2010 Gruodžio 07

Ekonomika

Finansinis sunkmetis tęsis ir 2011 metais

veidas.lt

Seimas antrą kartą svarsto 2011 metų valstybės biudžetą, kurį opozicija aršiai kritikuoja.

Premjeras Andrius Kubilius konstatavo, kad biudžeto projektu parodoma, koks finansinis sunkmetis tęsis ir kitais metais ir dėl kokių priežasčių.

“Mūsų atsakomybė yra nejuokauti su šalies finansais – didinti išlaidas ir deficitą nėra jokių galimybių, klaidingo ir neatsakingo sprendimo pasekmės būtų labai skaudžios ir jas labiausiai pajustų kaip tik tie žmonės, kurių pajamos nėra didelės,” – kalbėjo premjeras.

Pasak jo, šiemet viešųjų finansų išlaidos pajamas viršys 8 mlrd. litų, o kitais metais siekiama tą skirtumą sumažinti iki maždaug 5,5 mlrd. litų.

A.Kubiliaus teigimu, dabar pensijos yra didesnės už tas, kurios buvo 2008 metų pradžioje – iki krizės.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas konstatavo, kad formuojant biudžetą Seimo įtaka esanti labai maža: “Įtaka Seimo maža, o tai susiję su mūsų mažu veiklumu”.

“Darbietis” Vytautas Gapšys stebėjosi, kad kitais metais didės biudžeto pajamos iš gyventojų pajamų bei pridėtinės vertės mokesčių. “Iš kur tai, ar mes taip staigiai pradėsime geriau gyventi?”

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas priekaištavo, kad valdantieji, “kurie remia stambų kapitalą”, nenori į biudžetą surinkti daugiau pinigų ir juos padalinti tiems žmonėms, kurie sunkiau gyvena.

“Buvo atmestos pelno mokesčio įstatymo pataisos, kurios vertė stambųjį kapitalą sumokėti 5 proc. daugiau, o iš to būtų buvęs galima surinkti papildomai 300 mln. litų. Buvo atmestos pataisos dėl progresinių mokesčių, kurios vėl būtų leidusios surinkti į biudžetą daugiau pajamų, atsakyta įvesti nekilnojamojo turto, prabangių automobilių mokestį. Tikrai tie žmonės, kurie turi šiuos turtus, nuo to tikrai nepradėtų gyventi blogiau, o tie, kurie vargingai gyvena, pasijustų geriau”, – kalbėjo parlamentaras.

“Tvarkietis” Egidijus Klumbys pasigedo duomenų, kurie parodytų, kokioje vietoje šalis yra, palyginti su 2009 metų pradžia: “Kad visiems būtų aišku, kad tų 600 mln. litų negalime atiduoti pensininkams, o gal galime 300 mln. litų ar 200 mln. litų atiduoti?” – sakė E.Klumbys.

Kitų metų valstybės pajamų ir išlaidų planą ketinama patvirtinti ketvirtadienį – už tai, kad dėl kitų metų biudžeto projekto Seime būtų apsisprendžiama šį ketvirtadienį balsavo 75 Seimo nariai, prieš – 26, o susilaikė 32 parlamentarai.

Planuojamos 2011 metų nacionalinio biudžeto pajamos (be ES ir kitos paramos lėšų) – 20,008 mlrd. litų (anksčiau – 20,026 mlrd. litų), o kartu su ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis – 26,930 mlrd. litų (26,947 mlrd. litų).

Nacionalinio biudžeto išlaidos be ES paramos lėšų sieks 22,468 mlrd. litų (ankstesniame plane – 22,423 mlrd. litų).

Nacionalinio biudžeto pajamos 2011 metais, kartu su Europos Sąjungos ir kitomis tarptautinės finansinės paramos lėšomis, bus 26,930 mlrd. litų (anksčiau – 26,947 mlrd. litų), o planuojami asignavimai – 29,390 mlrd. litų (29,344 mlrd. litų).

Valstybės biudžeto pajamos be ES paramos lėšų 2011 metais bus 16,997 mlrd. litų (anksčiau – 17,016 mlrd. litų), išlaidos – 19,458 mlrd. litų (19,413 mlrd. litų).

Valstybės biudžeto deficito rodiklis nesikeičia – jis sudarys apie 2,4 mlrd. litų. Viešųjų finansų deficitas – 5,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...