2011 Kovo 23

Europos Sąjunga

EK sustabdė mokėjimus transporto projektams

veidas.lt

2011.03.23 10:34 |Kategorija:  Lietuvos politika , ES parama

Europos Komisija (EK), susipažinusi su Valstybės kontrolės atliktu 2009 metų Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos panaudojimo auditu, nusprendė laikinai sustabdyti mokėjimus transporto srities projektams, kuriuos administruoja Transporto investicijų direkcija.

Finansų ministrės patarėja Giedrė Balčytytė BNS patvirtino, kad toks EK sprendimas yra priimtas šių metų sausio mėnesį. Anot jos, tai pirmas kartas kai EK stabdo mokėjimus per vieną iš Lietuvoje veikiančių ES paramos administravimo agentūrų.

“Tai nereiškia, kad šie transporto srities projektai yra sustabdyti. Jie vykdomi toliau ir šiuo metu yra finansuojami valstybės biudžeto lėšomis, kurios bus kompensuotos atnaujinus mokėjimus”, – tvirtino G.Balčytytė.

Anot jos, EK šiais metais yra sustabdžiusi mokėjimus net kelioms šalims siekdama atkreipti dėmesį į audito ataskaitose teikiamų pastebėjimų svarbą.

Remiantis galiojančiomis procedūromis, TID, gavusi Valstybės kontrolės išvadas, užregistravo įtarimus apie galimus pažeidimus ir pradėjo tyrimą. Tik pabaigus tyrimą bus žinoma, ar pažeidimai buvo tikrai padaryti ir bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų.

Jei tam tikros projektuose numatytos išlaidos neatitinka ES paramos lėšų investavimo taisyklių, projekto vykdytojas turės jas padengti pats.

Tačiau, anot G.Balčytytės, tai nereiškia, jog netinkamos išlaidos finansuoti iš ES yra susijusios su neteisėta veikla ar procedūrų pažeidimais – kartais būna atlikta daugiau arba papildomų kitokių darbų, kurie svarbūs projektui, bet negali būti finansuojami ES lėšomis.

Finansų ministrės patarėjos teigimu, Valstybės kontrolės audituoto periodo laikotarpis yra 2009 metai, o nuo tada įvykdyti pakeitimai ir tobulinimai audito ataskaitoje neatsispindi. Be to, dalis Valstybės kontrolės pastebėjimų, susijusių su transporto projektais, yra procedūrinio pobūdžio, į juos TID atsižvelgė jau audito metu.

“Finansų ministerija Europos Komisijos Regioninės politikos generaliniam direktoratui yra pateikusi informaciją apie TID atliktus procedūrų pakeitimus ir apie tai, kaip vyksta pažeidimų tyrimai konkrečiuose projektuose”, – sakė G.Balčytytė.

Valstybės kontrolės 2009 metų Europos Komisijai (EK) deklaruotų 3,6 mlrd. litų išlaidų audito ataskaitoje daugiausiai priekaištų dėl netinkamai skirstomos paramos sulaukė TID – auditoriai nustatė, kad ES paramos lėšos buvo naudojamos net nuolatinei kelių priežiūrai, nors tai neprisideda prie kelių transporto infrastruktūros plėtotės ir modernizavimo.

Ataskaitoje nurodoma, kad 2009 metais TID iš viso netinkamai apmokėjo mažiausiai 14,77 mln. litų ES paramos, iš jų didžiausia suma – maždaug 6,2 mln. litų – buvo skirta pažeidžiant galiojančius teisės aktus įgyvendinant Tarptautinio Vilniaus oro uosto naujo keleivių terminalo ne Šengeno šalių keleiviams statybos projektą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...