2011 Balandžio 15

Verslas

Energetikos įmonės siūlo nemokėti dividendų

veidas.lt

Energetikos ministro Arvydo Sekmoko pažadai išspausti daugiau naudos iš valstybinių įmonių bliūkšta – elektros sektoriaus monopolininkų kišenės greičiausiai nepalengvės: jų valdybos siūlo nesižarstyti dividendais.

Išspausti pinigus iš energetikų nėra taip paprasta ir dėl to kaltos ne pačios įmonės, o jų valdybos – daugumą sudaro ministerijų valdininkai, balsuojantys prieš dividendų skyrimą, penktadienį rašo dienraštis “Lietuvos rytas”.

Iš sujungtų Rytų skirstomųjų tinklų ir VST įmonių atsiradusi LESTO dividendais žarstytis neskuba: bendrovės valdyba neseniai pasiūlė nemokėti dividendų akcininkams, tarp jų – ir valstybei.

Nors LESTO paskirstytinasis pelnas siekia 939 mln. litų, valdyba mano, kad mokėti dividendus šįmet nebūtina.

LESTO valdyboje iš 5 narių – trys valdininkai: energetikos viceministras Arvydas Darulis, ministerijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjas Kęstutis Žilėnas ir finansų viceministras Aloyzas Vitkauskas.

Bet A.Sekmoko pavaldinių akibrokštas nustebino finansų analitikus. “Tokios įmonės tikrai pajėgios skirti dividendų. Valdybos siūlymas jų nemokėti, švelniai tariant, atrodo keistai”, – teigė “Finasta Asset Management” fondų valdytojas Marius Dubnikovas.

Pasak jo, Vyriausybė užsibrėžė aiškius tikslus gauti daugiau pajamų iš valstybinių įmonių, tačiau šio tikslo link nepajudėta nė iš vietos, jeigu valdybos rekomenduoja neskirti dividendų.

Tiesa, LESTO akcininkai rinksis ir galutinį sprendimą dėl dividendų priims balandžio 25-ąją.

Pelningai dirbanti valstybinė bendrovė “Lietuvos energija” irgi neskuba papildyti biudžeto – valdyba taip pat siūlo nemokėti dividendų, kurie, analitikų vertinimu, galėtų siekti 40 mln. litų.

Praėjusiais metais “Lietuvos energija” uždirbo 45,9 mln. litų grynojo pelno – 59 proc. daugiau nei užpernai.

“Lietuvos energijos” valdyboje valstybei atstovauja tie patys valdininkai kaip ir LESTO: K.Žilėnas ir A.Vitkauskas, o bendrovės valdybos pirmininkas – energetikos viceministras A.Darulis.

Net jei akcininkai nuspręstų pažerti dividendų, šalies biudžeto tiesiogiai jie nepasiektų. Tiek LESTO, tiek “Lietuvos energiją” valdo valstybinė bendrovė Visagino atominė elektrinė. Jai priklauso 82,63 proc. LESTO ir 97,5 proc. “Lietuvos energijos” akcijų.

“Dividendus tiesiai į biudžetą gali mokėti tik tiesiogiai valdomos įmonės. O jų antrinės bendrovės dividendus privalo pervesti pagrindinėms įmonėms”, – paaiškino Finansų ministerijos atstovė Giedrė Balčytytė.

Kitaip tariant, elektros monopolininkų dividendus priglaustų Visagino atominė elektrinė.

Kovą Vyriausybė priėmė nutarimą, kad valstybės valdomų įmonių dividendams skiriama pelno dalis turi būti ne mažesnė kaip 7 proc. jų nuosavo kapitalo, o paskirstytinoji pelno dalis padidinta nuo 40 iki 80 proc.

Premjeras A.Kubilius anksčiau prognozavo, kad valstybės valdomos energetikos ir susisiekimo įmonės biudžetą papildys keliais šimtais milijonų litų.

Energetikos ministras A.Sekmokas yra užsiminęs, jog į šių metų biudžetą iš valstybės valdomų energetikos įmonių turėtų įplaukti apie 70 mln. litų dividendų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...