2011 Sausio 09

Užsienis

Estijos saugumas nebendradarbiavo

veidas.lt

Estijos saugumo policija (KAPO) atmetė kaltinimus bendradarbiavimu su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, kilus skandalui dėl didžiausios opozicinės Centro partijos lyderio, Talino mero Edgaro Savisaaro (Edgaro Savisaro).

“Kontržvalgybos, kurios veiklos dalis yra užkirsti kelią įtakai iš išorės, srityje Estijos respublika niekada nebendradarbiavo su Rusijos Federacijos specialiosiomis tarnybomis, ir artimiausioje ateityje ši galimybė net neįsivaizduojama”, – šeštadienį Estijos laikraščiui “Eesti Paevaleht” pareiškė KAPO generalinis direktorius Raivo Aegas (Raivas Aegas).

Pasak jo, “atsižvelgiant į Estijos narystę NATO, kiekvienam nors kiek išmanančiam užsienio politiką, turi būti aišku, kad toks bendradarbiavimas – aš turiu omenyje kontržvalgybą – negalimas ir Rusijos specialiosioms tarnyboms”.

KAPO vadovas pabrėžė, kad Estija, kaip ir kitos valstybės, gali bendradarbiauti su Rusijos specialiosiomis tarnybomis tik kovoje su terorizmu, organizuotu nusikalstamumu ir masinio naikinimo ginklų platinimu.

Anksčiau Centro partija sudarė “tiesos komisiją”. Jos pagrindinis tikslas – išsiaiškinti prezidento Toomo Hendriko Ilveso (Tomo Hendriko Ilveso) ministro pirmininko Andraus Ansipo ir saugumo policijos kaltinimus E.Savisaarui tuo, kad jis prašė Rusijos suteikti “konspiraciniu būdu” lėšų ortodoksų cerkvei statyti Talino Lasnamejės rajone, taip pat parlamento rinkimų kampanijai

Sausio 7 dieną komisija paskelbė ataskaitą apie atliktą tyrimą.

Jame, be kita ko, teigiama, kad KAPO sekė opozicijos lyderį ir bendradarbiavo šiuo klausimu su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FST).

“Estijos specialiosios tarnybos naudojimas formuojant šalies vidaus politiką yra šiurkštus demokratijos pažeidimas, bet dar blogiau būtų, jeigu tai vyktų bendradarbiaujant su Rusijos specialiosiomis tarnybomis”, – sakoma “tiesos komisijos” ataskaitoje.

Ataskaitoje teigiama, jog per E.Savisaaro ir R.Aego pokalbį 2010 metų lapkričio 3 dieną KAPO vadovas neva pažymėjęs, jog turi duomenų apie E.Savisaaro derybų su Rusijos geležinkelių vadovu Vladimiru Jakuninu įrašą, kurį įrašė Rusijos specialiosios tarnybos. Per jas neva E.Savisaaras prašė pinigų cerkvės statybai ir partijos poreikiams artėjant kovo 6 dienos parlamento rinkimams.

Pats E.Savisaaras pripažino, kad prašė pinigų cerkvei, bet ne partijai. Pasak jo, skeldamos skandalą valdančiosios partijos mėgina dar kartą lošti “rusų korta” per rinkimų kampaniją ir nukreipti rinkėjų dėmesį nuo smarkaus nedarbo ir infliacijos didėjimo ir gyventojų nuskurdimo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...