2011 Rugpjūčio 19

Ekonomikos lėtėjimo tendencijos tempia žemyn ir Rytų Europą

veidas.lt

AFP
Lėtėjanti pasaulio ekonomika yra ženklas, kad Lietuvos, o kartu ir visos Rytų Europos augimas taip pat lėtės. Lietuvos BVP rezultatai šių metų antrąjį ketvirtį buvo šiek tiek prastesni nei prognozuota, tačiau spartūs mažmeninės prekybos bei eksporto augimo tempai leidžia tikėtis pakankamai gerų rezultatų.

Vis dėlto rizika, kad besiplečianti valstybių skolų krizė ir mažėjanti išorinė paklausa privers visas Rytų Europos ekonomikas įjungti žemesnę greičio pavarą, šiuo metu yra padidėjusi, teigia “Danske” banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Pasak analitikės, pastarojo mėnesio svyravimai pasaulio finansų rinkose, JAV skolos rizika ir kiti nuviliantys makroekonomikos rezultatai kelia vis didesnes abejones pasaulio ekonomikos atsigavimu. Akivaizdu, kad šios lėtėjimo tendencijos nutemps žemyn ir Rytų Europą, tačiau taip pat mažės ir infliacijos spaudimas.

“Žvelgiant į mažiau optimistines ekonomikų atsigavimo prognozes tikėtina, kad centriniai bankai bus linkę mažiau griežtinti pinigų politiką. Tai ypač aktualu Centrinės ir Rytų Europos ekonomikoms, kuriose atsigavimas vis dar yra pakankamai trapus. Artimiausiu metu skolinimo brangimą planuoja sustabdyti Lenkija, kur jau jaučiasi pasaulio ekonomikos sulėtėjimo pasekmės. Šiuo metu stebimas eksporto apimčių mažėjimas, kuris per artimiausius ketvirčius turėtų tapti dar ryškesnis. Tai stabdys pramonę, investicijas, lėtins privatų vartojimą, tad šios tendencijos verčia sumažinti Lenkijos augimo prognozes”, – sako V. Klyvienė.

Anot “Danske” banko vyresniosios analitikės, Rytų Europos regiono lydere galime drąsiai vadinti Estiją, kurios augimo tempai išlieka sparčiausi, tačiau vidutiniu laikotarpiu augimas lėtės visose Baltijos šalių valstybėse. Lietuvos ekonomikos atsigavimas, palyginti su Latvija, daug tvirtesnis, tačiau augimo prognozių – 5,8 proc. -”Danske” bankas kol kas nekeičia. Praėjusiais metais ekonomikos augimo pagrindas buvo eksportas, tuo tarpu dabar visose trijose Baltijos ekonomikose stebimos labiau subalansuotos augimo tendencijos. Vis dėlto eksporto įtaka išliks svari visoms trims Baltijos ekonomikoms, todėl dėl išorinės paklausos lėtėsiantis eksportas kelia didžiausią riziką ekonomikų augimui.

“Atspariausios globaliam ekonomikos lėtėjimui – Azija ir Lotynų Amerikos šalys. Didžiausiai Azijoje Kinijos bei didžiausiai Lotynų Amerikoje Brazilijos ekonomikoms prognozuojamas švelnus nusileidimo scenarijus, o tai šiandieniniame nestabiliame ekonomikos kontekste yra pozityvus dalykas, leidžiantis išbraukti antro gilaus nuosmukio scenarijų”, – teigia “Danske” banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...