2011 Birželio 02

Eksporto į Rusiją draudimas – smūgis verslui

veidas.lt

AFP

Rusijos sprendimas dėl žarnyno infekcijos grėsmės užverti savo rinką šviežiems vaisiams ir daržovėms iš visos Europos Sąjungos (ES) yra smūgis į paširdžius ir Lietuvos verslui, teigia Lietuvos vaisių ir daržovių prekybos įmonių asociacija “Vaisiai ir daržovės” prezidentė Laimutė Grybauskaitė. Prekybininkai neabejoja, kad toks sprendimas turės neigiamos įtakos verslui, tačiau negali įvertinti to pinigine išraiška, nes iki šiol tokie draudimai niekados nebuvo taikomi.

“Aišku, kad labai bloga įtaka bus, praktiškai – smūgis į paširdžius verslui. (…) Rusija yra didžiulė rinka, ir aš abejočiau, kad draudimas išsilaikys ilgai. Objektyvių priežasčių praktiškai ir dabar nebuvo, dėl ko reikėtų uždrausti eksportuoti, o jeigu yra politinis prieskonis, tai gali ir užsitęsti. Praktiškai tai yra didžiulis smūgis vaisių ir daržovių rinkai, nes Rusija labai daug importuoja”, – Eltai sakė L. Grybauskaitė.

Pasak asociacijos vadovės, tai palies ir Lietuvos augintojus, kurie draudimo sąlygomis arba turės viską realizuoti šalyje, arba vežti produkciją į kitą pusę.

“Dabar jau yra ir agurkų, ir braškių, nors jos galbūt daugiau vietoje bus suvalgomos, tai praktiškai ir Lietuvos augintojams nėra gerai, todėl kad arba vietoje viskas turi būti suvartojama, arba visiškai į kitą pusę vežama”, – sakė L. Grybauskaitė.

Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pavaduotoja Loreta Taluntytė Eltai paaiškino, kad į Rusiją yra uždraustas visų šviežių vaisių ir daržovių eksportas iš visų ES narių. Draudimas galioja nuo birželio 2 dienos iki atskiro sprendimo.

Sunku pasakyti, kada bus atšauktas, tai būti padaryta bet kada. (…) Tokio masto draudimo augalinės kilmės produktams dar nėra buvę, bet (E.Coli. – ELTA) tai yra žmogaus sveikatai ir gyvybei problemų keliantis patogenas, tai yra labai rimta”, – sakė L. Taluntytė.

Direktoriaus pavaduotoja paaiškino, kad draudimas taikomas dėl visų vaisių ir daržovių, o ne tik, pavyzdžiui, dėl agurkų, pomidorų ir salotų, nes infekcija gali išplisti ir rūšiuojant, laikant sandėliuose, kitais būdais.

“Švieži vaisiai ir daržovės greitai genda ir jų nuolatos reikia, taigi Rusijos Federacijos specialistai tikrai netaikys draudimo ilgiau negu tai yra tikslinga”, – sakė L. Taluntytė.

Daugiau nei 1,5 tūkst. žmonių užsikrėtė entehemoraginiu E. Coli bakterijų sukelta infekcine liga. Septyniolika žmonių mirė – 16 iš jų Vokietijoje ir vienas Švedijoje, rašoma britų nacionalinio transliuotojo BBC internetiniame tinklapyje.

Ankstesni spėjimai, kad protrūkį sukėlė užkrėsti ispaniški agurkai, atmesti, Vokietijos sveikatos apsaugos pareigūnai pripažino nežiną, iš kur atsirado pavojingos atmainos E.Coli.

ES laiko Rusijos draudimą neproporcingu ir pateiks protestą, pareiškė Europos Komisijos atstovas Frederikas Vincentas (Frederic Vincent).

ES į Rusiją eksportuoja šviežių vaisių ir daržovių už 3-4 mlrd. eurų (10,35-13,8 mlrd. litų. – ELTA) per metus. Didžiausi eksportuotojai yra Ispanija, Prancūzija, Vokietija ir Lenkija.

Rusija jau anksčiau šią savaitę buvo uždraudusi daržovių importą iš Vokietijos ir Ispanijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...