2011 Gegužės 16

Finansų rinkų apžvalga

veidas.lt

BFL

Svarbiausi pasaulio rinkų veiksniai

Skolų krizės situacija Europoje ir toliau turėtų išlikti tarp svarbiausių šios savaitės naujienų. Savaitės pradžioje vyks Eurogrupės ir euro zonos finansų ministrų susitikimai, kurių metu turėtų būti patvirtintas Portugalijos finansų gelbėjimo planas ir svarstomos antro finansinio paketo Graikijai galimybės. Iš ekonominių rodiklių, svarbiausi bus euro zonos infliacijos ir Vokietijos ZEW verslo lūkesčių rodikliai. Prognozuojama, jog metinė infliacija balandį išliko tokia pati kaip ir kovą – 2,8 %, o Vokietijos verslo lūkesčių indeksas gali fiksuoti kritimą nuo 7,6 iki 4,5 punkto. JAV bus įdomu sužinoti Filadelfijos FED gamybos pasitikėjimo rodiklį, turint omenyje, kad šis indeksas smarkiai krito praėjusį mėnesį. Svarbūs bus pranešimai iš JAV NT sektoriaus, kur sužinosime jau pastatytų būstų pardavimų apimtis ir naujai pradėtų statyti būstų kiekį balandžio mėnesį. Analitikai tikisi kuklaus pašviesėjimo šioje rinkoje ir prognozuoja, jog naujų statybų skaičius lyginant su kovo mėn. padidėjo beveik 4 % iki 570 tūkst. Azijoje pagrindinis įvykis bus Japonijos I ketv. BVP paskelbimas. Šiam rodikliui įtakos jau turės kovo 11 d. šalį užklupusio žemės drebėjimo padariniai, ir pagal prognozes Japonijos ūkis galėjo susitraukti apie 1,3 %.

Praėjusios savaitės įvykiai

Praėjusią savaitę Suomija pritarė 78 mlrd. eurų paskolai, kuri bus skirta Portugalijai. Taip pat tęsėsi diskusijos dėl tolesnės finansinės pagalbos Graikijai. Su biudžeto deficitu nesusitvarkančiai šaliai artimiausiais metais gali prireikti 60 mlrd. eurų papildomo finansavimo. Vokietijos ir Prancūzijos valstybėse ekonominė situacija nepalyginimai geresnė, kai per I š. m. ketvirtį šių šalių ūkiai išaugo atitinkamai 1,5 % ir 1,0 %. JAV investuotojus kiek nuvylė blankūs mažmeninės prekybos rezultatai. Atmetus automobilius ir kurą, prekybos apimtys per balandį tepaaugo 0,2 % (prognozuota 0,5 %). Jau antrą mėnesį iš eilės krito NFIB smulkaus verslo optimizmo rodiklis. Tuo tarpu stambiam verslui JAV sekasi kur kas geriau, ką parodė 3,2 % kovą išaugęs šalies eksportas. Kinijos centrinis bankas 0,5 % pakėlė rezervų normą bankams. Taip šalis stengiasi kovoti su infliacija, kuri per balandį sumažėjo tik 0,1 % iki 5,3 %.

Rytų Europos akcentai

Pirmadienį Rusija paskelbs pirmo š. m. ketvirčio BVP rodiklį. Analitikai tikisi, jog didžiosios kaimynės ūkis galėjo išaugti 3,9 %. Prie ekonomikos kilimo turėjo prisidėti ne tik aukštos naftos kainos, bet ir kaip prognozuojama 19 % išaugusios gyventojų kreditavimo apimtys. Baltijos šalys pranešė apie spartų BVP augimą. Labiausiai I ketvirtį kilo Estijos ūkis – 8,0 %. Lietuvoje augimas siekė 6,9 %, o Latvijoje – 3,4 %.

Finansinės prognozės

Akcijų rinka

Daugelio išsivysčiusių šalių įmonių P/E (pelno akcijai) rodikliai gerėja. Tačiau investuotojus jaudina neapibrėžtumas dėl FED ir ECB skatinimo politikos nutraukimo. Dėl to vis įdomesnė investuotojams tampa likvidžių obligacijų rinka. Danske banko analitikai pusės metų perspektyvoje pagrindinėse akcijų rinkose įžvelgia tik 0–5 % grąžą. Net ir pastaruoju metu atpigus žaliavoms, įmonių sąnaudos išlieka gana aukštos, o vartotojų perkamoji galia yra neigiamai paveikta aukštų energetikos išteklių kainų. Pasaulio ekonomikai kyla grėsmės dėl monetarinio ir fiskalinio skatinimo priemonių nutraukimo. Palankesnių ekonominių sąlygų realu sulaukti 2011 m. gale.

Fiksuotų pajamų rinka

S&P sumažino Graikijos kredito reitingą trimis laipteliais iki B. Vis daugiau analitikų mano, jog vyriausybės skolai gresia neišvengiamas restruktūrizavimas. Švelnus skolos pertvarkymo scenarijus galėtų apsiriboti skolų terminų prailginimu ir palūkanų sumažinimu bei papildomo finansinio paketo patvirtinimu. Prastos naujienos Europoje bei keli prastesni nei tikėtasis makroekonominiai rodikliai iš JAV padidino investicijų srautus į obligacijas. Tai sumažino ilgesnio termino palūkanas eurais ir JAV doleriais.

Valiutų rinka

Pastaruoju metu EUR/USD poroje pastebimi ryškūs svyravimai. ECB nepateisinus investuotojų lūkesčių dėl bazinės palūkanų normos kėlimo birželio mėn. ir dėl blogėjančios Graikijos finansinės padėties euras JAV dolerio atžvilgiu nuo gegužės 5 d. nukrito daugiau kaip 5,5 %. Po tokio smukimo euras atrodo nuvertintas ir trumpuoju laikotarpiu dėl palūkanų normų skirtumų kursas gali grįžti iki 1,46 lygio. Kita vertus, eurui gresia nuopuolis, jei probleminės euro zonos šalys atsidurs prie nemokumo ribos. Saugios valiutos statusą vis labiau įtvirtina Šveicarijos frankas. Šios šalies ekonomika yra viena iš sveikiausių Europoje. Tai bei žemas skolos lygis ir einamosios sąskaitos perviršis palaiko stiprias franko pozicijas.

Žaliavų rinka

Prajusią savaitę žaliavų sektoriuje vyko konsolidacija po masinio gegužės 4-6 d. išpardavimo. Tarptautinei energetikos agentūrai pranešus apie išaugusias naftos atsargas ir sumažinus paklausos prognozės 2011 m., WTI naftos barelio kaina ketvirtadienį krito iki 95 JAV dolerių, tačiau penktadienį vėl priartėjo prie 100 JAV dolerių ribos. Danske analitikai 2011 m. prognozuoja naftos barelio kainą 100 –130 JAV dolerių ribose.

Šią apžvalgą parengė Danske Bank A/S Lietuvos filialo Finansų rinkų departamentas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...