2011 Liepos 27

Europa ieško A. Breiviko sąjungininkų

veidas.lt

REUTERS

Penktadienį du išpuolius Norvegijoje surengęs A. B. Breivikas teismo posėdyje prisipažino įvykdęs nusikaltimus, tačiau sakė esą taip norėjęs išgelbėti Europą nuo musulmonų.

Kaip teigė 32 metų norvego advokatas Geiras Lipperstadas, teismo posėdyje jo klientas sakė, kad tokių kaip jis yra daugiau.

“Tokie pašaipiai besišypsančio žudiko Anderso Behringo Breiviko žodžiai aidu nusirito per visą Europą. Kokių ryšių gali rasti slaptosios tarnybos?”, – klausia “Lietuvos rytas”.

Dienraštis teigia, kad “liūdnai pagarsėjęs A. B. Breiviko 1500 puslapių manifestas dabar domina ne vien įvairaus plauko radikalus bei smalsuolius, bet ir pareigūnus.

Šiame dokumente būsimasis žudikas teigė esantis vienas iš 80 „kankinių vienišių”, užverbuotų Vakarų Europoje versti vyriausybes, pakančias islamui.

Anot žudiko advokato Geiro Lipperstado, tai – ne daugiau nei psichikos ligonio kliedesiai. Jo ginamasis esą atitrūkęs nuo realybės. Bet Norvegijos teisėsauga vis vien sunerimusi.”

“Politikai įspėja: Europai gresia ksenofobija”, – skelbia “Lietuvos žinios”. Dienraštyje rašoma, kad “Ispanijos ministras pirmininkas Jose Luisas Zapatero paragino Europos Sąjungą (ES) duoti bendrą atkirtį ksenofobijai. Lygiai tą patį po žudynių Norvegijoje pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir ES vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmstrom.

“Tai nepaprastai rimtas atvejis, reikalaujantis Europos atsako, bendro atsako siekiant apginti laisvę ir demokratiją, taip pat paraginti žmones kilti į kovą su radikalizmu, duoti atkirtį ksenofobijai”, – sakė Ispanijos premjeras, kurio šalis patyrė panašią traumą 2004 metais, kai teroristai Madride susprogdino keleivinius traukinius.”

“Lietuvos rytas” priduria, kad “tokie liudijimai Europos šalyse, pirmiausia Jungtinėje Karalystėje, privertė pareigūnus atidžiau pažvelgti į radikalių dešiniųjų pažiūrų grupuočių veiklą.

Beje, jų gali būti ir visoje Europoje, tad Europos policijos agentūra – Europolas patvirtino peržiūrėsiantis savo duomenų bazes ir į jas įtrauktus pavojingus dešiniųjų pažiūrų ekstremistus.

Tai, kad A. B. Breiviko pažiūrų rėmėjų būta Baltijos šalyse, privertė sunerimti ir Lietuvą.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) pranešė, kad dėl A. B. Breiviko įvykdytų žudynių Norvegijoje VSD bendradarbiauja su šios šalies saugumo tarnyba ir tikrina A.B.Breiviko sąsajas su mūsų šalimi.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...