2011 Sausio 05

Politika

Siūlo balais vertinti Seimo narius

veidas.lt

Grupė piliečių siūlo priimti įstatymą, kad pagal atskirus kriterijus būtų vertinamas Seimo nario darbas, o nesurinkusiems reikiamo balų skaičiaus būtų užkirstas kelias dalyvauti kituose rinkimuose.

Pataisų iniciatoriai kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) su prašymu įregistruoti iniciatyvinę grupę piliečių įstatymų leidybos iniciatyvai įgyvendinti.

Savo parengtu Seimo narių darbo vertinimo įstatymo projektu iniciatoriai siūlo parlamentaro darbo kokybę apskaičiuoti pagal matematinę formulę.

Baigęs kadenciją parlamentaras artimiausius penkerius metus negalėtų kandidatuoti jokiuose rinkimuose, jei jo sukaupta balų suma būtų mažesnė nei šeši.

Projektu parlamentarus siūloma vertinti ir įpusėjus kadencijai. Pasibaigus ketvirtai sesijai būtų atliekamas kiekvieno Seimo nario tarpinio balo skaičiavimas. Jei Seimo nario surinktas balas būtų – 0,01 (minus viena šimtoji) balo arba mažiau, Seimo narys netektų mandato.

Į atsilaisvinusią vietą patektų kitas kandidatas pagal partijos sąrašą arba būtų rengiami nauji rinkimai.

Parlamentaro darbo kokybės vertinimo balą sudarytų statistiniai lankomumo, pateiktų ir priimtų teisės aktų bei pataisų statistiniai rodikliai. Atitinkamai parlamentaras prarastų balus perėjęs į kitą frakciją, jei būtų taisomos jo anksčiau inicijuotos ir priimtos pataisos.

Naujo įstatymo svarstymą Seime inicijuoja 14 piliečių grupė: Šarūnas Gurklys, Agnė Gurklytė, Arvydas Kvieska, Marius Dapkus, Vytautas Bertašius, Almantas Gurklys ir kiti.

Savo iniciatyvą projekto autoriai skelbia tam sukurtame interneto puslapyje, prašydami finansinės paramos. Siunčiant trumpąją žinutę jiems galima paaukoti nuo 1 iki 10 litų.

Pagal įstatymą, piliečiai, norintys inicijuoti teisės akto projekto svarstymą Seime, per du mėnesius turi surinkti ne mažiau kaip 50 tūkst. jų projektą remiančių rinkimų teisę turinčių piliečių parašų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    Nelabai supratau kame čia šuo pakastas. Kodėl turėtume remti jų iniciatyvą pinigais? Neužtenka parašų internetinių? Kažkas čia ne to. Eiliniai lupikautojai susirinkę.

    O ir be to, ši sistema daugiau mažiau – idiotiška. Pirma, atsiras tokių, norinčių atsikratyti savo politiniais oponentais, nesvarbu, ar jie gerai dirba, ar blogai. Antra, ši sistema nieko nepasako, kaip įgyvendinamos vieno politiko pasiūlyti įstatymai (ar jie turi kokios apčiuopiamos naudos, ar ne). Pagal antrąjį kriterijų ir turėtų būti sudedami balai ir juos turėtų tirti atskira nešališka ekspertų grupė (ne Seimo ar Vyriausybės pareigūnai).

    Kitu atveju, dar viena eilinė nesąmonė.

    P.S. Ką dar sugalvos? Saulytes ir zuikučius piešti?

  2. Arnas Arnas rašo:

    Visiškai pritariu Aurimui.
    Bandoma prisidengti susiklosčiusia situacija: vyraujančia paprastų žmonių politine nuotaika, iššaukiančia nuolatinį nepasitenkinimą seimo nariais. Iš pirmo žvilgsnio tai pilietiškai teigiamai vertintinas žingsnis siekiant sukurti mechanizmą, kuris priverstų seimo narius dirbti taip kaip to reikalauja jų statusas ir pati žmonių atstovaujamoji institucija. Tai ką matome šiandien kuomet trekšdalis (jeigu naugiau) seimo narių nuolatos praleidinėja posėdžius, neįdeda reikiamo asmeninio darbo indėlio ir bando prastumti stebinančias, visiškai neracionalias, iniciatyvas, kelia didžiulį pasipiktinimą. Todėl atrodytų visiškai normalų, protinga ir palaikytina tokia šių piliečių iniciatyva.

    Tačiau pažvelkim kitu kampu: vien jau tai, jog yra prašoma pinigų auka verčia suabejoti šių piliečių altruistiškumu. Nėra buvę tokio atvejo, kad būtų prašoma pinigų už įstatymo iniciatyvą.
    Neabejoju jog iniciatyva yra visiškai abstrakti, nepateikiant kaip minejo Aurimas detalesnių mechanizmo veikimo principų. Tas kas daro rimtai – daro plnaningai, apgalvodamas visus galimus niuansus ir kabliukus. Šiuo atveju pateikiamas abstraktus planas, kad žmonės užkibtų ir juos palaikytų aukodami pinigus.
    Taip pat galima būtų paminėti tokio mechanizmo išlaikymą, kuris neabejotinai būtų brangus ir vėlgi būtų išlaikomas iš mūsų kišenės.

    Taigi, trumpai aptariant šitą “pilietinę” iniciatyvą galima konstatuoti vieną – legali efera. Viskas daroma teisiškai ir įstatymų rėmuose, tačiau pačiu idėjiniu žygiu siekiama apkvailinti žmones ir iš jų pasipelnyti.
    Būkime protingi ir neleiskime iš mūsų tyčiotis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...