2010 Balandžio 02

Greitintuvas

Europoje atidarytas dar vienas greitintuvas

veidas.lt

Cells.es

Didžiajame hadronų greitintuve Šveicarijoje praėjusią savaitę pasiektas dalelių susidūrimo rekordas: mokslininkams pavyko sukelti tokius protonų susidūrimus, kurių metu dalelėms suteikta didžiausia iki šiol energija. Tyrimų centro CERN, kuriam ir priklauso šis greitintuvas, mokslininkai džiaugiasi, kad tai atveria kelią visiškai naujo fizikos mokslo atsiradimui.

Tačiau tai ne vienintelis mokslininkų džiaugsmas pastarosiomis savaitėmis. Ką tik praėjusios Europos mokslinių tyrimų konferencijos metu netoli Barselonos atidarytas vienas galingiausių pasaulyje šviesos dalelių greitintuvų – vadinamasis sinchotronas ALBA.

Nors jis statytas Ispanijos ir Katalonijos vyriausybių lėšomis (per šešerius metus tai sudarė apie 700 mln. Lt), šiuo dalelių greitintuvu galės naudotis visų ES šalių, taip pat ir Lietuvos, mokslininkai. Patys ispanai tai vadina dovana mokslui jų pirmininkavimo ES proga.

Pabrėžiama, kad mokslininkai iš visos Europos šiame sinchotrone jau nuo kitų metų galės atlikti sudėtingus biologijos, medicinos, fizikos, chemijos tyrimus.

EK mokslo ir tyrimų generalinio direktorato atstovas Herve Pero teigia, jog šis įspūdingas Ispanijos projektas nušluostė nosį visoms kitoms ES šalims ir parodė pavyzdį, kaip tinkamai investuoti į mokslą. Jis atkreipia dėmesį, kad Ispanija bendram ES mokslo labui greitintuvą statė nė nesikreipdama į ES dėl paramos, tuo tarpu kitos Bendrijos narės, tarp jų ir Lietuva, nesugeba tinkamai pasinaudoti jiems siūloma parama mokslo infrastruktūrai, nors ji šiuo metu iš viso siekia apie 5,7 mlrd. Lt.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...