk nemažai grupių rungtynių vyko pustuščiuose stadionuose, o tai per kelerias ankstesnes planetos pirmenybes buvo neįsivaizduojamas dalykas. Stadionuose ir prie televizorių ekranų vėžį varė vuvuzelos, savo pragarišku triukšmu užgoždavusios nepakartojamą stadionų atmosferą. Dabar tikrieji futbolo aistruoliai baiminasi, kad šis Kinijoje milžiniškais kiekiais gaminamas afrikiečių muzikos instrumentas tarsi maras neišplistų po Europos stadionus.

Tačiau ypač nustebino FIFA teisėjų komiteto vadovo pareiškimas, kad arbitrų darbas PAR stadionuose buvęs beveik idealus, nes “96 proc. jų priimtų sprendimų buvo teisingi”.

Juk iš tiesų tiek kritikos ir patyčių, kaip per šį planetos čempionatą, arbitrai dar nebuvo sulaukę. Lemiamų teisėjų klaidų, turėjusių įtakos galutiniam rungtynių rezultatui, virtinės viršūne tapo aštuntfinalio Vokietijos ir Anglijos rinktinių rungtynės. Pirmojo kėlinio pabaigoje po anglo Franko Lampardo smūgio kamuolys, atsitrenkęs nuo skersinio, pusmetriu kirto vartų liniją. Tai matė visi, išskyrus teisėjus, kurie įvarčio neįskaitė.

Bet gal nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Po šio ir dar kelių skandalingų teisėjų klaidų konservatyviosios FIFA vadovai prakalbo apie būtinybę keisti taisykles. Neatmetama galimybė, kad ateityje jau pasitelkus šiuolaikines technologijas bus nustatoma, kirto kamuolys vartų liniją ar ne.

Lietuviams – pasaulio čempionų egzaminas

Galbūt po ketverių metų 2014-aisiais Brazilijoje vyksiančiame pasaulio čempionate viskas bus visai kitaip. Tačiau dabar Senojo žemyno komandos jau ima gyventi rudenį prasidėsiančio 2012 metų Europos čempionato atrankos turnyro rūpesčiais. Lietuviai žais vienoje grupėje su naujaisiais pasaulio čempionais. Beje, anaiptol ne visi prisiminimai apie ankstesnes dvikovas su ispanais yra prasti.

Pavyzdžiui, itin šaltą 2004 m. spalį Vilniaus “Žalgirio” stadione Lietuvos futbolininkai pasaulio pirmenybių atrankos mačą su šios šalies atstovais baigė nulinėmis lygiosiomis. Tuomet Ispanijos rinktinei viskas galėjo baigtis dar blogiau, bet po Edgaro Česnauskio smūgio į vartus skriejantį kamuolį spėjo atmušti Carlesas Puyolis.

Kaip naujojo trenerio Raimondo Žutauto vadovaujama Lietuvos rinktinė atrodys pasaulio čempionų atrankos varžybose, pamatysime jau spalio 8-ąją Ispanijoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...