2016 Birželio 10

Pabėgėlių krizė

Eilėje į Lietuvą – beveik 100 pabėgėlių iš Graikijos

veidas.lt

BFL/K.Vanago nuotr.

„Be jau perkeltų šešių asmenų, šiuo metu Lietuva yra patvirtinusi 27 asmenų perkėlimą iš Graikijos. Dėl 70 naujų kandidatų dar vyksta patikrinimai Lietuvoje“, – teigia Evelina Gudzinskaitė, Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Teisės ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja, atliekanti direktoriaus funkcijas.

Gabija Sabaliauskaitė

– Kaip veikia nauja pabėgėlių perkėlimo iš Graikijos į kitas ES šalis sistema? Kaip atrodo procedūra, kiek laiko ji trunka?

– Asmenys, atvykę ieškoti prieglobsčio į Graikiją, gali registruotis dalyvauti perkėlimo į kitas ES valstybes nares programoje. Pagal Tarybos sprendimą, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, prieglobsčio prašytojai neturi teisės pasirinkti – už jų prieglobsčio prašymo nagrinėjimą atsakingos valstybės narės, tačiau praktikoje vis dėlto suteikiama galimybė asmenims, pildantiems perkėlimo programos dalyvių registracijos anketas, nurodyti valstybes, į kurias jie norėtų būti perkelti.

Tačiau ne visada atsižvelgiama į tai, kokias valstybes užsieniečiai nurodė kaip prioritetines, nes dažniausiai didžiausios užsieniečių bendruomenės yra keliose tose pačiose šalyse, todėl natūralu, kad nauji persikėlėliai taip pat nori vykti ten, kur jau yra artimųjų, draugų. Jei visuomet būtų griežtai paisoma užsieniečių noro patekti į kelias prioritetines valstybes, užsieniečių perkėlimo ir naštos pasidalijimo programa neturėtų prasmės.

Jeigu nenustatoma, kad konkretus užsienietis gali kelti pavojų valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, priimamas sprendimas perkelti užsienietį į Lietuvą.

Graikijos prieglobsčio tarnyba atrenka kandidatus perkelti į Lietuvą ir Lietuvai  (Migracijos departamentui) atsiunčia šių užsieniečių anketas, asmens dokumentų kopijas, apklausų su Graikijos pareigūnais protokolus. Ši informacija leidžia atlikti pirminius patikrinimus Lietuvoje. Atlikus pirminius patikrinimus Lietuvoje, Migracijos departamento valstybės tarnautojai vyksta į Graikiją detaliau pasikalbėti su atrinktais perkelti užsieniečiais. Po pokalbio su kandidatais Graikijoje Migracijos departamento valstybės tarnautojai grįžta į Vilnių ir baigia kandidatų pirminio patikrinimo procedūras.

Jeigu nenustatoma, kad konkretus užsienietis gali kelti pavojų valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, priimamas sprendimas perkelti užsienietį į Lietuvą. Užsieniečiai, atvykę į Lietuvą, oro uoste pateikia prieglobsčio prašymus ir yra nuvežami į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje, kuriame laukia Migracijos departamento sprendimo dėl prieglobsčio suteikimo ir pradeda pirmąjį integracijos Lietuvoje etapą.

Įtakos procedūros trukmei gali turėti net toks veiksnys, kaip streikai Graikijoje, kurie yra dažnas reiškinys.

Konkrečius visos procedūros terminus nurodyti sudėtinga, nes procesas priklauso nuo daugybės aplinkybių: per kiek laiko Graikijos pareigūnai surenka grupę norinčių į Lietuvą persikelti asmenų, per kiek laiko jie patikrinami Graikijoje, vėliau – Lietuvos atsakingų institucijų. Sutarus su Graikijos institucijomis dėl konkretaus asmenų skaičiaus ir atlikus pirminius patikrinimus Lietuvoje, derinamas susitikimų su tais asmenimis grafikas. Įtakos procedūros trukmei gali turėti net toks veiksnys, kaip streikai Graikijoje, kurie yra dažnas reiškinys, kartais paralyžiuojantis visą gyvenimą sostinėje.

Atsižvelgus į visas aplinkybes, procedūra nuo kandidatų anketų pateikimo Lietuvai iki pačių asmenų atvykimo trunka apie du mėnesius.

Koks vaidmuo perkeliant pabėgėlius tenka Lietuvos ambasadai Graikijoje?

– Lietuvos ambasada Graikijoje užtikrina galimybę naudotis patalpomis susitikimams su kandidatais į perkėlimą, taip pat teikia logistinę ir kitokią paramą Lietuvos atstovams, atvykstantiems į Atėnus vykdyti perkėlimo procedūrų.

– Kiek pabėgėlių jau pateikė prašymus perkelti juos į Lietuvą?

– Be jau perkeltų šešių asmenų, šiuo metu Lietuva yra patvirtinusi 27 asmenų, kurie buvo patikrinti atsakingų Graikijos ir Lietuvos Respublikos institucijų, perkėlimą iš Graikijos. Dėl 70 naujų kandidatų šiuo metu vyksta patikrinimai Lietuvoje, vėliau su jais vyks pokalbiai Graikijoje, Lietuvos ambasadoje.

– Su kiek pabėgėlių jau kalbėtasi dėl perkėlimo į Lietuvą?

– Iš 30 kandidatų Graikijoje pokalbiai įvyko su 17 pilnamečių asmenų. Su visais pilnamečiais kandidatais vyksta susitikimai Graikijoje, Lietuvos Respublikos ambasadoje. Jei pakviestas į pokalbį asmuo neatvyksta, jis nėra perkeliamas į Lietuvą.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...