2013 Birželio 04

ES statistiką koreguoja naujokės

veidas.lt


Nuo liepos pirmosios, kai Lietuva perims pirmininkavimą ES Tarybai, Bendriją papildys naujokė – Kroatija. Ar netaps ši šalis dar viena Europos Bulgarija ar Rumunija, o gal kaip tik gerokai aplenks net anksčiau į ES įstojusias valstybes, tarp jų ir Lietuvą?

“Blogi Rumunijos ir Bulgarijos pavyzdžiai lyg Damoklo kardas kabo virš Zagrebo. Tačiau vienintelis mus su šiomis valstybėmis vienijantis dalykas yra tai, kad būsime ES naujokai”, – sako Kroatijos analitikė Adelina Marini, mėgindama paneigti Europoje tvyrančią nepasitikėjimo jos gimtąja šalimi nuotaiką.
Vis dėlto nuo 2007-ųjų, kai į ES buvo priimtos Bulgarija ir Rumunija, europiečiai ne kartą viešai išreiškė apgailestavimą dėl ES plėtros, mat naujokės toli gražu nepateisino lūkesčių. Priešingai, jos žemyn traukia daugelį ES rodiklių, o šiose valstybėse klestintis nusikalstamumas yra rimtas akstinas jų vis dar nepriimti į Šengeno zoną.
Rumunijos ir Bulgarijos gyventojai iki šiol negali laisvai įsidarbinti dešimtyje ES valstybių, be to, šiose šalyse vis dar tebegalioja ir specialiai joms skirtas teisingumo bei vidaus reikalų sritis reguliuojantis mechanizmas.
Deja, net ir šios priemonės nesugebėjo priartinti nei Bulgarijos, nei Rumunijos prie Vakarų Europos valstybių standartų. Priešingai, 2010-aisiais Europos Komisijos ataskaitoje netgi buvo konstatuota, kad šios dvi valstybės į ES buvo priimtos per anksti ir nepasirengusios. Nedaug pažangos rodo ir praėjusių metų rezultatai. Rumunija ir Bulgarija vis dar tebėra ES autsaiderės pagal daugelį kriterijų, išskyrus, žinoma, nedarbą, – čia nepralenkiamos Graikija ir Ispanija, o Rumunijai šiuo atveju sekasi netgi geriau nei daugeliui kitų ES valstybių.
Pagirti šias valstybes galima ir už palyginti nedidelę jų skolą. Tai ypač pasakytina apie Bulgariją, kurios skola yra viena mažiausių ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
Tačiau Rumunija ir Bulgarija yra laureatės, kai kalbama apie mažiausius Europoje atlyginimus, pensijas, prasčiausią sveikatos apsaugą ir švietimo sistemą, didžiausią korupciją ir kt.
Abiem valstybėms nepasisekė, kad narystė Europos Sąjungoje jas pastūmėjo ne į pakilimą, o kaip tik į nuosmukį, mat sutapo su didžiąja pasauline ekonomikos krize. Dėl to 2009 m. Bulgarijos bendrasis vidaus produktas susitraukė 5,5 proc., pramonės gamyba smuko 14 proc., eksportas į ES šalis ėmė mažėti, ekonomika sustingo. 2010 m. iš nuosmukio išsikapstyti pavyko, bet augimas užfiksuotas labai minimalus – 0,2 proc., 2011 m. – 1,2 proc., pernai Bulgarijos ekonomika augo ne ką daugiau.
Tas pats pasakytina ir apie Rumuniją. Ji buvo viena iš trijų pirmųjų ES narių, priverstų prašyti tarptautinės pagalbos (kartu su Vengrija ir Latvija), nes krizę pasitiko su 5,5 proc. ekonomikos smukimu ir didžiule infliacija. Beje, pagal šį rodiklį ji ir dabar tebepirmauja visoje ES.
Žinoma, galima juokauti, kad Lietuvai tai tik į naudą: jei statistikos lentelėse nebūtų Rumunijos ir Bulgarijos, sąrašo gale daugeliu atvejų atsidurtume mes arba latviai. Tačiau tai vis tiek ne priežastis pateisinti skubotą šių dviejų valstybių priėmimą į Europą “avansu”.
Nemaža dalis europiečių dabar baiminasi, kad ir Kroatijai ES durys atveriamos per anksti, o patekusi į ES gretas ši valstybė su prastais rodikliais atsidurs uodegoje. Čia svarbu paminėti, kad dar pernai EK atstovai skelbė, jog norėdama patekti į ES Kroatija turi įgyvendinti dešimties punktų reikalavimų sąrašą, kuriame numatyta pačių įvairiausių užduočių, pradedant privatizacijos proceso išjudinimu ar teisėtvarkos reforma, baigiant nauja migracijos politika. Ir nors EK sako, jog visi namų darbai atlikti, niekas negali būti tikras, kad jie atlikti dešimtukui: juk nors Kroatijos derybų dėl narystės procesas ištįso iki dvylikos metų ir keturių mėnesių, net ir šio laikotarpio pabaigoje dar tikrai buvo ką veikti. Be to, ar nenutiks taip, kad reformos, kurių Kroatija, reikia pripažinti, pastaruoju metu ėmėsi iš širdies, ims ir sustos, vos įsiliejusi į Bendriją, – taip juk nutiko daugeliui naujokių, neišskiriant ir Lietuvos?

Kurioje statistikos eilutėje įsiterps Kroatija?

Europos Komisija tokius nuogąstavimus bando nuraminti ataskaitomis. Kovo mėnesį ji patvirtino naujausią Kroatijos pažangos ataskaitą, liudijančią, kad Zagrebas įgyvendino visus būtinus reikalavimus ir yra visiškai pasirengęs narystei Bendrijoje.
Dokumente Kroatija liaupsinama už daugybę dalykų: bendradarbiavimą su karo nusikaltimų tribunolu Hagoje, neišnagrinėtų bylų skaičiaus mažėjimą, taip pat ir pažangą saugant valstybės sienas.
Tačiau tai, kad vienas iš argumentų, kodėl Kroatija turi būti priimta į ES jau šią liepą, yra jos pažanga į kroatų kalbą verčiant ES teisės aktus, verčia susimąstyti, ar Kroatija, kaip anksčiau Bulgarija ar Rumunija, nėra kviečiama į Bendriją vien dėl gebėjimo susikurti gerą įvaizdį ir dėl skambių pažadų, o ne už realius darbus.
ES plėtros komisaras Štefanas Fule į tai atsako, jog nėra nė vienos priežasties abejoti, kad Kroatijos įsipareigojimai prasilenks su realybe, o jei net taip nutiktų, esąs ne vienas būdas šiai situacijai sureguliuoti.
Bet juk daugybė bandymų imtis priemonių prieš Rumuniją ar Bulgariją rezultatų beveik nedavė.
Patys kroatai abejones dėl šalies gebėjimo pritapti ES ir net užimti neprastas pozicijas ES statistikos lentelėse linkę nuleisti negirdomis. Iš tiesų jie jau daugelį metų “matuojasi” lygindamiesi ne su, tarkime, kitomis buvusiomis Jugoslavijos valstybėmis, o su ES senbuvėmis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. europietis europietis rašo:

    Kažkoks ateities žemėlapis – Baltijos šalys jau nebe ES narys, gal keliauja link Rusijos?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...