2011 Gruodžio 27

FNTT pagaliau pradėjo dirbti

veidas.lt


Vieną po kito milijonus litų mokesčių nuslėpusius šešėlinius verslus bei stambias kontrabandininkų grupuotes šiemet triuškinusi Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) įrodė, kad, tinkamai pakeitus vadovybę, apmirusią bei ryšiais su nusikalstamu pasauliu įtariamą instituciją per trumpą laiką galima paversti pavyzdine.

Šiemet FNTT darbo tempas bei atskleistų nusikaltimų mastai stebino tiek aukščiausiąją valdžią ir politikus, tiek teisėsaugininkus, tiek visuomenę.
„FNTT išaiškino nelegalų Dzūkijoje veikusį grybų ir uogų prekybos tinklą, kurio šešėlinė apyvarta per pusantrų metų siekė apie 5 mln. Lt“; „Sutriuškinta viena pavojingiausių šalyje kontrabandininkų grupuočių: operacijos metu atlikta per penkiasdešimties kratų, rasta ginklų, sprogmenų, narkotinių medžiagų, didelės grynųjų pinigų sumos, sulaikyti 25 asmenys“; „Gariūnuose atskleistas gerai organizuotas nusikalstamas tinklas: sulaikyta daugiau nei 60 nusikalstamų veikų vykdymu įtariamų asmenų, atlikta per 120 kratų, paimta daugiau nei 1,2 mln. Lt grynaisiais, gautų iš nusikalstamos veikos, bei įvairių prekių, kurių vertė daugiau kaip 5 mln. Lt“; „Vėl įkliuvo kontrabandos karaliumi pramintas buvęs kelių policijos inspektorius Vilius Karalius: FNTT ir Baltarusijos kriminalinės milicijos pareigūnams pavyko užkirsti kelią 11 mln. Lt vertės cigarečių kontrabandai, turėjusiai pasiekti Lietuvą ir ES šalis“.
Tai tik keletas citatų iš šiųmečių pranešimų viešojoje erdvėje apie FNTT pareigūnų su kolegomis iš kitų institucijų atliktas operacijas, PVM grobstytojų demaskavimą bei kontrabandininkų sulaikymus, kurie šiemet pasipylė lyg iš gausybės rago. Tarnyba kartelę iškėlė itin aukštai: susemtos nusikaltėlių grupuotės viena kitą lenkia kontrabandos ir šešėlinės apyvartos mastais.

Į šalies biudžetą grąžino 7,7 mln. Lt

„Mūsų tarnyba dabar „ant bangos“. Mes patys stebimės tokiais tempais: toks įspūdis, kad mūsų pareigūnai ne tik dirba viršvalandžius, bet apskritai iš darbo nebeišeina“, – juokauja naujasis FNTT direktoriaus pavaduotojas Vytautas Giržadas, pareigas pradėjęs eiti tik nuo rugsėjo mėnesio.
Į FNTT V.Giržadas, karjerą policijoje pradėjęs prieš penkiolika metų kaip vyresnysis inspektorius, atėjo iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro, kad padėtų prieš pusantrų metų paskirtam FNTT vadovui Vitalijui Gailiui tęsti tarnyboje pradėtas esmines pertvarkas.
Žinia, tada, kai Lietuvos kriminalinės policijos biure viršininko pavaduotoju lig tol dirbęs V.Gailius pakeitė prieštaringai vertintą buvusį FNTT vadovą Romualdą Boreiką, šioje tarnyboje prasidėjo esminiai pokyčiai: kiek daugiau nei per metus FNTT atsikratė neskaidrios, kontrabandininkus dangstančios tarnybos etiketės ir gerokai pagerino darbo rezultatus.
Be to, V.Gailius šiemet įgyvendino FNTT reformą, po kurios tarnyboje vadovaujamų pareigybių sumažėjo daugiau nei 50 proc. (nuo 72 iki 35), o vietoje apskrityse buvusių dvidešimties padalinių liko tik penki, dabar veikiantys apygardų principu. Be to, siekiant griežtinti pareigūnų kontrolę bei užtikrinti korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų rizikos mažinimą, įsteigtas tiesiogiai FNTT direktoriui pavaldus Imuniteto ir kontrolės skyrius.
Nauja vadovybė, atlikta reforma, ir štai FNTT pagaliau pradėjo iš tikrųjų dirbti, o ne tik imituoti darbą.
2011 m. sausio–lapkričio mėnesiais FNTT atliekant ikiteisminius tyrimus išaiškintų nuslėptų mokesčių suma sudarė 37,9 mln. Lt. Per šį laikotarpį atlyginta valstybei padaryta žala siekia 7,7 mln. Lt – tai yra tiek pinigų iš tikrųjų papildė šalies biudžetą. Be to, šiemet tiriamose ir perduotose į teismą ikiteisminio tyrimo bylose įtariamiesiems buvo laikinai apribotos teisės į 357,6 mln. Lt vertės nuosavybę.
„FNTT mums visiems lengvina dalią, nes didina įplaukas į valstybės biudžetą, ir tą daro sėkmingai. Neaišku, kodėl to nebuvo anksčiau“, – stebisi ministro pirmininko patarėjas Gintaras Kalinauskas.
Patarėjo teigimu, anksčiau FNTT ikiteisminių tyrimų skaičius buvo didinamas dirbtinai, siekiant statistiškai parodyti gražesnį vaizdą, nei jis buvo iš tiesų, be to, turima faktų, jog kai kurios bylos buvo skaidomos tam, kad kaltieji asmenys išvengtų realios bausmės. Pasak G.Kalinausko, patikrinus duomenis taip pat paaiškėjo, kad tuometės FNTT suieškotų įplaukų į šalies biudžetą suma iš tikrųjų būdavo kokius keturiskart mažesnė, nei buvo oficialiai nurodoma.
Šiandien FNTT pusėn tokių įtarimų šešėlis nebekrinta. „Be to, FNTT pradėjo keistis informacija su kitomis tarnybomis, ko anksčiau beveik nebūdavo, kartu su Valstybine mokesčių inspekcija įsteigtas Rizikos analizės centras. Pavyzdžiui, bankinė informacija anksčiau buvo FNTT monopolis, visos institucijos skųsdavosi, kad duomenimis apie įtartinas pinigines operacijas, pinigų pervedimus FNTT nesidalija“, – dar vieną pokytį įvardija premjero patarėjas G.Kalinauskas.
Kaip teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, FNTT pagaliau tapo veiksni. „Pakeitus vadovą ir jos struktūrą FNTT tapo tarnyba, kuri realiai yra orientuota į finansinių nusikaltimų tyrimą, o ne jų užtušavimą ar ignoravimą. Ši tarnyba pagaliau pradėjo veikti“, – apibendrino A.Anušauskas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...