2015 Balandžio 10

ES kaput?

veidas.lt

Scanpix

Atvirumas puošia žmogų, juolab daug žmonių. Dauguma apklaustųjų, kurių nuomone domėjosi „Veidas“, atvirai prisipažįsta, kad, jų nuomone, ES iširs. Tokių yra arti 70 proc. Galėtume filosofuoti, kad piliečiai tiesiog labai logiškai atsakė į klausimą, kurį galima dėti į tą pačią lentyną greta „Ar jūs numirsite?“. Žinoma, Saulė irgi kada nors užges – tai iš vidurinės mokyklos kurso. Būtų teisinga gerbiamų piliečių paklausti, kada jie tikisi pamatyti subyrėjusią ES – šįmet, kitąmet, už 10 metų ir t.t. O kol nepaklausta, tenka spėlioti, ką jie turėjo omeny.

 

Rengiantis būsimiems kvotimams galima atkreipti dėmesį, kad užduotas klausimas turi irgi, sakytume, filosofinę potekstę. Negali suirti tai, ko nėra. Arba kas iš pat pradžių sukonstruotas kaip nemirtingas. Ne paslaptis, kad ES nėra valstybė. Tai organizacija, kurios tarptautinis statusas toks kaip Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO). Tačiau net pasaulinio karo atveju JTO rinksis į generalines asamblėjas (lietuviškai – visuotinius susirinkimus). Tad ir visi ES organai veikiausiai veiks – matyt, tuo intensyviau, kuo didesnes įtampas patirs Bendrija. Kitas dalykas, į ES biudžetą mokami įnašai santykinai menki – apie 1 proc. BVP, tad ir tokios organizacijos byrėjimas dėl finansinių priežasčių mažai tikėtinas. Jau greičiau aistros ims virti pabandžius mokestį padidinti.

 

Įdomus dalykas – visos ES tolesnė raida, pvz., ar šis darinys virs federacija. Būtų galima paklausti, ar piliečiai bijo „dviejų greičių“ Europos atsiradimo. Klausimas ne itin sąžiningas, kadangi „du greičiai“ egzistuoja senų seniausiai – tai šalys donorės ir paramą gaunančios šalys – tokios kaip Lietuva.

 

 

 

 

 

Kokią Europos Sąjungos ateitį numatote?               (proc.)

 

1 ES taps federacija           7,6

2 ES taps konfederacija     12,6

3 ES iširs       68,4

4 Apie tai negalvojau         11,4

 

 

 

Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. balandžio 2-4 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...