2011 Sausio 06

Užsienis

ES “spaudžia” Vengriją

veidas.lt

Žiniasklaidos laisvė yra “šventas principas”, dėl kurio Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) diskutuos Budapešte, Vengrijai priėmus prieštaringai vertinamą žiniasklaidos kontrolės įstatymą, rašo nepriklausoma Briuselio svetainė “EUobserver”.

“Ketinu aptarti šį klausimą”, – trečiadienį pareiškė Europos Sąjungos (ES) aukščiausios vykdomosios valdžios institucijos vadovas, kuris penktadienį susitiks su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu.

Europos Komisija sieks “padėties išaiškinimo ir, jeigu įmanoma, abejonių išsklaidymo” dėl sausio 1 dieną įsigaliojusio teisės akto, suteikiančio vyriausybei didesnę galią kontroliuoti privačius žiniasklaidos kanalus.

“Žiniasklaidos laisvė yra šventas principas, esminė vertybė”, – pridūrė J.M.Barroso.

Naujasis įstatymas suteikia didesnes galias Vengrijos žiniasklaidos priežiūros institucijai, kuri turės teisę skirti iki 720 tūkst. eurų (2,49 mln. litų) baudas už įžeidžiamą arba politiškai “nesubalansuotą” turinį.

Ši tarnyba taip pat turės teisę tikrinti dokumentus ir priversti žurnalistus atskleisti informacijos šaltinius, kai nagrinėjamos temos yra susijusios su nacionaliniu saugumu.

Šias žiniasklaidos “reguliavimo” priemones kritikavo Europos žmogaus teisių ir žiniasklaidos organizacijos.

Tuo tarpu Turkijos dienraštis “Hurriyet” trečiadienį savo vedamajame paragino atimti iš Vengrijos teisę pirmininkauti ES.

Tuo tarpu Briuselį pasiekė 194 puslapių ginčijamo įstatymo vertimas, kurį dabar nagrinėja Europos Komisijos teisininkai, tačiau oficialių išvadų nebus spėta paskelbti iki penktadienį vyksiančio susitikimo, trečiadienį sakė J.M.Barroso atstovas spaudai.

Pasak Vengrijos žiniasklaidos kanalo “Origo”, vertime į anglų kalbą nėra kai kurių originalaus įstatymo teksto dalių. Pabrėžiama, jog Europos Komisijai nebuvo pateikta informacija, jog baudos už pažeidimus galės būti skiriamos tik nuo liepos 1 dienos, kai Vengrija baigs pirmininkauti ES.

Tuo tarpu Vengrijos užsienio reikalų ministras Janosas Martonyi (Janošas Martonis) trečiadienį užsiminė apie galimą manevrų laisvę.

“Palaukime Europos Komisijos komentarų, o tada pažiūrėsime, kaip galima taisyti padėtį”, – jis sakė užsienio žurnalistams.

“Pažiūrėsime, kokie bus pareikšti komentarai ir kritika, o tada galėsime susėsti (ir tartis)”, – ministro žodžius citavo naujienų agentūra AFP.

Tuo tarpu pranešama, kad Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ketvirtadienį atsikirto Prancūzijai ir Vokietijai, kurios kritikavo jo šalyje neseniai priimtą prieštaringai vertinamą griežtą žiniasklaidos kontrolės įstatymą.

“Manau, kad Prancūzijos ir Vokietijos vyriausybės į šiuos debatus reagavo skubotai ir bereikalingai”, – V.Orbanas sakė užsienio žurnalistams.

Vengrijos, kuri nuo sausio 1 dienos šešiems mėnesiams perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungai (ES), premjeras sakė “džiaugiasi matydamas”, jog Vokietija sušvelnino savo poziciją, palyginus su gruodį išsakyta griežta Budapešto kritika.

“Tikiuosi, kad Prancūzija pasielgs lygiai taip pat, – pridūrė V.Orbanas. – ES turėtų spręsti, (ar naujasis Vengrijos įstatymas atitinka Bendrijos standartus)…, o ne prancūzai arba vokiečiai”.

“Nepamenu, kad Vengrija būtų kritikavusi Prancūzijos žiniasklaidos įstatymą”, – pabrėžė jis.

Kitaip nei Vengrijoje, Prancūzijoje galioja įstatymas, pagal kurį prezidentas gali skirti nacionalinės televizijos vadovą, “o aš niekada nesakiau, kad šis įstatymas nedemokratiškas”, pareiškė V.Orbanas

Paryžius anksčiau šią savaitę paragino Vengriją pakeisti naująjį žiniasklaidos kontrolės įstatymą, pabrėždamas, kad jis “nesuderinamas” su ES nuostatomis dėl žiniasklaidos laisvės.

Šį teisės aktą taip pat griežtai kritikavo Vokietija.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...